Jak wybrać właściwą kostkę brukową?
Jak wybrać właściwą kostkę brukową? W obecnych czasach na rynku można znaleźć sporo różnych kostek brukowych. Różnią się one różnymi kształtami, materiałami, fakturą i kolorami. Ponadto różnią się one znacznie cenowo, zatem każdy znajdzie kostkę brukową dla siebie w zależności od swoich możliwości finansowych. Co warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu kostki brukowej? Odpowiadamy w tym artykule. Zapraszamy do lektury!
Jakie są kategorie podziału kostki brukowej?
Podczas wyboru kostki na nawierzchnię należy zwrócić uwagę na kilka wyznaczników. Pod uwagę należy wziąć po pierwsze materiał, z jakiego jest wykonana, jej wielkość, fakturę oraz barwę.
Rozważając wybór kostki brukowej warto wiedzieć, co jest dla nas najważniejsze. Nie dla każdego priorytetem jest cena bądź wygląd. Niektórzy większą uwagę przywiązują do tego, jak bardzo kostka brukowa jest wytrzymała, odporna na ścieranie, trwałość czy nasiąkliwość.
Podział kostki brukowej ze względu na sposób produkcji
Według tego podziału wyróżniamy następujące typy kostki brukowej:
- Kostka brukowa standardowa – znajduje zastosowanie na przykład na chodnikach, w parkach bądź na parkingach. Ma ona gładką i jednolitą powierzchnię. Ma szary kolor, kształt może mieć być podwójnej litery T bądź prostokątny.
- Kostka brukowa szlachetna – takie kostki podlegają specjalnej obróbce w trakcie procesu produkcji bądź po jego zakończeniu. Wynikiem tego jest otrzymanie niezbędnych walorów estetycznych bądź użytkowych właściwości.
Podział szlachetnej kostki brukowej
Szlachetną kostkę brukową możemy podzielić następująco ze względu na powierzchnię:
- O powierzchni strukturalnej – jest wykonana tak, aby przypominać szlachetne powierzchnie.
- O powierzchni postarzanej – najczęściej podlega młoteczkowaniu, dzięki któremu możliwe jest wystylizowanie na wygląd zabytkowy – często przypomina stary bruk, co nadaje specyficznego romantyzmu.
- O powierzchni płukanej – jej wierzchnia warstwa zostaje poddana wypłukaniu betonu oraz wyeksponowaniu barwnego ziarna kruszywa. Często dodaje się do niej drobinek grysu, dzięki czemu wygląda podobnie do kamienia naturalnego.
- O powierzchni szczotkowanej – podczas produkcji jej powierzchnia jest szczotkowana, dzięki czemu uzyskuje efekt porowatości. Jest ona wyjątkowej faktury.
- O powierzchni “łupanej” – ta kostka brukowa powstaje poprzez poddanie jej procesowi sztucznego postarzania, dzięki czemu ma nierówne krawędzie i wygląda jak kamień łupany.
Kostka brukowa – kształt
Kostki brukowe możemy podzielić ze względu na kształt. Do najpopularniejszych form możemy zaliczyć:
- Kwadrat – jest to prosty oraz uniwersalny kształt,
- Młotek – nietypowy kształt, dzięki niemu można kreować specyficzne wzory nawierzchni,
- Cegiełka – prosta forma, dająca wiele możliwości układania i tworzenia ciekawych wzorków,
- Kość – jest często spotykana w alejkach parku czy publicznych chodnikach,
- Trapez – układanie takiego kształtu wymaga większych umiejętności,
- Fala – dzięki takiej kostce można tworzyć ciekawe motywy na powierzchni.
Materiał wykonania a rodzaj kostki
Bardzo ważne jest kryterium podziału ze względu na to, z czego została stworzona kostka brukowa.
- Kamień polny – kostki wykonane z kamienia polnego mają nieregularny kształt. Warto pamiętać, że taki bruk posiada specyficzny wygląd i nie pasuje wszędzie.
- Jednowarstwowa – jest wykonywana z jednego rodzaju betonu, jest mniej elastyczna i wytrzymała.
- Kamienna – jest wykonywana najczęściej z bazaltu i granitu, lecz wyróżnia się także kostki z piaskowca oraz wapienia. Kamienna kostka jest doceniana ze względu na to, iż jest odporna na mróz, słońce, kwasy oraz wysoką temperaturę. Nie nasiąka wodą, jest trwała i estetyczna.
- Betonowa – jest to kostka produkowana w trakcie zagęszczania świeżej mieszanki betonowej. Są one odporne na niskie oraz wysokie temperatury, prostotę czyszczenia oraz układania.
- Dwuwarstwowa – składa się z konstrukcyjnej warstwy zrobionej z betonu zmieszanego razem ze żwirem i warstwy wykończeniowej, mającej w środku drobne kruszywo. Dzięki takiemu połączeniu taka kostka brukowa jest wytrzymała i ładnie prezentująca się.
Jakie kolory kostki brukowej można spotkać?
Na rynku jest wiele barw i odcieni kostek brukowych, między innymi:
- kolor melanżowy – wierzchnia warstwa kostki jest zróżnicowana natężeniem kolorów. Kostki mogą mieć dwa dominujące kolory lub też mienić się różnymi barwami, dzięki czemu odpowiednio ułożona może dać niezwykły efekt.
- kolor jednolity – kostka, która została wyprodukowana w jednym odcieniu.
Wielkość kostki brukowej
Najczęściej spotyka się kostki brukowe o grubości:
- 4 cm – jest to kostka idealna do wykładania nawierzchni, po której mogą chodzić piesi i jeździć pojazdy o masie nie większej niż 2 tony,
- 6 cm – nawierzchnia z tej kostki jest idealna do wykładania nawierzchni przeznaczonych do ruchu pieszych i pojazdów nie cięższych niż 3,5 ton,
- 8 cm – taka grubość jest wytrzymała na ruch samochodów ciężarowych,
- 10-14 cm – nawierzchnia zrobiona z tak grubej kostki jest bardzo wytrzymała i znajduje zastosowanie tam, gdzie odbywa się ruch ciężarówek oraz ciężkich maszyn.