Jak zrobić buty do cosplayu, czyli kilka podstawowych wskazówek

Jak zrobić buty do cosplayu, czyli kilka podstawowych wskazówek

Jak zrobić buty do cosplayu, czyli kilka podstawowych wskazówek. Cosplay jest ciekawym połączeniem zabawy oraz sztuki. W zależności od poziomu zaawansowania można przechylać szalę ku jednej ze stron. Czym jest jednak cosplay? W Polsce nie jest on jeszcze tak popularny jak w niektórych krajach zachodu. Jest to po prostu gra w przebieranie (ang. costume playing). Jakie zasady nią kierują? Po pierwsze trzeba jak najbardziej upodobnić się do postaci, którą odwzorowujemy. Co oznacza, żeby jak najbardziej się upodobnić? Których kategorii to dotyczy?

Najogólniej można powiedzieć, że wszystkich, ale tak naprawdę występują pewne różnice. Podstawą jest odwzorowanie wyglądu postaci, co sprowadza się do ubioru, fryzury (najczęściej dzięki wigowi, czyli peruce) czy makijażu. Oczywiście nie ma ścisłych zasad i jeśli ktoś ma np. tylko ubranie, nie możemy powiedzieć, że to nie jest cosplay. Po drugie nie ma więc bardzo uściślonych reguł tej gry. Czasem odwzorowanie dotyczy nawet kwestii zachowania, co sprowadza się do zastosowania umiejętności aktorskich. W ramach tego artykułu skupimy się przede wszystkim na kwestii wytwarzania jednego z elementów. Nie jest on łatwy i nastręcza wiele trudności, a są nim buty.

Jak rozpocząć swoją przygodę z cosplayem?

Na początek potrzebujemy wyposażyć się w pewną minimalną wiedzą, a oprócz tego dokonać zakupów. Ta druga kwestia również wymaga głębokiego przemyślenia, bo nie chcemy za każdym razem jechać do sklepu, gdy braknie nam taśmy dwustronnej lub jakiegoś innego często potrzebnego przedmiotu. Musimy więc dokładnie przeanalizować postać, którą chcemy odwzorować. Osoby, które chcą zająć się tym więcej niż na jeden projekt, będą miały ułatwione zadanie w związku z gromadzeniem materiałów. Ciekawym sposobem jest wzbogacanie swojego asortymentu poprzez odwiedzanie sklepów z odzieżą używaną. Sklep z akcesoriami do cosplayu pozwoli uzupełnić te najbardziej typowe i najczęściej używane elementy.

Buty na potrzeby cosplayu, czyli najpierw wyszukiwanie

Powinniśmy zwrócić uwagę, że buty należą do jednych z najtrudniejszych do odwzorowania elementów cosplayu. Wynika to z tego, że w przypadku ubrań wymagane są mniejsze umiejętności krawieckie. Jednocześnie istnieje mniejsza szansa zniszczenia produktu, a dodatkowo jest on łatwiejsze w obróbce. Z tego powodu już przy wyborze odwzorowywanej postaci warto zwrócić uwagę na jej buty i czy będziemy sobie w stanie z nimi poradzić. Oczywiście nie musimy odzwierciedlić każdego elementu, chyba że chcemy wygrać konkurs lub po prostu jest to naszą ambicją. Zanim jeszcze weźmiemy się za próby wytworzenia jakiegoś elementu, poszukajmy czy nie uda nam się go zakupić. Oczywiście należy to kalkulować z ceną, ponieważ ta może być problematyczna w niektórych ciekawych wariantach obuwia. Możemy rozpatrzyć złożenie zamówienia w Chinach, ale wtedy zakupu należy dokonać z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jak stworzyć buty na potrzeby cosplayu?

Czasem nie mamy jednak możliwości, żeby dokonać zakupu i musimy zająć się tym tematem sami. Z pewnością przyda nam się dobra baza. Najczęściej będą nią stare buty, które są już rozklejone i powinny trafić do kosza, ale będą świetnym produktem na cosplay. Najprostsza opcja to oczywiście obklejenie za pomocą tektury. Można w ten sposób łatwo uzyskać różne kolory. Dodatkowo można potem dokonać dodatkowego zdobienia. Istnieją jednak znacznie ciekawsze metody. Pianka do cosplayu  świetnie nadaje się do przerobienia butów. Z pomocą tego lekkiego materiału sztucznego można łatwo osiągnąć wymagany kształt.

Jednocześnie jest on lekki, a w Internecie znajduje się wiele poradników w kwestii tego, jak wykorzystywać ten produkt. Pianka jest profesjonalnym rozwiązaniem w kwestii cosplayu i pozwala na stosunkowo łatwe uzyskanie ciekawego efektu. Koniecznie musimy zadbać o estetykę, żeby nie dochodziło do niepotrzebnych zagięć na szwach. Czasami będziemy musieli wspomóc się również innymi elementami. Grubą podeszwę możemy osiągnąć za pomocą kawałka drewna. Może nie jest to specjalnie praktyczne, ale na dane wydarzenie może okazać się skuteczne. Samo mocowanie musi być jednak bardzo delikatnie przeprowadzone.

Dodatkowo jeśli chcemy uzyskać właściwy kształt, musimy najczęściej posługiwać się elektronarzędziami. Nie róbmy tego, jeśli nigdy ich nie używaliśmy. Ręczną piłką do drewna łatwiej przeciąć nierówno, a efekt może być niezadowalający.

Podsumowanie, czyli jak poradzić sobie z problemem butów do cosplayu?

Buty stanowią newralgiczny element cosplayu, ponieważ są trudniejsze w obróbce niż strój. Najłatwiej poradzić sobie z tym problemem poprzez znalezienie odpowiedniej pary i dokonanie zakupów. Wiele postaci ma jednak dość niestandardowe obuwie i wtedy taka możliwość odpada. Najłatwiejsze będzie wtedy przerobienie jakiejś starej pary. Najłatwiej tego dokonać za pomocą tekstury, ale efekt często może być niezadowalający. Zaletą jest prostota wykonania. Znacznie lepszym i bardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej pianki do cosplayu. Możemy ją łatwo kształtować, a jednocześnie będzie później lepiej przylegać niż tektura.

Obcasy są trudnym elementem, który możemy obsłużyć za pomocą jakieś twardego materiału. Może to być drewno, chociaż jest to kłopotliwe rozwiązanie, które jednak może doprowadzić do sukcesu. Na koniec warto dodać, że powinniśmy próbować i w ten sposób rozwijać swoje umiejętności. Zazwyczaj nie uda się od razu perfekcyjnie. Na samo poszukiwanie metody również warto poświęcić pewien czas.

angielski