Jakie rodzaje rolety okiennych możemy wybrać do naszego domu?

Jakie rodzaje rolety okiennych możemy wybrać do naszego domu?

Jakie rodzaje rolety okiennych możemy wybrać do naszego domu? Niezależnie od wystroju naszego mieszkania, musi ono również pełnić funkcję swoistej twierdzy, która ogranicza dostęp osobom obcym. Z tego względu istotną rolę odgrywają wszelkie systemy zasłon, które instalujemy na naszych oknach. Dzięki nim nie musimy martwić się wścibskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów.

Możemy się w pełni zrelaksować w zaciszu własnego domu. Istnieje wiele różnych rolet okiennych. Możemy jednak wyróżnić dwie główne kategorie — rolety zewnętrzne i wewnętrzne. Zanim zdecydujemy się na ich zakup, warto zapoznać się podstawowymi informacjami z tego zakresu. Pozwoli to nam dokonać bardziej poinformowanego wyboru. Znajdziemy taki produkt, które w pełni spełnia nasze oczekiwania.

Do czego służą rolety zewnętrzne?

Rolety okienne to coś więcej niż kawałek tkaniny zasłaniającej nasze okna. Pełnią również funkcję dekoracyjną i ochronną. Zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się naszych pokoi. Oprócz tego niektóre modele stanowią skuteczną izolację akustyczną. Idealnie sprawdzają się, jeśli mieszkamy przy hałaśliwych ulicach. W zależności od naszych upodobań możemy także wybrać rolety okienne o właściwościach antywłamaniowych. Są dobrym uzupełnieniem pozostałych elementów systemu ochronnego naszego domu. Rolety zewnętrzne muszą także być odporne na działanie warunków atmosferycznych. W przeciwnym razie szybko się zniszczą i będziemy musieli je wymienić.

Instalacja rolet jest dobrym sposobem na zwiększenie wartości naszego mieszkania. Jest to szczególnie atrakcyjne dla osób planujących w przyszłości sprzedać swój dom i chcą na tym zarobić jak najwięcej. Pod wieloma względami rolety zewnętrzne są bardziej skuteczne niż modele instalowane wewnątrz. Nie pozwalają promieniom słonecznym dotrzeć do szyby. Nawet w bardzo upalne dni pozwala to drastycznie ograniczyć nagrzewanie się naszego mieszkania. Z kolei podczas zimy, nie pozwolą na uciekanie ciepła i zapobiegają wychładzaniu się okien.

Podział rolet zewnętrznych

Wśród tego typu rolet okiennych wyróżniamy między innymi modele naokienne, elewacyjne oraz nakładane, zwane także nadprożowymi lub roletami RNS. Te pierwsze możemy poznać po skrzynce rolety zamocowanej do górnej ramy okna. Ponieważ kaseta zasłania część okna, rzadko używa się takich rolet do małych okien. Ich instalacja jest możliwa wyłącznie podczas wymiany lub montażu okna. Największą popularnością cieszą się jednak rolety elewacyjne, których skrzynki doczepiane są do elewacji nad oknem.

Z kolei prowadnice umieszczane są we wnęce okiennej. Jeśli zależy nam na dodatkowym zabezpieczeniu mieszkania, należy wybrać rolety, których prowadnice zostały należycie wzmocnione. Ich pancerz musi być wystarczająco gruby i sztywny. Ciekawym rozwiązaniem są markizy pionowe. Jest to rodzaj rolet okiennych, które pozwalają na dopływ światła do środka pomieszczenia. Jednocześnie zapobiegają jego nagrzewaniu się. Po ich opuszczeniu nadal będziemy w stanie zobaczyć, co się dzieje na zewnątrz. Z drugiej strony osoba zaglądająca do środka nic nie ujrzy. Taka markiza może także pełnić funkcję moskitiery.

Co należy wiedzieć o roletach wewnętrznych?

Rolety wewnętrzne również służą do dbania o prywatność domowników. Muszą być w stanie zapewnić skuteczną osłonę przed promieniami słonecznymi. Takie rolety okienne pełnią także funkcję dekoracyjną i właśnie ten ich aspekt jest najważniejszy. Rolety zwijane, jak sama nazwa wskazuje, przy podnoszeniu zwijają się w rolkę. Należą do najpowszechniej spotykanego rodzaju rolet okiennych. Dostępne są modele wolnowiszące, które są przymocowane do okna wyłącznie u góry. Ich spód jest luźno wiszący. Niestety, gdy otwieramy okno, będzie się ona nieestetycznie ruszać pod wpływem przeciągu. Jeśli to nam przeszkadza, to powinniśmy kupić rolety kasetowe. Posiadają boczne prowadnice, które unieruchamiają tkaninę. Zawsze będzie znajdować się w tej samej pozycji względem okna. Ich istotną wadą jest potrzeba znacznej ingerencji w strukturę ramy okiennej podczas ich montażu.

Rzadziej spotykane są rolety rzymskie. Są ciekawym rozwiązaniem, które spodoba się osobom szukającym eleganckiej dekoracji do swojego mieszkania. Gdy podnosimy je do góry, zamiast zwijać się w tradycyjną rolkę, tkanina fałduje się w kilka warstw. Taki efekt uzyskujemy dzięki specjalnemu systemowi sznurków i fiszbinów. Nadadzą naszemu mieszkaniu oryginalnego charakteru. Niestety są wyjątkowo podatne na gromadzenie się kurzu. Zmusza to nas do ich regularnego prania.

Na rynku są dostępne bardziej ozdobne odmiany tej rolety. Chodzi oczywiście o modele austriackie i weneckie. Te drugie nie różnią się znacząco wyglądem od zwykłych zasłon. Dopiero po ich zwinięciu odkryjemy ich cechę charakterystyczną — zwijają się w podobny sposób co teatralna kurtyna. Marszczą się w tak zwane dekoracyjne buffy. Rolety austriackie stanowią najbardziej ozdobną opcję. Nawet gdy są opuszczone, pozostają pofałdowane. Zawdzięczają to marszczeniu pionowym i poziomym. W przypadku rolet wewnętrznych ich wygląd jest najważniejszym czynnikiem, na który zwraca się uwagę, gdy szukamy zasłon do okien.

angielski