Jak zostać księgową?

Jak zostać księgową?

Jak zostać księgową? Zawód księgowego jest jedną z najbardziej pożądanych profesji w naszym kraju. Uważa się, że to także jeden z tych zawodów, który w przyszłości jeszcze bardziej się rozwinie. Chociaż księgowość interesuje tak wiele osób szukających swojej ścieżki kariery, to jednak droga do osiągnięcia wymarzonego stanowiska może nie być łatwa. Jak zatem przygotować się do zawodu księgowego? Co trzeba o nim wiedzieć?

Księgowość – na czym właściwie polega?

Księgowość ( wiol.com.pl ) definiuje się jako rejestrację pieniężna odpowiednio udokumentowanych zdarzeń gospodarczych, które wpływają na zmianą majątku. Brzmi to dosyć zawile, jednak w praktyce księgowość jest elementem niezbędnym w każdej firmie. Prościej rzecz ujmując, księgowy zajmuje się prowadzeniem ksiąg oraz dokumentacji wpływów, wydatków i transakcji finansowych danego przedsiębiorstwa. Jakie zadania wykonuje osoba na tym stanowisku? Do głównych obowiązków księgowego można zaliczyć:

  • sporządzanie sprawozdań finansowych zgodnie z określonymi standardami,
  • katalogowanie dokumentów,
  • prowadzenie ewidencji zdarzeń gospodarczych,
  • przygotowywanie deklaracji podatkowych, raportów i sprawozdań,
  • współpraca i kontakt z instytucjami zewnętrznymi, takimi jak ZUS, GUS, NBP.

To tylko niektóre z wielu zadań księgowego. Należy zaznaczyć, że w Polsce nie ma oddzielnego kierunku studiów, który całkowicie przygotowywały do zajmowania się tą profesją. Dużą pomocą w zdobyciu odpowiedniego wykształcenia mogą być takie kierunki, jak rachunkowość, matematyka finansowa, ekonomia i finanse. W 2014 roku zniesiono obowiązek posiadania certyfikatu księgowego, jednak wcale nie oznacza to, że zdobycie zawodu jest łatwe. Aby móc go wykonywać, należy ukończyć kursy lub szkolenia księgowe. To tak naprawdę pierwszy krok do wymarzonej kariery. Warto zdobyć także praktyczne doświadczenie i odbyć staż w firmie lub biurze rachunkowym. Wtedy dopiero można zrozumieć, na czym w rzeczywistości polega księgowość i zdecydować, czy to naprawdę zawód dla nas. Większość pracodawców wymaga, by osoba, którą zatrudnia na staż miała na koncie szkolenia księgowe, które pozwoliły jej poznać podstawy tej profesji.

Jak przygotować się do zawodu księgowego?

 

Aby zostać księgowym, poza odpowiednim wykształceniem należy mieć także określone predyspozycje i kompetencje. Niezbędne są chociażby takie cechy, jak cierpliwość, odpowiedzialność, sumienność, dokładność, odporność na stres i umiejętność pracy pod presją czasu. Przyda się także dobra znajomość obsługi komputera, zwłaszcza dedykowanych programów księgowych. Konieczne jest również posiadanie zdolności analitycznych i matematycznych- to zdecydowanie praca dla tak zwanych umysłów ścisłych.

Wiele osób decyduje się na uczestnictwo w kursach i szkoleniach księgowych, które zakończone są egzaminem i potwierdzeniem zdobycia kwalifikacji. Wtedy podejmują staż lub praktyki w zawodzie, a w międzyczasie uzupełniają swoje wykształcenie na studiach zaocznych. Szkolenia księgowe są przeznaczone zarówno dla tych, którzy jeszcze nigdy nie mieli styczności z profesją, jak też dla osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę. Wybierając kurs należy wziąć pod uwagę poziom już posiadanych kwalifikacji. Najlepiej wybierać takie szkolenia księgowe, które obejmują zarówno przygotowanie teoretyczne, jak i praktyczne. Księgowy musi znać przepisy i ustawy, ale także nauczyć się praktycznych umiejętności, które będzie wykorzystywał w swej codziennej pracy.

Praca w księgowości – ciągły rozwój

biura rachunkowe w Szczecinie
biura rachunkowe w Szczecinie

Po ukończeniu szkolenia księgowego https://skwp.krakow.pl/terminy-szkolen-i-kursow/  można znaleźć pracę w biurze rachunkowym oraz w dziale księgowym w małej, średniej, lub dużej firmie. Z czasem wiele osób decyduje się na podjęcie pracy w charakterze samodzielnego księgowego, kontrolera finansowego, młodszego księgowego lub fakturzysta. Rozpoczęcie własnej działalności zamiast pracy na etacie to marzenie wielu osób. Jeśli więc czujemy się na siłach, by samodzielnie wykonywać obowiązki, warto przemyśleć otwarcie prywatnego biura rachunkowego. Natomiast gdy interesuje nas praca na etacie, to po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji nie powinniśmy mieć większych problemów z jej znalezieniem. Na rynku pracy istnieje duży popyt na księgowych. Jeśli w naszej okolicy działa jakaś duża korporacja, nieraz warto samemu zgłosić się z propozycją odbycia stażu, który pozwoli nam niejako przetrzeć szlaki i otworzyć sobie drogę do dalszego rozwoju zawodowego.

Należy pamiętać, że księgowość wymaga ciągłej edukacji. Aby sumiennie i rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, trzeba na bieżąco uzupełniać wiedzę z zakresu prawa pracy i prowadzenia działalności gospodarczej. Szkolenia księgowe, kursy, sympozja, wykłady, konferencje i inne formy nauki są właściwie stałym elementem życia zawodowego w tej profesji. Po zdobyciu ogólnej wiedzy można zdecydować się na uzupełnienie informacji dotyczących jakiejś konkretnej specyfikacji. Wtedy łatwiej stać się specjalistą w danej dziedzinie i zyskać grono stałych, wiernych klientów. Pamiętajmy, że umiejętności księgowego tak naprawdę weryfikuje rynek pracy. Warto więc ciągle poszerzać swoje kwalifikacje i sumiennie wypełniać wszystkie swoje zadania.

 

angielski