Wszystko, co powinien wiedzieć fryzjer
Wszystko, co powinien wiedzieć fryzjer – co roku bardzo wiele młodych osób rozpoczyna kształcenie w zawodzie fryzjera. Niemniej jednak szybko okazuje się, że nie każdy jest w stanie poradzić sobie w tych fachu. Co dokładnie powinien wiedzieć przyszły fryzjer. Oto najważniejsze informacje dla początkujących.
Fryzjerstwo to pasja
Czasami fryzjer bywa nazywany cudotwórcą. Dobry specjalista nawet ze słabych i kruchych włosów jest w stanie stworzyć wspaniałą fryzurę. Niemniej jednak aby zostać profesjonalistą, musimy pasjonować się fryzjerstwem. Istnieją zawody, w których musimy kształcić się przez całe życie. Wbrew pozorom fryzjer należy właśnie do grupy takich zawodów. Co rusz pojawiają się nowe możliwości farbowania czy stylizowania włosów. Aby być na bieżąco, musimy się kształcić niemal cały czas. Do tego zaś potrzebna jest nam prawdziwa pasja, zainteresowanie fryzjerstwem. Fryzjer, który wykonuje swoją pracę z braku laku, nigdy nie zostanie profesjonalistą. Tymczasem im więcej potrafimy, tym bardziej mogą wzrosnąć nasze zarobki.
Fryzjer pracuje z ludźmi
Większość fryzjerów mówi, że pracuje z włosami lub na włosach ludzkich. Tymczasem dobry fryzjer pracuje przede wszystkim z ludźmi. Wsłuchuje się w ich potrzeby, pomaga, doradza wybór odpowiedniej fryzury. Zawód fryzjera wymaga nie lada cierpliwości. Nie raz będziemy musieli wysłuchać historii życia klienta, który po prostu chce się komuś wyżalić. Fryzjer powinien nie tylko słuchać, ale również umieć rozmawiać z klientem. Nie jest tajemnicą, że niektórzy chodzą często do fryzjera, ponieważ w salonie mogą odpocząć i spokojnie porozmawiać. Dlatego też na początku zaproponujmy klientowi coś do picia, zachęćmy do obejrzenia katalogu kolorów włosów i fryzur. Pomoże to nawiązać relację i zachęcić do kolejnej wizyty.
Klienci są różni
Każdy przyszły fryzjer powinien uświadomić sobie, że nigdy nie będzie w stanie zadowolić absolutnie każdego klienta. Dlaczego? Ponieważ ludzie, a tym samym nasi klienci, są bardzo różni. Niektórzy nie wiedzą, czego do końca oczekują od fryzjera. Wielu z nich przychodzi do salonu i mówi, że chciałoby mieć włosy koloru blond. Tymczasem odcieni blondu jest przecież całe mnóstwo. Dochodzenie do tego, czego właściwie oczekuje klient, zajmuje bardzo dużo czasu. Inni zaś pokazują konkretne zdjęcie i mówią, że chcieliby mieć dokładnie taką samą fryzurę jak model/modelka. Niemniej jednak nie zawsze zdają sobie sprawę, że wykonanie danej fryzury nie jest możliwe przy każdym rodzaju włosów. Czasami klienci dokładnie opisują, jak ma wyglądać ich fryzura. Pomimo tego, jak bardzo byśmy się nie starali, i tak wyjdą z salonu niezadowoleni. Powinniśmy więc mieć na uwadze, że nie zawsze usłyszymy miłe słowa z ust klienta.
Fryzjer jest wizytówką salonu
Każdy, kto chciałby pozyskać jak największą liczbę klientów, musi dbać o swój wygląd. Chodzi tutaj przede wszystkim o właściwą fryzurę. Jeśli fryzjer nie potrafi porządnie się uczesać, to jakim cudem miałby wykonać dobrą fryzurę na głowie klienta? Tak myśli zdecydowana większość z nas. Fryzjerzy muszą również dbać o wygląd dłoni i paznokci. Ostatecznie to właśnie rękami pracują. Bardzo ważne jest także podejście do klienta. Fryzjer zawsze musi być miły i uśmiechnięty. Powinien znaleźć wyjście z każdej sytuacji, nawet tej bardzo nieprzyjemnej.
Higiena to podstawa
Dobry fryzjer przywiązuje wagę do tego, jak wygląda jego stanowisko pracy. Po każdym kliencie powinien dokładnie posprzątać i zdezynfekować powierzchnię. Codziennie musi również sterylizować narzędzia, za pomocą których wykonuje fryzury. Fryzjer musi dbać także o własną higienę, a mianowicie często myć ręce. Co ciekawe, specjaliści od marketingu są zdania, że w salonie fryzjerskim powinien unosić się miły zapach. Niestety, woń farb do włosów i środków chemicznych nie zawsze jest przyjemna. Tymczasem właściwy zapach pozwala zatrzymać przy sobie klienta, a także wpływa na to, że wybierze on bardziej rozbudowaną usługę.
Praca w wielu miejscach
Większość osób uważa, że fryzjer może pracować jedynie w małym, lokalnym salonie. W większych miastach funkcjonują jeszcze sieci salonów fryzjerskich, więc ewentualnie tam fryzjer może podjąć zatrudnienie. Tymczasem okazuje się, że może on pracować także jako stylista fryzur. Takie osoby przydają się w teatrach, na planach filmowych, na pokazach mody. Wbrew pozorom możliwości jest naprawdę wiele, nie musimy zamykać się jedynie na małe salony fryzjerskie. Niemniej jednak aby pracować na wyższych stanowiskach, musimy posiadać pewne doświadczenie oraz spore umiejętności. Zazwyczaj absolwenci szkół fryzjerskich rzeczywiście zaczynają od osiedlowych salonów. Z czasem dostają pracę także w innych miejscach. W tym zawodzie dobrze jest również nawiązywać znajomości. Okazja ku temu przytrafia się na licznych szkoleniach, na które naprawdę warto uczęszczać. Co więcej, fryzjer może otworzyć także własny salon. Do tego potrzebuje jednak pewnych środków finansowych. Musi również mieć doświadczenie w zawodzie oraz umiejętności biznesowe. Przydają się one na przykład przy ustalaniu ceny usług lub w pozyskiwaniu klienta.