Szkoła językowa czy korepetycje? Jak najlepiej uczyć się języka obcego?

Szkoła językowa czy korepetycje? Jak najlepiej uczyć się języka obcego?

Szkoła językowa czy korepetycje? Jak najlepiej uczyć się języka obcego? Nauka języków obcych to nie przywilej, a konieczność. Dziś każdy, kto marzy o dobrej pracy i dobrych zarobkach powinien znać przynajmniej jeden język obcy w stopniu zaawansowanym. Tymczasem nauka języków nie jest rzeczą prostą, a wręcz przeciwnie – wymaga dużego samozaparcia i poświęcenia znacznej ilości czasu. Jakie są najlepsze sposoby na naukę języka obcego dla osób w każdym wieku?

Szkoła językowa

Najpopularniejszym dziś sposobem pobierania lekcji języków obcych jest zapisanie się na kurs do szkoły językowej. Niegdyś powstawały one jedynie w dużych miastach, dziś można je spotkać nawet w mniejszych miejscowościach. Często osoby zatrudnione w szkołach językowych to native speakerzy, czy osoby, dla których język dla nas obcy jest językiem macierzystym. Szeroki wybór kursów, dobre ceny i dogodne godziny zajęć do niewątpliwie atuty, jakimi mogą poszczyć się dziś szkoły językowe. Ich duża ilość na rynku powoduje, że często oferują one swoim uczniom liczne rabaty i promocje na kursy, przez co możemy uczyć się na przykład drugiego języka za połowę ceny. Co więcej, osoby zatrudnione w szkole językowej to profesjonaliści, którzy od podszewki znają język obcy. Minusem jest jednak fakt, że możemy trafić na osobę, która nie potrafi przekazać swojej wiedzy w przyjazny i klarowny sposób – niektóre szkoły językowe zatrudniają studentów czy też nauczycieli bez doświadczenia w celu zapełnienia braków kadrowych. Może mieć to wpływ na jakość nauczania.

Dodatkowo program w szkołach językowych dostosowany jest do poziomu grupy, a nie poszczególnych osób. Niestety, nauczyciel musi dostosować się do najsłabszej osoby w grupie, co może opóźniać naukę, szczególnie w przypadku początkujących grup uczniów.

Co więcej, program nastawiony jest na ogólną naukę języka (chyba, że wybierzemy kursy specjalistyczne) – nie ma więc możliwości zatrzymania się przy interesującym nas zagadnieniu czy temacie. Na ogół jednak szkoły językowe są chętnie wybierane zarówno przez dzieci, jak i dorosłe osoby jako miejsce do nauki języka obcego. Oferta szkół językowych jest bogata, a dodatkowo pozwala wybrać kursy na wyższych poziomach zaawansowania, w tym specjalistyczne.

Korepetycje

Szkoła językowa czy korepetycje? Jak najlepiej uczyć się języka obcego?Wiele osób decyduje się na korepetycje z języka obcego prowadzone przez studentów, native speakerów czy profesjonalnych nauczycieli. Cena za lekcję jest bardzo różnorodna – w większych miastach zapłacimy znacznie więcej, jednak możemy tam trafić na prawdziwych znawców tematu. Korepetycje mają tę przewagę nad szkołą językową, że pozwalają całkowicie dopasować poziom znajomości języka obcego do prowadzonych zajęć. Tematy, które lepiej są przyswajane przez ucznia, mogą zostać potraktowane przez nauczyciela pobieżnie, natomiast te, które wymagają większej ilości poświęconego czasu, zostaną dokładniej omówione.

Dodatkowo nauczyciel dostosuje się do godzin, w których uczeń może pobierać naukę. Miejsce korepetycji też pozostaje dowolne – można uczyć się w domu, w przestrzeni co-workingowej czy nawet online. Każda forma, która zostanie uzgodniona z korepetytorem, jest dobra. Minusem korepetycji jest możliwość trafienia na nauczyciela, który przekaże nam niewłaściwe informacje lub nie będzie potrafił nauczyć nas języka.

Niestety, dziś każdy może zostać korepetytorem, co odbija się na jakości nauczania oraz cenach na rynku. A te nadal nie są niskie – chcąc pobierać lekcje dwa razy w tygodniu musimy liczyć się z tym, że zapłacimy więcej, niż za roczny kurs w szkole językowej. Niemniej jednak coś za coś – na korepetycjach mamy nauczyciela do swojej dyspozycji, w szkole językowej – nie.

Samodzielna nauka

Niektórzy uczniowie nie chcą (bądź też nie mają czasu) uczęszczać na zajęcia do szkoły językowej ani pobierać korepetycji od nauczycieli. Wybierają oni naukę samodzielną, zazwyczaj z pomocą odpowiednich książek bądź też programów internetowych. Jedynie zagadnienia wymagające szerszego omówienia konsultują z korepetytorem, jednak ma to miejsce incydentalnie. Czy ten sposób nauki ma szansę na powodzenie? Tak, jednak musimy stosować się do kilku ważnych zasad. Przede wszystkim nie można nauczyć się języka samemu zupełnie od podstaw. Samodzielną naukę języka można kontynuować, jednak zaczynają zupełnie od podstaw nie nauczymy się języka w zaawansowanym stopniu.

Co więcej, ta forma nauki wymaga ogromnego samozaparcia. Nie ma tutaj miejsca na “dziś mi się nie chce”, “nie mam dziś czasu”, “jutro nadrobię”, “jutro pouczę się dłużej”. Stosując tego rodzaju wymówki z pewnością nie nauczymy się języka, a jedynie zmarnujemy swój czas. Dodatkowo samodzielna nauka nie jest całkowicie darmowa, jak się czasami wydaje. Wymaga ona sporych nakładów finansowych na zakup książek czy licencji na programy internetowe.

Materiały dostępne za darmo w internecie mogą być pomocą naukową, lecz z pewnością nie nauczą nas języka od A do Z. Efekty samodzielnej nauki trzeba również na bieżąco kontrolować, najlepiej za pomocą testów językowych. Jeżeli nie przynosi ona oczekiwanych rezultatów, trzeba zdecydować się na lekcje z nauczycielem bądź szkołę językową. 

angielski