Zalety blach trapezowych na dach
Zalety blach trapezowych na dach: najpopularniejszymi materiałami pokryć dachowych są dachówki i blachy. W tej drugiej grupie znajduje się blacha trapezowa, należąca do blach profilowanych. Stosuje się ją w pokrywaniu wszelkiego rodzaju budynków, od garaży, przez domy jednorodzinne aż po hale magazynowe.
W jaki sposób wybrać odpowiedni materiał? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę założenia, zawarte w projekcie a także sprawdzić, jak bardzo można obciążyć więźbę. Kolejnymi ważnymi cechami są trwałość i koszty wytworzenia. Kupując blachę trapezową, inwestor otrzymuje około 30-letnią gwarancję producenta oraz bardzo dobrą cenę, zdecydowanie niższą od tradycyjnej dachówki. W tym właśnie tkwi sukces pokryć blaszanych. Ilość zalet zdecydowanie przewyższa swoją liczebnością wady, ale przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zapoznać się z pełną ofertą rynkową.
Zalety blach trapezowych
Pierwszą ważną cechą jest trwałość blachy. Wspomniano już o czasie trwanie gwarancji, natomiast na rynku pojawia się coraz więcej modułów, które pokrywane są specjalnymi powłokami, wydłużającymi żywotność nawet do 50 lat. Warto zainwestować w lepsze rozwiązania, ale należy liczyć się z tym, że mimo to, dachówka służyć będzie dużo dłużej.
Jednakże, gdy nadejdzie czas wyboru, inwestorzy dokonają zakupu blachy. Dlaczego? Ponieważ metr kwadratowy blachy jest dużo tańszy od dachówki, pomimo użycia dodatkowych środków ochronnych lub rzadko spotykanego koloru. Przyjęło się ,że koszt robocizny stanowi wartość materiału. Niewątpliwa zaleta, jaką jest ekonomiczność materiału, będzie bardzo dobrze widoczna podczas dużych inwestycji, gdzie pokrycie budynku nie będzie stanowić wielkich trudności. Zastosowanie znajdą wtedy bardzo duże arkusze i dzięki temu odpadną koszty cięcia materiału.
W czym tkwi sukces blachy trapezowej? Można wymieniać wiele cech, takich jak odporność na uszkodzenia, zarówno mechaniczne, jak i spowodowane warunkami atmosferycznymi, trwałość i łatwość w przenoszeniu nawet dużych arkuszy. Jeśli dodać do tego niską, w porównaniu z innymi materiałami, cenę, otrzymuje się produkt, który spełni wymagania dużego grona klientów.
Dobrej jakości blacha trapezowa jest zrobiona ze stali ocynkowanej. Taki materiał wykazuje właściwości antykorozyjne. Tylko tak wytworzony produkt przeznacza się do wykonania pokrycia dachowego. Najtańsze na rynku blachy, nie posiadają żądanych przez inwestorów parametrów, dlatego odradza się ich stosowanie. Zakup takiego produktu to tylko pozorna oszczędność. Blacha jest także lekka. Jej metr kwadratowy o grubości 0,5 mm powinien ważyć około 5 kilogramów, więc jest łatwy do transportowania w dużych ilościach. Arkusze można łatwo piętrować. Do pokrycia prostych konstrukcji można przeznaczać duże elementy.
Czy blacha posiada wady?
Nie warto stosować blach trapezowych w sytuacji, gdy na poddaszu znajdują się pomieszczenia mieszkalne. Dlaczego? Z tego względu, iż blacha nie wykazuje zdolności akustycznych. Domownicy będą słyszeć opad deszczu, lądujący na dachu czy uciążliwy szum wiatru. Aby jak najbardziej wygłuszyć pomieszczenie, należy przeznaczyć dużą część funduszy na jak najlepszą izolację, wykonaną z wełny mineralnej lub zastosować inny rodzaj pokrycia dachowego. W tym momencie specjaliści doradzą wykorzystanie dachówki.
Kiedy warto zainwestować w blachę trapezową?
Jeśli chodzi o ekonomiczność takiego materiału, to blacha najlepiej sprawdzi się w przypadku pokrywania dużych i jak najprostszych dachów. Oczywiście, ze względu na łatwość formowania, przenoszenia i układania można ją zastosować wszędzie lecz w niektórych sytuacjach produkt ten wygląda nieestetycznie, jak na przykład na dachach wielospadowych czy miejscach bogatych w ozdoby.
Blachę można ułożyć na każdym dachu. Nie gra roli nawet jego kąt nachylenia. Jednak trzeba liczyć się z tym, że na prostych poszyciach wykonuje się dodatkowe uszczelnienia zabezpieczające wyjątkowo duże arkusze. W takim przypadku należy również uważać na wykonanie rynny. Istnieje bowiem możliwość, że zbyt wąska rynna nie będzie odbierać całej deszczówki.
Montaż blachy
Blachę trapezową montuje się na podkładzie wykonanym z łat i kontrłat. Do prawidłowej wentylacji będzie jeszcze potrzebna membrana, układana między elementami drewnianymi. Aby arkusze ściśle przylegały do podłoża należy montować je za pomocą wkrętów farmerskich, posiadających gumowe uszczelki. Pod żadnym pozorem nie można przykręcać blachy do łat u góry fali. Połączenie dwóch blach następuje z wykorzystaniem krótkich, 20-milimetrowych wkrętów. I te połączenia znajdują się na górze fali. Działanie niezgodne z powyższą sztuką będzie gwarancją nieszczelności pokrycia dachowego, przez co do wnętrza będzie przenikać woda i różne zanieczyszczenia, które znacznie skrócą żywotność materiału.
Jak widać, blacha trapezowa posiada wiele zalet. Jednak należy zwrócić uwagę na jej prawidłowe zamontowanie. Nawet najmniejszy błąd sprawi, że materiał straci przytoczone powyżej właściwości. Z tego powodu zaleca się pozostawienie montażu specjalistom, którzy dają gwarancję na potencjalne niedociągnięcia podczas wykonywania usługi.