Podologia - pomaga rozwiązywać problemy zdrowotne stóp

Podologia – pomaga rozwiązywać problemy zdrowotne stóp

Podologia – pomaga rozwiązywać problemy zdrowotne stóp. Nie każdy może pochwalić się nieskazitelnymi stopami bez odcisków, brodawek, grzybów paznokci. Ktoś w letnie upały musi ukryć problemy pod zakrytymi butami. Podolodzy zajmują się estetycznym pięknem stóp . Podologia jest specjalizacją na styku kosmetologii i medycyny, a specjalista musi nie tylko przywrócić piękno, ale także zalecać konsultację ze specjalistami. Jeśli stwierdzi, że problem wymaga interwencji lekarskiej z pokrewnych dziedzin (dermatolog, chirurg, diabetolog), zaleca skontaktowanie się z nimi, monitorowanie przebiegu leczenia.

Podolog to specjalista zajmujący się problemami stóp:

  • Wrodzona patologia struktury paznokcia lub nabyta jego deformacja
  • Odciski, modzele, brodawki podeszwowe
  • Łuszczyca paznokci
  • Grzybica paznokci
  • Wrastający paznokieć
  • Stopa cukrzycowa lub inne zaburzenia wynikające z niektórych chorób
  • Formowanie się ostrogi piętowe
  • Pogrubienie skóry na nodze o różnej etiologii
  •  Uszkodzona płytka paznokcia itp.

Wszystkie te problemy nie tylko psują estetyczny wygląd stopy, ale również wymagają interwencji medycznej. Podolog opowie o wszystkich zawiłościach związanych z pielęgnacją stóp, zaleci najlepsze środki w danym przypadku i pomoże wyeliminować objawy uboczne niektórych poważnych chorób. Można uzyskać porady od tego specjalisty w zakresie eliminacji nadmiernego pocenia się stóp. Zaleca się również konsultację z podologiem, jeśli często odczuwany jest ból w okolicy stóp. Przyczynę tego zjawiska należy zidentyfikować, aby w przyszłości nie doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się kompleksową pielęgnacją stóp. Istnieje w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia różnych chorób. Specjaliści tej dziedziny opracowują metody zapobiegania zmianom patologicznym, chorobom stóp. Jeśli już istnieją, ale w powijakach, podologia pomoże uniknąć poważnych konsekwencji, wyeliminuje dyskomfort i znacznie poprawi stan stóp.

Jak działa podolog?

Podologia jest uważana za pionierską naukę między kilkoma dyscyplinami medycznymi i zajmuje się pełną pielęgnacją stóp. Przed przystąpieniem do badania podolog przemywa stopę środkiem dezynfekującym. Czasami problem można rozwiązać od razu. Na przykład, jeśli chodzi o brodawki lub modzele. Ale często potrzebna jest pomoc innych lekarzy. Na przykład odciski mogą wskazywać, że pacjent ma płaskostopie poprzeczne lub podłużne. W takim przypadku konieczne będzie leczenie chirurga ortopedycznego lub traumatologa, ponieważ tylko mechaniczne usuwanie odcisków poradzi sobie z tym problemem. Pęknięcia stopy mogą również towarzyszyć chorobie, takiej jak cukrzyca.

Podologia to dziedzina medycyny praktycznej ukierunkowana na rozwiązywanie problemów związanych z deformacjami i chorobami płytki paznokcia stopy, chorobami stóp. Jeśli paznokieć zostanie uszkodzony przez grzyba, podolog pobiera materiały i oddaje laboratorium, określa rodzaj grzyba. A potem współpracuje z dermatologiem: poleruje płytkę paznokcia, dzięki czemu lek przeciwgrzybiczy skutecznie wpływa na patogen. Często problemy ze stopami i nierówne, paznokcie mogą wskazywać na problemy z trawieniem. Wtedy bez pomocy gastroenterologa nie można tego zrobić. W takim przypadku zadaniem podologa jest nadanie paznokciom estetycznego wyglądu. W tym celu stosuje się żele terapeutyczne. Jakie metody ma podologia w swoim arsenale?

Podologia pozwala zadbać o stopy, dlatego specjalista wykonuje różne zabiegi w ich obrębie. Brodawki są usuwane za pomocą ciekłego azotu, modzele są usuwane za pomocą narzędzi medycznych. Arsenał podologa obejmuje również procedury higieniczne i profilaktyczne. Pedicure medyczne ma wiele zalet w porównaniu do klasycznego pedicure. Nie wymaga namaczania w ciepłej wodzie, skóra mięknie dzięki zastosowaniu specjalnych środków. Specjalista podologii nie używa narzędzi tnących, co eliminuje możliwość obrażeń. Korzysta z frezu, który pozwala kontrolować głębokość usuwania warstwy martwej skóry z dokładnością do dziesiątych części milimetra. Ponadto takie pedicure jest niezbędne dla stopy cukrzycowej, gdy klasyczny pedicure jest przeciwwskazany.

Problem wrastających paznokci można rozwiązać łatwo i bezboleśnie, mocujące specjalne płytki. Płytka jest instalowana na paznokciu i próbując przyjąć poprzedni kształt, ciągnie krawędzie płytki paznokcia, aż zacznie się wyrównywać i przestanie wywierać nacisk na wał okołopaznokciowy. Częstym problemem w podologii jest onycholiza. Jest to pustka łożyska paznokcia spowodowana urazem, ściskaniem wąskich lub niewygodnych butów lub butów na wysokich obcasach, zbyt krótkim obcinaniem paznokci, zaburzeniami krążenia, łuszczycą i innymi problemami. W takim przypadku paznokieć staje się słaby i może być dotknięty infekcją grzybiczą. Aby zachować płytkę paznokcia, ważne jest, aby rozpoznać problem na czas i ustalić przyczyny złuszczania.

Grzyb niszczy płytkę paznokcia, ale podologia posiada metody do walki z nim. Specjalista wykonuje protetykę płytki paznokcia, przywracając jej estetyczny wygląd. Wytrzymałe paznokcie nie stanowią już problemu. Za pomocą specjalnego żelu medycznego podolog pomoże wyrównać płytkę paznokcia.

angielski