Co jest potrzebne do otwarcia gabinetu?

Co jest potrzebne do otwarcia gabinetu?

Co jest potrzebne do otwarcia gabinetu?

Co jest potrzebne do otwarcia gabinetu? Podologia to dziedzina, która w ciągu ostatnich kilku lat zdecydowanie zyskała na popularności. W naszym kraju otwiera się coraz więcej gabinetów podologicznych, a rynek mimo to pozostaje nienasycony. Otwarcie własnego gabinetu może więc w obecnej koniunkturze być dobrym pomysłem na dobrze prosperującą działalność. Aby jednak gabinet podologiczny mógł odpowiednio funkcjonować, musi spełniać szereg niezbędnych, istotnych wymagań. Co więc potrzebne jest do otwarcia profesjonalnego gabinetu, w którym świadczyć można usługi podologiczne? 

Gabinet podologiczny – najważniejsze informacje

Nie istnieją wprawdzie jednoznaczne regulacje prawne, dotyczące rozpoczęcia i kontynuowania pracy podologa we własnym gabinecie, jednak Polskie Towarzystwo Podologiczne podjęło próbę określenia najważniejszych standardów, dotyczących tego zawodu. Są to ogólne sugestie oraz zalecenia, stworzone na podstawie:

  • obowiązujących aktów prawnych,
  • standardów obowiązujących w innych krajach europejskich,
  • doświadczenia polskich podologów.

Zalecenia te dotyczą przede wszystkim wyposażenia gabinetu https://kerpro.pl/kategoria-produktu/wyposazenie/, środków ochrony indywidualnej, bezpieczeństwa pacjentów oraz rozmieszczenia niezbędnych pomieszczeń. 

Najważniejsze wyposażenie gabinetu podologicznego

Podstawowe elementy wyposażenia gabinetu podologicznego to meble, urządzenia i akcesoria niezbędne do prawidłowego, efektywnego i bezpiecznego wykonywania zabiegów. Na jedno stanowisko podologiczne powinny składać się przede wszystkim:

  • fotel podologiczny,
  • taboret obrotowy,
  • dodatkowe miejsce siedzące,
  • szafa z szufladami lub stolik,
  • lampa z lupą,
  • frezarka podologiczna.

Każde z powyższych urządzeń lub mebli powinno ponadto spełniać najważniejsze wymogi techniczne, determinujące jego jakość, a co za tym idzie również wydajność, funkcjonalność i bezpieczeństwo. Fotel podologiczny powinien posiadać możliwość regulacji w co najmniej kilku stopniach, między innymi wysokości siedzenia, kąta jego nachylenia i położenia podnóżków, a także ułożenia i wysokości zagłówka oraz podłokietników. Musi on posiadać specjalny, dzielony podnóżek oraz nośność nie mniejszą niż 120 kilogramów. 

Lampa z lupą wyposażona w statyw lub możliwość przykręcenia może stanowić element szafki lub stolika. Ten z kolei powinien być pojemny i mobilny, tak aby możliwe było szybkie i sprawne pobieranie z niego potrzebnych do pracy narzędzi np. https://kerpro.pl/kategoria-produktu/narzedzia/. Ponadto na szafce lub stoliku powinno również znaleźć się miejsce na odłożenie frezarki.

Frezarka, czyli podstawowe narzędzie podologiczne, powinna być lekka, poręczna i wyposażona w nowoczesny system filtrów. Podolog wybrać może urządzenie do pracy na sucho lub mokro. Do frezarki niezbędne jest dobranie odpowiednich frezów lub jednorazowych kapturków.

Bezpieczeństwo i higiena w gabinecie podologicznym

Co jest potrzebne do otwarcia gabinetu?
Co jest potrzebne do otwarcia gabinetu?

Aby gabinet podologiczny mógł działać, co więcej był miejscem w pełni bezpiecznym, zarówno dla pacjentów, jak i samego podologa, musi zostać wyposażony w niezbędne środki ochrony indywidualnej, a także pakiety sterylizacyjne i autoklaw. Dezynfekcję i sterylizację narzędzi w autoklawie można co prawda zlecać zewnętrznemu wykonawcy, jednak zdecydowanie zaleca się wykonywanie ich we własnym zakresie, przy użyciu swojego sprzętu.  

Wspomniane wyżej środki ochrony indywidualnej podzielić należy na środki podologa oraz pacjenta. Pierwsze z nich to przede wszystkim odzież i obuwie robocze, okulary lub przyłbica, półmaska oraz rękawiczki jednorazowe. ŚOI pacjenta to natomiast ręczniki jednorazowe, podkłady, nakładki na fotel, jednorazowe klapki do pedicure oraz środki do dezynfekcji i odświeżania stóp. 

Na podstawowe wyposażenie w zakresie bezpieczeństwa gabinetu składa się także apteczka pierwszej pomocy i środki gaśnicze. Apteczka powinna być odpowiednio oznakowana i umieszczona w łatwo dostępnym lecz bezpiecznym miejscu. Gaśnica – jedna lub kilka w zależności od metrażu gabinetu – powinna zostać oznakowana zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Gabinet podologiczny – narzędzia 

Na podstawowe wyposażenie gabinetu podologicznego https://kerpro.pl/category/produkty/, bez którego trudno wyobrazić sobie jego prawidłowe funkcjonowanie, składają się także najważniejsze narzędzia. Stosowane w trakcie wykonywanych zabiegów powinny odznaczać się najwyższą jakością i nienagannym poziomem bezpieczeństwa. Wszystkie narzędzia jednorazowego użytku muszą być przechowywane w sterylnych, szczelnych paczkach, które otwierać należy bezpośrednio przed rozpoczęciem pracy z pacjentem. Narzędzia wielorazowego użytku muszą być regularnie dezynfekowane i sterylizowane po każdym ich użyciu. Do podstawowych narzędzi podologicznych zalicza się:

  • cęgi boczne i proste,
  • sondę,
  • skalpel wraz z rękojeścią,
  • dłuto z rękojeścią,
  • pęsetę podologiczną,
  • nożyczki,
  • cęgi czołowe,
  • frezy oraz kapturki.

Niezbędne są także preparaty pielęgnacyjne do stóp, specjalistyczne opatrunki i odciążenia. Każdy, kto myśli o otwarciu własnego gabinetu podologicznego, powinien także posiadać odpowiednie uprawnienia, a co za tym idzie również niezbędną wiedzę i doświadczenie, które pozwolą mu właściwie zadbać o swoich pacjentów. 

Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl
Kerpro sklep podologiczny
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1
01-882 Warszawa
223546332
www.kerpro.pl