Wszystko o lampach. Kupowanie, montowanie, konserwacja

Wszystko o lampach. Kupowanie, montowanie, konserwacja

Wszystko o lampach. Kupowanie, montowanie, konserwacja. Jeśli ktoś planuje remont mieszkania i chce wprowadzić w nim pewne zmiany, to warto zadbać między innymi o to, by w całym mieszkaniu było naprawdę dobre oświetlenie. Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, jakie to ma znaczeni w ich codziennym życiu i jak dobre oświetlenie może zmienić ich codzienność.

Jakie światło w każdym pomieszczeniu?

Bardzo ważne jest to, przy wyborze dobrego oświetlenia, aby w każdym pomieszczeniu dopasować odpowiednie lampy. Nie wszędzie każda będzie pasować. W niektórych pomieszczeniach idealnie będą lampy wiszące, natomiast w innych, mogą one wyglądać bardzo źle, lecz już lampy sufitowe halogenowe, które są wmontowywane w sufit, będą prezentować się bardzo dobrze.

Wszystko o lampach. Kupowanie, montowanie, konserwacja

Lampy wiszące, stojące, czy też gabinetowe i inne, muszą być dobierane tak, by pasowały do stylistyki pomieszczenia i kolorystyki ścian. Muszą one być tak dobrane, by idealnie zgrać się z meblami, które tam się znajdują. Nie może być tak, że na przykład lampy wiszące w pomieszczeniach, będą w stylu nowoczesnym, zaś same meble będą bardzo klasyczne. Wszystko musi do siebie pasować. Może niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy, ale goście, wchodząc do pomieszczeń, zwracają uwagę na wszystko, również na lampy, więc muszą być one dopasowane.

Lampy należy również dobierać odpowiednio do wielkości pomieszczenia, a także wysokości sufitu w nim. Jeśli sufit jest dość wysoki, to świetne będą lampy wiszące, ponieważ optycznie obniżą sufit i dzięki temu unikniemy efektu, że mieszkanie będzie wydawać się puste, a ilość wolnej przestrzeni będzie wręcz przerażać.

Lampy wiszące to jednak nie jedynie oświetlenie, które powinno być w poszczególnych pomieszczeniach, ponieważ bardzo ważne jest to, aby zadbać również o całe dodatkowe oświetlenie. Takie dodatkowe lampy, czyli między innymi kinkiety, czy też lampy stojące, nie są aż tak efektywne, jak lampy wiszące, nie dają tyle światła, by oświetlić całe pomieszczenie, jednak bardzo dobrze się sprawdzają, w przypadku gdy nie chcemy zapalać głównego światła i potrzebujemy tylko i wyłącznie jednego źródła światła w jednym miejscu. To jest naprawdę dobre rozwiązanie, o którym warto pamiętać. Gdy zabraknie lamp dodatkowych, przebywanie w danym pomieszczeniu i na przykład czytanie książki, może już nie być tak komfortowe.

Jakie lampy w sypialni?

Jeśli wybieramy do poszczególnych pomieszczeń konkretne lampy, to powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie funkcje spełnia przede wszystkim to pomieszczenie. W sypialni możemy nie tylko spać, ponieważ jeśli ktoś ma naprawdę dużą sypialnię, to może również tam przebierać się, szykować do pracy, do wyjścia na miasto, czy też czytać książkę w łóżku i wtedy należy zadbać o lampę główną i lampy dodatkowe.

Jako oświetlenie główne, w takim pomieszczeni jak sypialnia, dobrze sprawdza się różnego rodzaju lampy wiszące. Będą one oświetlać całe pomieszczenie, tworząc przy tym przyjemny klimat. Natomiast jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju oświetlenie dodatkowe, to przede wszystkim na początku należy pomyśleć o lampkach nocnych przy łóżku. Powinny one dawać delikatne światło, przy którym można przyjemnie i komfortowo czytać książkę. Nie powinny być natomiast na tyle mocne, by oślepiać osobę, która będzie spać w łóżku. To lampy wiszące spełniają funkcję mocnego oświetlenia.

Co więcej, jeśli chodzi o lampy, które pomogą przy ubieraniu się i szykowaniu, na przykład kobietą, to dobrze swoją rolę mogą odgrywać kinkiety zamontowane nad lustrami, wysokie lampy stojące, również najlepiej umieszczone przy lustrach, no i jeszcze dodatkowo, można na przykład postarać się o to, by wokół lustra zostały zamontowane żarówki LED, lecz to już może być nieco większy wydatek. Nie ograniczaj się tylko do takich lamp, jak lampy wiszące, ponieważ o ile dają one bardzo dużo światła, to jednak nie w każdym wypadku będą się dobrze sprawdzać. Tyczy się to oczywiście nie tylko sypialni, lecz także każdego innego pomieszczenia.

Jak dbać o lampy?

Jeśli chcemy, aby nasze lampy przez cały rok naprawdę dobrze świeciły i cały czas wyglądały jak nowe, to bardzo ważne jest to, by regularnie o nie dbać. Szczególnie ważne jest to w przypadku takich lamp, które posiadają klosze, czyli zazwyczaj lampy wiszące i stojące. Klosze z takich lamp nie tylko powinny być regularnie, kilka razy w tygodniu przecierane z zewnątrz, lecz także należy dbać o to, by w środku były czyste.

W takim celu, lampy wiszące należy pozbawić kloszy, które najlepiej będzie umieścić w wannie, bądź też wystarczająco dużej misce. Do mycia wystarczy ciepła woda z mydłem i brud będzie naprawdę gładko odchodzić. Lampę należy czyścić delikatnie, przy użyciu szmatki. Gdy lampa wyschnie, to warto ją wypolerować, aby nie było na niej żadnych smug. Jeśli ktoś martwi się o zacieki, to przed polerowaniem lampę można jeszcze umyć w wodzie z dodatkiem octu, co pozwoli na uniknięcie zacieków. Nie trzeba martwić się zapachem, ponieważ nie będzie on wyczuwalny. Pozostaje już tylko wypolerować lampę i zamontować ją i cieszyć się efektami, jakie daje. Dla osób, które dodatkowo mają jeszcze problemy z lampami matowymi, dobrym rozwiązaniem może być wypolerowanie ich przy pomocy pasty do zębów.

angielski