Gdzie wykorzystać sketchnoting?

Gdzie wykorzystać sketchnoting?

Gdzie wykorzystać sketchnoting? Sketchnoting może znacząco ułatwiać nam systematyzowanie informacji, głównie ze względu na swoją stosunkowo prostą formę. Choć w Polsce nie jest jeszcze bardzo popularny, to wykorzystuje się go w wielu dziedzinach. Gdzie sketchnoting znajdzie zastosowanie i dlaczego?

Czym jest sketchnoting?

Na początek wyjaśnijmy, czym dokładnie jest sketchnoting, gdyż pojęcie to nie zawsze jest rozumiane poprawnie. Otóż sketchnoting to tworzenie notatek przy pomocy rysunków, zazwyczaj o bardzo prostej formie szkiców. Autor notatek  czyli graphic recorder może posiłkować się słowem, cyframi czy innymi znakami, jednak największe znaczenie ma tutaj właśnie obraz.

Co istotne, nie musi być on żadnym dziełem – w sketchnotingu liczy się przede wszystkim prostota i zrozumiałość przekazu. To właśnie dlatego zyskuje on popularność na niemal całym świecie – mogą z niego korzystać wszyscy, a nie tylko osoby mające talent artystyczny. Bardzo ważna jest tutaj umiejętność myślenia wizualnego, wręcz abstrakcyjnego. Ostatecznie musimy zamienić słowo w rysunek.

Do czego właściwie wykorzystujemy sketchnoting? Definicja mówi, że znajduje on zastosowanie w tworzeniu różnego typu notatek. Niektórzy posiłkują się nim, przygotowując uproszczoną wersję tego, co znajduje się w książce. Inni na jego bazie tworzą streszczenia spotkań, konferencji czy nawet szkoleń. W rzeczywistości sketchnoting znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie robi się notatki.

Jak wykorzystać sketchnoting w szkole?

Gdzie wykorzystać sketchnoting?
Gdzie wykorzystać sketchnoting?

Gdy mówimy o sporządzaniu notatek, to jako pierwsza na myśl przychodzi nam szkoła. Nic dziwnego, bowiem to właśnie uczniowie muszą tworzyć ich najwięcej, na niemal każdej lekcji.

Tymczasem praktyka pokazuje, że notatki pisemne nie trafiają do uczniów w żaden sposób. Są jedynie odwzorowaniem tego, co powiedział nauczyciel. Ponadto, tworząc notatkę, uczeń nie jest w stanie skupić się na lekcji i na temacie. W ten sposób powstaje błędne koło – uczeń zapisuje słowa nauczyciela, lecz nie rozumie jego przekazu. Dlatego też coraz częściej możemy usłyszeć o tworzeniu notatek w formie rysunkowej. Tuta zastosowanie znajduje właśnie sketchnoting.

Co ciekawe, w niektórych szkołach odbywają się nawet specjalne szkolenia z tego zakresu, które mają pomóc uczniom zdobyć najważniejsze umiejętności. Niemniej jednak sztuki sketchnotingu mogą też nauczyć się samodzielnie, ćwicząc. Jak przekonują specjaliści, sketchnoting potrzebny jest nie tylko uczniom, ale również nauczycielom. Często sporządzają oni w imieniu podopiecznych różnego typu notatki czy briefy, jednak w formie pisemnej.

Warto nauczyć się tworzenia ich w formie graficznej, gdyż to ona o wiele lepiej trafia do uczniów. W rzeczywistości sketchnoting nie jest bardzo trudny – trzeba się go jedynie nauczyć. Obecnie niektórzy nauczyciele mają jeszcze mały opór przed jego stosowaniem, jednak możemy zaobserwować, że ta tendencja powoli zaczyna się zmieniać.

Sketchnoting na konferencjach i spotkaniach biznesowych

Sketchnoting zyskał dużą popularność głównie dzięki temu, że jako pierwsze doceniły go światowe korporacje. Na co dzień organizują one różnego rodzaju meetingi, spotkania czy konferencje. Dobrą praktyką jest sporządzanie różnego rodzaju notatek z tych wydarzeń, które niejako je podsumowują.

Niemniej jednak dotychczas były one sporządzane w formie pisemnej, a w efekcie sięgało po niewiele osób. Obecnie korporacje coraz częściej wykorzystują formę graficzną do przygotowywania różnego rodzaju streszczeń. Wydaje się, że o wiele lepiej trafia ona do pracowników, a dodatkowo jest prostsza w odbiorze. Przygotowywaniem rysunków zajmują się specjaliści, którzy w sketchnotingu mają już spore doświadczenie.

Oczywiście, pracownicy czy uczestniczy spotkań także mogą przygotowywać własne notatki, w zależności od potrzeb czy upodobań. Jak się okazuje, coraz częściej ze specjalistami z zakresu sketchnotingu współpracują również mniejsze firmy, działające głównie na skalę krajową. 

Notatki graficzne na szkoleniach

W ostatnim czasie szkolenia nabierają zupełnie nowego znaczenia – w coraz większym stopniu doceniamy ich wartość, przez co o wiele chętniej w nich uczestniczymy. Prowadzący często przygotowują różnego rodzaju materiały pomocnicze, jednak ważne jest też sporządzanie notatek własnych. Dzięki nim możemy zwrócić uwagę na kwestie, które wciąż sprawiają nam najwięcej problemów bądź które są dla nas wyjątkowo istotne.

Niemniej jednak obecnie coraz częściej podczas szkoleń obecna jest osoba, która sporządza notatkę graficzną w imieniu całej grupy. Tego rodzaju podsumowanie pozwala usystematyzować wiadomości i zebrać je w jedną całość. Specjalista musi zwrócić uwagę nie tylko a kwestie ogólne, ale również na pewne szczegóły, które mają duże znaczenie dla całości.

Sporządzanie notatek graficznych ze szkoleń cieszy się dużym uznaniem zwłaszcza w większych firmach, jednak w coraz większym stopniu doceniają je również mniejsze przedsiębiorstwa, a nawet osoby prywatne. Dzięki temu sketchnoting wykorzystujemy obecnie w różnych dziedzinach naszego życia, zarówno zawodowego, jak i osobistego. 

angielski francuski niemiecki hiszpański