Co to jest stomatologia estetyczna?

Co to jest stomatologia estetyczna?

Co to jest stomatologia estetyczna? Piękny uśmiech to ważny element naszego wyglądu. Jeszcze do niedawna ktoś, kto urodził się z wadami zgryzu czy pożółkłymi zębami, musiał radzić sobie z tymi problemami za pomocą naturalnych metod. Ich skuteczność była znikoma, dlatego pozostawało tylko zaakceptować taki stan rzeczy.

Obecnie możemy korzystać z szerokiej oferty zabiegów z zakresy stomatologii estetycznej. Ta dziedzina proponuje naprawdę wiele rozwiązań. Jakich? Dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest stomatologia estetyczna?

Co to jest stomatologia estetyczna?

W najprostszym ujęciu stomatologia estetyczna to grupa specjalnych zabiegów, których celem jest poprawa wyglądu zębów. W gabinetach stomatologii estetycznej wykorzystuje się zarówno nowoczesne urządzenia, wysokiej jakości materiały, jak i doświadczenie stomatologów.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że pacjenci mogą odzyskać piękny wygląd zębów. Zmiany dotyczą zarówno koloru, jak i kształtu zębów. Jakie wyróżniamy zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej? Wyróżnia się obecnie kilka najważniejszych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, w tym:

– skaling zębów. To zabieg, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego zgromadzonego głównie w okolicach tzw. szyjek zębowych. Nieusuwany kamień może powodować stany zapalne dziąseł oraz niektóre choroby (np. parodontozę, próchnicę),

– piaskowanie zębów. Zabieg również ma na celu usuwanie kamienia i osadów nazębnych. Uznawany jest za uzupełnienie skalingu w sytuacji, gdy pierwsza metoda okazuje się niewystarczająca ze względu na ilość osadu. Piaskowanie ma na celu także redukcję przebarwień,

– nakładkowe wybielanie zębów. Po wcześniejszym przygotowaniu pacjent przeprowadza zabieg w domu. Wcześniej stomatolog dokładnie czyści zęby oraz wykonuje leczenie zachowawcze. Następnie przygotowuje dopasowane nakładki. Pacjent umieszcza je w domu na zębach, wcześniej aplikując na ich powierzchnię specjalny żel. Cała procedura trwa od 2 do 4 tygodni,

– wybielanie zębów specjalną lampą. To zabieg, który skutecznie i szybko poprawia estetykę zębów. Procedura nie trwa dłużej niż pół godziny. W czasie zabiegu stomatolog aplikuje na zęby specjalny preparat, który podświetla później lampą. Dzięki temu można osiągnąć śnieżnobiałe zęby w czasie jednej wizyty,

– licówki. To zabieg, którego celem jest zmiana kształtu zębów. Najdroższe modele są wykonane z porcelany, natomiast tańsze z materiału kompozytowego. Zakładane są na odpowiednie przygotowane zęby. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w przypadku trwałych przebarwień, złamań albo nieestetycznego kształtu zębów.

 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej?

Niestety nie każdy może poddać się wykonaniu zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Pierwsze ograniczenia dotyczą wieku. Pacjent powinien mieć ukończone co najmniej 16 lat. Przeciwwskazaniem mogą być także określone problemy zdrowotne, dlatego należy je zgłosić podczas wywiadu ze stomatologiem. W czasie wywiadu lekarz ocenia, czy u pacjenta można wykonać konkretny zabieg. Inne kluczowe przeciwwskazania medyczne to:

– ciąża i okres karmienia piersią,

– nadwrażliwość lub alergia na składniki środków stosowanych do zabiegu. 

Jakie są ceny zabiegów stomatologii estetycznej?

Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej https://doboszimplanty.pl/uslugi/ wydają się bardzo atrakcyjne. Wiążą się jednak z wysokimi cenami. Koszty poszczególnych zabiegów mogą być jednak bardzo zróżnicowane, co wynika z wielu czynników. Po pierwsze od placówki, w które wykonywany jest zabieg. W dużych ośrodkach miejskich, a także klinikach, które mają znaną i cenioną markę usług, zabiegi są zwykle droższe. Większość nie jest również dostępna w ramach NFZ. Wyjątkiem jest skaling, czyli usuwanie kamienia z zębów.

Ponadto zabieg można wykonać tylko raz w ciągu roku. W przypadku palaczy oraz osób, których stan zębów jest bardzo zaniedbany (np. przez regularne picie wina) częstotliwość jest niewystarczająca. Niestety w wielu przypadkach okazuje się niewystarczający, aby uzyskać właściwy stan zębów. Konieczne jest dodatkowe wykonanie piaskowania.

Ceny zabiegu wahają się od 100 do 150 zł. Ile kosztują pozostałe oferty z zakresu stomatologii estetycznej? Założenie licówki kompozytowej to koszt ok. 250–400 zł, natomiast porcelanowej ok. 900–1200 zł. Wybielanie nakładkowe kosztuje ok. 600–700 zł, a lampą ok. 1000 zł.  

Żyjemy w czasach, kiedy wygląd ma często nadrzędne znaczenie. Ważnym jego elementem jest także stan uzębienia. To właśnie na twarzy skupia się najczęściej wzrok rozmówcy, a jak wiadomo pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii, która odgrywa ważną rolę w budowaniu pozytywnego wizerunku, niwelowania kompleksów i zwiększania poczucia własnej wartości.

Piękny uśmiech to niewątpliwie ważny atut każdego człowieka, który dodaje pewności siebie. Stąd rosnąca popularność stomatologii estetycznej i dostępnych w jej ramach zabiegów. Niestety wciąż wiążą się one z dużym kosztem, przez co stać na nie tylko niewielką grupę społeczeństwa. Jednym z rozwiązań jest zatem rozłożenia opłat na raty.

Dobosz Implanty Zębów
aleja Piastów 3
70-325 Szczecin
+48 91 485 02 74
www.doboszimplanty.pl

angielski francuski niemiecki hiszpański