Rozmiar biżuterii – na co zwrócić uwagę?

Rozmiar biżuterii – na co zwrócić uwagę?

Rozmiar biżuterii – na co zwrócić uwagę? Nawet w najpiękniejszej biżuterii nie będziemy się dobrze czuli, jeśli nie będzie miała odpowiedniego rozmiaru. Za duży pierścionek zsunie się z palca, za mała bransoletka będzie niewygodna i uciążliwa, a długi naszyjnik, niepasujący do dekoltu, straci swój urok. Biżuteria powinna podkreślać i dopełniać naszą stylizację oraz być wygodna. Noszenie jej to nie kara.

Dla wielu osób dobranie odpowiedniego dla siebie rozmiaru biżuterii stanowi problem już w stacjonarnym sklepie z biżuterią, a co dopiero, jeśli chcemy zrobić zakupy w sklepie internetowym albo biżuteria nie jest dla nas, tylko kupujemy ją dla kogoś innego. Dla własnej wygody warto nauczyć się, w jaki sposób dobierać odpowiedni rozmiar biżuterii. Zaoszczędzi nam to dużo czasu i późniejszych rozczarowań, gdy okaże się, że wybraliśmy źle.

  • Pierścionek klasyczny

Wybór odpowiedniego rozmiaru pierścionka to najpopularniejszy problem i mający najpoważniejsze konsekwencje. O ile w przypadku innych rodzajów biżuterii o wiele łatwiej zniwelować pomyłkę, to w przypadku pierścionków jest to bardzo trudne lub praktycznie niemożliwe. Dlatego lepiej dobrze sprawdzić wymiary, nim dokonamy zakupu w sklepie z biżuterią.

Rozmiar biżuterii – na co zwrócić uwagę?

Większość klasycznych pierścionków oferowanych w sklepach jubilerskich, tworzona jest na podstawie polskich rozmiarów jubilerskich. Inaczej jest, jeśli dany sklep oferuje biżuterię sprowadzaną z innych krajów. Niektóre z nich mają zupełnie inne rozmiary oraz inne oznaczenia. Dlatego przed zakupem zawsze należy dokładnie zmierzyć pierścionek lub udać się do sklepu i skorzystać z profesjonalnego urządzenia do pomiaru. Możemy też zabrać ze sobą pierścionek, który już mamy i na jego podstawie ustalić rozmiar nowego.

Jeśli nie mamy możliwości dobrać rozmiaru na miejscu, w sklepie, możemy to również zrobić w domu. W tym celu należy zmierzyć średnice pierścionka, który już mamy i na jej podstawie dobrać rozmiar z tabeli, która powinna znajdować się na stronie internatowej każdego sklepu z biżuterią. Jeśli nie posiadamy pierścionka, który pasowałby na palec, na który chcemy kupić nową ozdobę, możemy za pomocą nitki zmierzyć obwód danego palca, a następnie zmierzyć długość nitki na linijce.

Tabele rozmiarów w sklepach z biżuterią powinny zawierać również obwód wewnętrzny pierścionka. Podczas mierzenia nie należy ściskach zbyt mocno nitki. Pierścionek nie powinien być za ciasny. Niestety, nie zawsze łatwo zauważyć, że pierścionek jest ciasny. Czasem dopiero po kilku godzinach noszenia odczujemy dyskomfort. Właśnie dlatego dobór odpowiedniego rozmiaru jest tak ważny. Warto również pamiętać, aby nie mierzyć palców w gorące dni, ponieważ mogą być opuchnięte. Możemy wtedy przez przypadek kupić za duży pierścionek, który zacznie się zsuwać.

  • Bransoletka

W przypadku wyboru bransoletki, wiele osób kieruje się głównie je długością, a to błąd. W niektórych modelach ważna jest również średnica. W przypadku bransoletek płaskich i cienkich, zmierzenie obwodu nadgarstka powinno być wystarczające. Natomiast w przypadku bransoletek dużych, sztywnych lub wykonanych z dużych pereł czy korali, ważniejsza jest średnica. Pozwala to łatwiej dobrać odpowiednią ilość luzu.

Przy wyborze rozmiaru bransoletki najczęściej mówi się o tym, aby pozostał około 1,5 – 2 cm luzu. Dzięki temu bransoletka będzie swobodnie przemieszczać się na nadgarstku. Jednak niektóre osoby preferują mniejszą swobodę ruchy bransoletki. Dla takich osób wystarczy 1 cm luzu. Raczej nie powinno się kupować bransoletki o obwodzie takim samym lub mniejszym niż obwód nadgarstka. Oczywiście, takie bransoletki mogą być noszone, ale po kilku godzinach staną się dość uciążliwe.

Warto zapamiętać, że obwód jednego nadgarstka nie musi odpowiadać obwodowi drugiego, dlatego jeśli planujemy zakup nowej bransoletki na drugą rękę, należy również zmierzyć drugi nadgarstek. Być może różnica będzie niewielka, ale w przypadku, gdy lubimy bransoletki przylegające do ciała, kilkanaście milimetrów może wiele zmienić.

  • Łańcuszek

Rozmiar łańcuszka powinien być dopasowany do dekoltów bluzek, które nosimy. Zawieszka, która znajdzie się na łańcuszku nie powinna być zbyt nisko i „wpadać” w dekolt. Najlepszym wyborem jest zakup kilku łańcuszków o różnej długości, które będą pasować do różnych typów dekoltów, które nosimy.

W każdym sklepie łańcuszki mają podaną długość w centymetrach. Aby dobrać najlepszy dla siebie, najlepiej stanąć przed lustrem i przetestować różne długości, np. przy pomocy sznurka. Należy pamiętać o tym, że na łańcuszku będzie znajdowała się również zawieszka (przeciętna zawieszka mierzy 3-6 cm). Powinno się doliczyć jej długość. Standardowe rozmiary łańcuszków, to 35, 40, 45, 50, 55 i tak dalej. Warto sprawdzić, czy są to długości obejmujące zapięcie czy nie oraz czy zapięcie jest regulowane. Dzięki regulacji łańcuszek będzie bardziej uniwersalny. Niektóre sklepy z biżuterią oferują możliwości skrócenia łańcuszka i dostosowania go do indywidualnych potrzeb klienta.

angielski