Sprzęt jeździecki dla jeźdźca rekreacyjnego

Sprzęt jeździecki dla jeźdźca rekreacyjnego

Sprzęt jeździecki dla jeźdźca rekreacyjnego: jazda konna to ciekawy i wymagający sport, który bardzo łatwo może przerodzić się w prawdziwą pasję. A gdy zaczynamy jeździć coraz więcej, warto, abyśmy się zatroszczyli o odpowiedni sprzęt. Poniżej kilka wskazówek, od czego zacząć żeby skompletować wszystkie akcesoria jeździeckie.

  • Pierwszy krok – jaki sprzęt dla początkującego?

Sprzęt jeździecki dla jeźdźca rekreacyjnegoGdy stawiamy dopiero pierwsze kroki w jeździectwie, to nie powinniśmy inwestować pieniędzy w zakup profesjonalnego sprzętu. Chyba, że jesteśmy absolutnie pewni, że nic nas w trakcie lekcji nie zniechęci i będziemy kontynuować naukę. W innym przypadku, na pierwszych zajęciach możemy się ograniczyć tylko do skompletowania wygodnych ubrań.

Na początku nauki instruktor będzie prowadził naszego konia na lonży. Dzięki temu, w trakcie treningu może bez problemu zapanować nad zwierzęciem, jeślibyśmy popełnili jakiś błąd. Do takiego typu zajęć wystarczą nam wygodne spodnie dresowe lub leginsy. Raczej nie powinniśmy ubierać jeansów, ponieważ nie mamy w nich tak dużej swobody ruchów, jak w dresie. Koszulka powinna być luźna, tak, aby nie przeszkadzała nam w obracaniu ciała. Natomiast jeśli chodzi o buty, wystarczy, aby były na płaskiej podeszwie z małym obcasem. Obcas powstrzymuje stopę przed ześlizgnięciem ze strzemienia. Lepiej nie wybierać adidasów czy trampek, ponieważ będzie nam trudno w nich jeździć.

Profesjonalnym elementem wyposażenia, które jest potrzebny już na pierwsze lekcji jest kask lub toczek. Jednak nie musimy go kupować, ponieważ praktycznie wszystkie ośrodki jazdy konnej oferują możliwość ich wypożyczenia.

  • Drugi krok – regularna jazda rekreacyjna

Jeżeli odbyliśmy początkowe lekcje i wciąż chcemy kontynuować naukę to powinniśmy zacząć kompletować pełny zestaw wyposażenia jeździeckiego. Poniżej lista podstawowych akcesoriów.

  • Kask

Kask zapewnia nam ochronę przed uszkodzeniem głowy. Niestety, najwięcej wypadków, w tym wypadków śmiertelnych, jest spowodowanych brakiem kasku. Gdy jeździmy dłuższy czas warto zatroszczyć się o własny kask, a nie wypożyczać go, zwłaszcza, jeśli ośrodek, w którym jeździmy nie posiada regulowanych kasków albo posiada jedynie toczki, które nie dają pełnej ochrony.

Kask jest tym elementem wyposażenia jeździeckiego, na którym nie należy oszczędzać. Najlepiej kupić taki model, który zapewnia ochronę na najwyższym poziomie. Poza tym warto zatroszczyć się o model z regulacją, aby dobrze go dopasować do kształtu głowy oraz nie powinniśmy zapominać o wentylacji. W pełnym kasku bardzo szybko zaczynamy się pocić i to może powodować dyskomfort podczas jazdy. Jeśli jeździectwo przerodziło się w naszą pasję, możemy zakupić dwa różne kaski, jeden z wentylacją na ciepłą wiosnę i lato oraz jeden bez wentylacji, na bardziej pochmurne i zimne dni. Dobrej jakości kask z atestami możemy kupić za 350-400 zł.

  • Buty

Buty to druga, po kasku, najważniejsza rzecz, którą powinniśmy zakupić. Buty, podobnie jak kask, stanowią ważny element poprawiający nasze bezpieczeństwo. Buty powinny sięgać powyżej kostki oraz mieć gładką podeszwę i niski obcas. Obcas jest ważny, ponieważ hamuje naszą nogę przed ześlizgnięciem się głęboko w strzemię. Buty powinny być wąskie, tak, aby nie zaklinowały się w strzemieniu. Musimy pamiętać, że każde nasze szarpnięcie nogą oddziałuje na konia, więc powinniśmy uważnie dobierać buty.

W przypadku butów możemy wybierać z wysokich oficerek lub niskich sztybletów. Jeśli zdecydujemy się na niskie buty, powinniśmy dokupić do nich sztylpy (odpinane cholewy). Sztyblety wydają się bardziej uniwersalne, można je dostosować do każdej pogody.

  • Bryczesy

Bryczesy są wygodniejsze niż leginsy i lepiej się sprawdzają w przypadku osób, które spędzają dużo czas u siodle. Dobrej jakości bryczesy znajdziemy przede wszystkim w sklepać jeździeckich, ale i w niektórych, dużych sklepach sportowych, nastawionych na różnorodne dyscypliny sportowe.

Wybór odpowiednich bryczesów jest trudny i nie zawsze cena idzie w parze z jakością. Czasem dwa modele różnią się jedynie kosztem i marką. Dlatego też, zawsze przed zakupem powinniśmy sprawdzać opinie o konkretnych modelach lub zasięgnąć porady instruktora. Ceny bryczesów wahają się od 60 zł do 700 zł. Dobrej jakości bryczesy można kupić już za 150-200 zł.

  • Rękawiczki

Wbrew pozorom rękawiczki nie stanowią modnego dodatku, a są ważnym elementem wyposażenia. Przydają się już na samym początku przygody z jeździectwem. Jeździec cały czas musi panować nad wodzami, a to nie jest prosty, gdy dłonie się pocą i ślizgają. Rękawiczki chronią dłonie przed przetarciami oraz pozwalają na pewniejszy chwyt wodzy. Bez tego trudno nam będzie zapanować nad koniem.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pomiędzy rożnymi modelami rękawiczek istnieją duże różnice. Warto od razu zakupić profesjonalne rękawiczki dobrej jakości, ponieważ tanie modele mogą być po prostu rękawiczkami, a nie sprzętem jeździeckim, co może powodować, że nie będą spełniać swojej roli i nie pomogą nam w pewniejszym trzymaniu wodzy.

angielski