Okna dachowe - wady i zalety

Okna dachowe – wady i zalety

Okna dachowe – wady i zalety. W związku z rozwojem technologii i biznesu rynek zalewany jest nowymi produktami budowlanymi, a osoba, która jest w trakcie budowy ma nie mały orzech do zgryzienia, jeżeli chodzi o wybór konkretnego produktu. Dzisiaj na warsztat postanowiłem wziąć okna dachowe, ponieważ są one bardzo ważna, kiedy decydujemy się doświetlić poddasze lub strych.

Na początku należy zastanowić się, jaką funkcję ma pełnić przestrzeń, w której zamontowane będą okna. Jeżeli będzie to poddasze nieogrzewane to musimy wiedzieć czy wentylacja na owym poddaszu będzie mechaniczna (wentylator) czy grawitacyjna (swobodny przepływ powietrza). Z kolei tak samo ma się sprawa, jeżeli poddasze jest ogrzewane. W przypadku przestrzeni nieogrzewanej przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na szczelność, okna, które są szczelne nie powodują strat ciepła z wnętrza. Pamiętajmy, że jeżeli nie posiadamy wentylatorów, czyli wentylacja nie jest mechaniczna a okna będą zbyt szczelne to możemy nastawić się na obecność grzybów pleśni w najlepszym wypadku po prostu wilgoci. Dlatego nie można wierzyć w obietnice sprzedawców, że im bardziej szczelne okna tym dla inwestora lepiej.

Zawsze podkreślam, że obsługa sklepu czy firmy doradzi bardzo dobrze jednak niektóre sprawy warto brać na logikę i sprawdzać niektóre teorie. Współczynnik przenikania ciepła zawsze gra na korzyść inwestora – im mniejszy, tym cieplej zimą i chłodniej latem. Jeżeli jednak mamy w domu wentylację mechaniczną, która jest bardzo oszczędna wbrew pozorom to najszczelniejsze okno może być najlepszym rozwiązaniem. Wręcz dobrze gdyby nie było otwierane, a zamontowane na stałe. Kolejną kwestią są wymiary.

Trudności dla inwestorów będą wówczas, kiedy poddasze ma być użytkowane. Ponieważ w przypadku nieogrzewanego poddasza sprawa jest prosta, jeżeli nikt tam nie mieszka załóż małe okna. Co wziąć pod uwagę, jeżeli jednak zamierzamy mieszkać na poddaszu? Przede wszystkim wentylację. Tak jak wspomniałem, jeżeli posiadamy wentylację mechaniczną wtedy należy postawić na okna o najwyższej szczelności. Jeżeli nie to okna powinny posiadać odpowiednie rozszczelnienie, umożliwiające odpowiednią wymianę powietrza.

Kolejną kwestią będzie umiejscowienie okna. Zimą, większe okna dachowe wpływają na zmniejszenie zużycia energii cieplnej w słoneczne
dni. Latem natomiast, w przypadku całkowitego braku zacienienia może się okazać, że niezbędny jest montaż rolet. Jeżeli zamierzamy użytkować poddasze to pamiętajmy, że okno dachowe to jedyne źródło światła dziennego, dlatego ostrożnie z minimalizacją wymiarów.

Okna dachowe - wady i zalety
Okna dachowe – wady i zalety

Okna https://okna-szczecin.com.pl wychodzące na południe powinny być jak największe, ponieważ pozwalają na generowanie zysków ciepła od promieniowania słonecznego. Wszystko składa się na cenę i to ona gra tu największą rolę. Wszelkie współczynniki przenikania ciepła i tak dalej są ważne, ale to cena sprawi ze zdecydujemy się na dany produkt bądź nie. Według mnie jednak, jeżeli nie jesteśmy pewnie, co do wyboru warto zaprosić przedstawiciela firmy, która będzie montować nam okna i zapytać go o zdanie. W końcu jest to osoba, która żyje z montowania okien i posiada odpowiednie doświadczenie. Poza tym warto przypomnieć o kilku kwestiach pobocznych.

Kwestia wyglądu – nie jest tutaj bardzo ważna estetyka, oczywiście okna powinny być ładne i dobrze zrobione jednak nie należy kierować się tym podczas wyboru okna dachowego. W tym przypadku należy kierować się przede wszystkim kwestiami szczelności i ciepła oraz rozmiaru. Prawie całkiem możemy zapomnieć o kwestii  bezpieczeństwa, bo raczej rzadko zdarza się, aby włamywacz wybierał okna dachowe.

Według mnie najrozsądniej jest zdać się na firmę, która doradzi, co i jak a my możemy jedynie porównywać oferty i sprawdzać czy nikt nie nabija nas w butelkę. Zbliżając się do końca muszę wspomnieć jak to wyglądało u mnie. Ja zdałem się na firmę. Przedstawiciel przyjechał w umówiony dzień oczywiście punktualnie. Popatrzył pomierzył otworzył swoją teczkę i przedstawił mi kilka oferta w oparciu o krótki wywiad. Według mnie nie można wymarzyć sobie lepszego rozwiązania.

Okna przyjechały także na umówiony dzień a ich montaż trwał jedno popołudnie. W dodatku poza gwarancją na samo okno, co jest raczej logiczne, dostałem także gwarancję, że dach dookoła okna jest szczelny a jeżeli cokolwiek zaobserwuję to firma przyjedzie i za darmo naprawią uszkodzone miejsce. Z ceny również
byłem zadowolony a teraz właśnie padają mi mega przyjemne promienie słońca na klawiaturę, dzięki czemu mogę w bardzo miłej atmosferze pisać ten artykuł. Nie jest to tylko moje zdanie, ale także wielu moich znajomych w tym osoby, która buduje domy i dachy, a mimo to montaż okien zleca innej firmie.

Mniej więcej tak to wygląda i tobie również polecam taki wybór, ponieważ zakup samemu takiego okna jest jeszcze do zrealizowania, ale montaż wymaga mega doświadczenie i wprawy, której mogę domniemywać, że nie posiadasz. Dziękuję Ci bardzo serdecznie za czas i atencję poświęcone na ten artykuł o raz życzę powodzenia podczas wyboru, zakupu i montażu twojego okna dachowego.

angielski