Ozonowanie jak to działa?

Ozonowanie jak to działa?

Ozonowanie jak to działa? Ozonowanie jest to coraz częściej stosowana metoda dezynfekcji. Jeszcze do całkiem niedawna, nie była ona specjalnie popularna i wykorzystywano ją, raczej do zastosowań specjalistycznych. Przede wszystkim ozonowaniu poddawano urządzenia klimatyzacyjne, zarówno te w samochodach, jak i te, które funkcjonowały w budynkach.

Była to bowiem w zasadzie jedna z nielicznych metod, a ze wszystkich chyba najprostsza, która gwarantowała właściwie stuprocentową dezynfekcję w miejscach bardzo trudno dostępnych, takich jak parowniki czy przewody wentylacyjne. Obecnie jednak z powodu pandemii wirusa SARS-COV-2, metoda ozonowania jest coraz częściej stosowana. Stosowana jest między innymi do ozonowania hoteli, mieszkań, gabinetów lekarskich, przedszkoli itp. Przyjrzyjmy się temu, czym w zasadzie jest ozonowanie oraz w jaki sposób działa.

Czym jest ozon?

Zanim w ogóle powiemy sobie o tym, czym jest ozonowanie pomieszczeń, musimy sobie powiedzieć przede wszystkim o tym, czym jest substancja aktywna, wykorzystywana w procesie ozonowania. Nazwę ozon, chyba każdy z nas kojarzy, ale mało kto chyba pamięta, czym w zasadzie ozon jest. Ozon jest to trójatomowa cząsteczka tlenu. Na pierwszy rzut oka, można powiedzieć teoretycznie, że substancja ta wygląda na bardzo mało szkodliwą. Większość z nas kojarzy raczej tlen. Ma on dla nas bardzo duże znaczenie. Bez tlenu żyć nie możemy, ale musimy tutaj zwrócić uwagę na to, że różne pierwiastki, jeżeli mają różne odmiany alotropowe, mogą mieć różne właściwości. Pod jedną postacią mogą być one bezpieczne, a pod drugą mogą nam szkodzić. Tak jest również z tlenem oraz z jego szczególną formą, czyli ozonem.

Właściwości ozonu

Ozonowanie jak to działa?Chociaż ozon jest gazem, który można powiedzieć, występuje naturalnie, to nie możemy liczyć na to, że jeśli chcemy na przykład ozonować pokój, to otworzymy okno i ozon, po prostu do mieszkania wpadnie i zdezynfekuje go. Na naszych wysokościach, musimy sztucznie wytworzyć ozon, ponieważ naturalnie nie występuje on w przyrodzie, a jeżeli jakieś jego śladowe ilości faktycznie są zawarte w powietrzu, z którym ludzie się stykają, to są one wynikiem albo wyładowań atmosferycznych, albo działalności człowieka, która związana jest ze spalaniem różnego rodzaju paliw.

Ozon jest to postać alotropowa, która niestety nie jest zbyt trwała i z tego też powodu, jeżeli chcemy utrzymać jakieś stężenie zadane ozonu, to musimy zrównoważyć proces jego rozpadu oraz proces jego tworzenia. Tak właśnie dzieje się to w górnych warstwach atmosfery, choć jest to właściwie proces naturalny (wymuszony promieniowaniem kosmicznym). Ozon, który się rozpada, jest uzupełniony przez ozon, który się tworzy. Ozon w górnych warstwach atmosfery może się tworzyć, ponieważ promieniowanie kosmiczne, która jest na wyższych wysokościach, wzbudza cząsteczki tlenu, które dzięki temu (energia dodatkowa), mogą się łączyć w postać trójatomową. Ponieważ promieniowania kosmicznego przy powierzchni ziemi praktycznie nie ma, wówczas na ozon działają głównie tylko i wyłącznie procesy rozkładu.

Jak działa proces ozonowania mieszkań, domów i innych przestrzeni?

Ozon jest to gaz szkodliwy i można powiedzieć, że ozon byłby w stanie zabić w zasadzie każdy żywy organizm. Nie chodzi tutaj o to, aby ozonem straszyć, tylko chodzi o przypomnienie pewnej starej maksymy, która jest związana między innymi z farmacją i medycyną. Mówi ona, że trucizna i lekarstwo to bardzo często te same substancje, ale różniące się dawką. Tak na przykład jest z grubsza, jeżeli chodzi o ozonowanie domów i innych pomieszczeń. Ozon, który czasem zawarty jest w naszej atmosferze, po burzy nie jest specjalnie szkodliwy dla człowieka, ponieważ jego stężenie jest małe i szybko się rozpada, ale gdybyśmy weszli do ozonowanego pomieszczenia bez zabezpieczenia, to zapewne odczulibyśmy tego skutki i poczulibyśmy to raczej szybko.

Człowiek jest jednak dość dużym organizmem. Ta sama dawka, która człowiekowi zaszkodzi lub nawet w mniejszych ilościach będzie miała na nas znikomy wpływ, na mniejsze organizmy będzie działała wprost zabójczo. W zasadzie o to tutaj chodzi. Ozon zabija przede wszystkim wirusy, bakterie oraz grzyby, chociaż w przypadku wirusów ciężko jest mówić o zabijaniu, ponieważ wirus jako taki nie żyje. Chodzi tutaj o pewnego rodzaju biologiczną nomenklaturę, ale faktem jest to, że wirus nie posiadam metabolizmu oraz sam z siebie nie reprodukuje się, poza komórkami swojego żywiciela. Tak czy inaczej, ozon atakuje osłonki lipidowe wirusów, powodujących rozłożenie i dezaktywuje wirusa, zabija bakterie oraz grzyby, czyli całą masę mikrobów, które na co dzień nam zagrażają.

Czy można samodzielnie ozonować mieszkanie?

Mieszkania oraz inne miejsca możemy ozonować samodzielnie. Do ozonowania pomieszczenia potrzebujemy jednak wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu. Jeżeli chodzi o wiedzę, to jest ona kluczowa do tego, aby przeprowadzony proces był skuteczny oraz bezpieczny dla nas. Wiedza dotyczy zarówno tego, jak ozonować oraz tego, jakie powinno być stężenie ozonu, innymi słowy jak długo ozonowanie powinno trwać.

angielski