Medycyna estetyczna: najczęściej zadawane pytania
Medycyna estetyczna: najczęściej zadawane pytania. Opadająca powieka, nadmierne owłosienie, bruzdy nosowo-wargowe — to tylko nieliczne problemy, które możemy rozwiązać z pomocą medycyny estetycznej. Jakie zabiegi wybrać? Czym kierować się podczas poszukiwań kosmetologa? Jakie są ceny popularnych zabiegów? – Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przedstawiamy w naszym dzisiejszym poradniku poświęconym zagadnieniom związanym z medycyną estetyczną.
Zabiegi medycyny estetycznej
Spośród wielu pytań, wybraliśmy kilka, które najczęściej pojawiają się na forach internetowych. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą dla Was pomocne.
Ile muszę mieć lat, aby skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?
W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zabiegi nieinwazyjne wykonuje się na przykład już u nastolatek, które borykają się z trądzikiem, czy bliznami. Skóra młodej osoby najczęściej nie potrzebuje botoksu, czy kwas hialuronowego. Chociaż zdarza się, że coraz częściej już nawet 17-letnie dziewczyny decydują się na powiększanie ust, czy kontur. Warto jednak pamiętać, że wiele salonów nie wykonuje usług osobom nieletnim. Optymalny wiek to około 30 roku życia, gdy na naszej skórze pojawiają się już na przykład pierwsze oznaki starzenia.
Dlaczego w jednym salonie usta kosztują 800 zł, a w drugim 300 zł?
Cena to często najważniejsza pobudka, która kierujemy się przy wyborze salonu. Zdarza się, że niektóre gabinety z okazji otwarcia lub jakiegoś jubileuszu obniżają opłatę za daną usługę, a także tworzą korzystne pakiety dla swoich pacjentów. Jednak w przypadku ingerencji w nasze ciało, warto pamiętać, że taniej wcale nie oznacza lepiej i rozbieżności cenowe często wynikają z jakości produktów lub umiejętności osoby wykonującej zabieg. Jeżeli decydujemy się na konkretny zabieg, warto sprawdzić, czy salon oraz dany kosmetolog posiadają odpowiednie kwalifikacje w postaci ukończonych kurów, szkoleń, czy opinii innych pacjentów. Jest to niezwykle ważne i najlepszym przykładem tego są brwi permanentne, które ciężko później naprawić.
Czy zabiegi medycyny estetycznej muszą wykonywać tylko lekarze?
Chociaż to coraz częściej spotykana praktyka, to nie jest to obowiązek. Wielu kosmetologów posiada o wiele większe kompetencje z tego zakresu, niż na przykład lekarz dermatolog, który zmienił swoją profesję. Szereg rozmaitych szkoleń, targów, czy konferencji poświęconym na temat medycyny estetycznej sprawia, że kosmetolodzy mogą pochwalić się naprawdę ogromną wiedzą i co bardzo ważne niepodważalnym doświadczeniem.
Jak wybrać odpowiedni salon?
Zanim zaczniemy poszukiwania, warto określić, czego tak naprawdę potrzebujemy i na czym najbardziej nam zależy. Zdarza się, że kobiety szczególnie zdeterminowane potrafią czekać na wizytę nawet 6 miesięcy, aby wykonać ją u konkretnego kosmetologa. Pierwsza rzecz, jaką powinniśmy zrobić to sprawdzić opinie na temat danego miejsca. Następnie, warto zweryfikować, czy gabinet publikuje w internecie zdjęcia z zabiegów, które często ułatwiają podjęcie decyzji. Jeżeli nie czujemy się pewnie, wówczas możemy skorzystać z bezpłatnej konsultacji, która powinna rozwiązać wszelkie wątpliwości. Z pewnością należy omijać salony, które stale zmieniają swój personel i negatywnie reagują na sugestię klientek. Niska cena (np. o 50% taniej w stosunku do konkurencji) to również sygnał do tego, aby dokładnie zweryfikować salon. Dobrym rozwiązaniem jest porównanie oferty dwóch lub trzech miejsc.
Czy zabiegi medycyny estetycznej bolą?
To z pewnością zbyt ogólne pytanie. Innych narzędzi używa się do usuwania nadmiernego owłosienia, jeszcze innych do nawilżenia skóry, a jeszcze innych do powiększania ust. Zdarza się, że w przypadku botoksu, czy laserów, pacjenci mogą skarżyć się na uczucie dyskomfortu, jednak najczęściej trwa to chwilę i nie powoduje późniejszych problemów zdrowotnych. W niektórych przypadkach pacjenci mogą skorzystać ze znieczulenie w formie maści, co również pomaga uśmierzyć ból.
Czy od takich zabiegów można się uzależnić?
Zacznijmy od najważniejszej informacji — żaden preparat stosowany podczas wykonywania zabiegów medycyny estetycznej nie posiada właściwości uzależniających, więc nic takiego nie powinno nas spotkać. Zdarza się, że pacjentki, które stale chcą udoskonalać swój wygląd (chociaż nie mają wskazać do zabiegów) decydują się na dodatkowy botoks, czy inną usługę. Warto jednak wspomnieć, że jest to zależne od indywidualnego podejścia pacjenta. W wielu profesjonalnych salonach kosmetolodzy często informują o tym, że dany zabieg jest niewskazany lub po prostu zbędny.
Zatem podsumowując, warto podkreśli, że zabiegi medycyny estetycznej mogą w znaczącym stopniu poprawić komfort naszego życia, eliminując przy tym wiele naszych kompleksów. Jednak, aby w pełni cieszyć się z nich możliwości bardzo ważne jest to, jaki salon wybierzemy. Tylko wykwalifikowany i kompetentny kosmetolog będzie w stanie sprostać naszym oczekiwaniom i sprawić, że uzyskamy oczekiwany rezultat. Cena to również parametr, na który należy zwrócić uwagę. Lepiej odłożyć wizytę o kilka miesięcy i zebrać dodatkowe środki, niż skorzystać z usług pseudokosmetologa.