Apple MacBook Air 13'3" M1 256GB Srebrny

Apple MacBook Air 13’3 M1 256GB Srebrny

Apple MacBook Air 13’3 M1 256GB Srebrny: Apple od lat plasuje się na miejscu jednej z najpopularniejszych firm na świecie. Sukces zawdzięczają swojemu nietypowemu podejściu do odbiorców oraz polityce firmy zapoczątkowanej przez Steve’a Jobs’a – jednego z najpopularniejszych przedsiębiorców wszechczasów.

Firma od początku swojej działalności aż do teraz oferuje swoje autorskie urządzenia począwszy od komputerów aż po smartfony. Pod lupę weźmiemy dzisiaj szczególny model komputera przenośnego –  Apple MacBook Air 13’3 M1 256GB Srebrny.

Elegancja i minimalizm

Apple MacBook Air 13'3" M1 256GB SrebrnySą to pierwsze słowa, które przychodzą na myśl po spojrzeniu na ten model. W oczy zrzuca się kompaktowość i smukła linia tego urządzenia. Materiałem użytym do wykończenia obudowy jest srebrne, matowe aluminium. Sprawdza się doskonale w komputerach tego typu, ponieważ jest odporne na zarysowania i świetnie nadaje się w odprowadzaniu nadmiernego ciepła z urządzenia.

Na pleckach standardowo znajdziemy błyszczące, przyciągające wzrok logo nadgryzionego jabłka. Po bokach komputera nie dzieje się specjalnie dużo: laptop wyposażony jest w dwa wejścia Thunderbolt z jednej strony i wejście typu jack z drugiej.


Zaglądając do wnętrza, pierwsza w oczy rzuca się klawiatura. Tutaj również Apple postawiło na minimalizm. Prezentuje się ona bardzo estetycznie a poziom jej podświetlenia wystarczy do pracy w największych ciemnościach. Pod klawiaturą znajdziemy duży, responsywny trackpad. Pod tym względem Apple jak zawsze wyznacza standardy.

Odpowiedni rozmiar oraz odpowiedź w postaci kliknięcia czyni pracę na gładziku bardzo przyjemną. Bo dwóch bokach klawiatury umieszczone zostały dwa głośniki. Jak na niewielki rozmiar urządzenia o głośnikach nie można powiedzieć naprawdę nic złego – grają odpowiednio głośno i donośnie, wyróżnić można poszczególne tony. 

Obraz cieszący oko

Wyświetlacz jak na giganta z Kalifornii przystało – jest najwyższej klasy. Mamy tutaj autorski ekran Retina o przekątnej 13’3 cala. Rozdzielczość wynosi 2560 x 1600 pikseli. Zastosowano tu również technologię True Tone, która ma usprawniać kontrast i nasycenie koloru dostosowując się do otoczenia w którym pracujemy. Maksymalna jasność podana przez producenta wynosi 500 nitów. Pracując w pełnym słońcu nie będziemy mieli problemu z odczytywaniu informacji z ekranu. Wyświetlacz wyświetla kolory w gammie P3.

Prawdziwa magia dzieje się w środku

Zastosowanie w tym komputerze autorskiego chipu M1 było historycznym krokiem dla Apple. Wcześniej w MacBook’ach stosowano procesory od Intela. Obecnie, jednostka M1 jest jedną z najmocniejszych dostępnych na rynku. Fani firmy otrzymali w końcu to na co oczekiwali.

Za cenę, którą Apple chciało za MacBooka można było kupić wiele komputerów od konkurencji o wiele lepszej specyfikacji technicznej. Dzięki procesorowi M1, laptop ten nie jest już ciekawą alternatywą, tylko tym, czego możemy oczekiwać za takie pieniądze. Oferowana moc pozwala teraz na wykonywanie znacznie bardziej wymagającej pracy niż na procesorach od Intela.

Obróbka zdjęć, montowanie filmów czy programowanie jest jak najbardziej możliwe i to bez nadmiernego obciążenia komputera. 

Kolejnym nowym rozwiązaniem zastosowanym w tym modelu jest zrezygnowanie z wentylatorów. Zastąpiono go tutaj aluminiowym rozpraszaczem ciepła. Dzięki temu, urządzenie pracujące nawet podczas maksymalnego obciążenia jest całkowicie bezgłośne. Rozpraszanie ciepła jest doskonale zaprojektowane, żeby nie poparzyć użytkownika podczas pracy z komputerem trzymając go na kolanach.

 Jeżeli chodzi  o baterię, to tutaj również Apple nie zawiodło fanów. Zastosowanie chipu M1 pozwoliło na znaczne pomniejszenie zużycia energii. Według producenta, praca na jednym naładowaniu baterii ma wynosić nawet 15 godzin. 

Ten model wyposażony jest w dysk SSD o pojemności 256GB. Jest to wystarczająca pojemność dla użytkowników zajmujących się pracą biurową, jednak dla bardziej wymagających osób, warto się zastanowić nad kupnem modelu z dyskiem o większej pojemności.

Codzienne użytkowanie

Czy ten model jest dobry do codziennej pracy? Zdecydowanie tak. Kompaktowość oraz masa urządzenia wynosząca 1,29kg umożliwia nam przechowywania laptopa w każdej torbie lub plecaku. Komputer ten świetnie nadaje się na studia z racji na długi czas pracy na jednej baterii i mobilności.

Dzięki zastosowaniu Touch ID oraz procesora M1 wybudzenie jest niemal natychmiastowe. Klawiatura Magic Keyboard użyta w tym modelu jest wysoko ceniona przez wszystkie osoby piszące bardzo dużo na komputerze. 

Optymalizacja

W MacBook’u używany jest obecnie system MacOS Big Sur. Połączenie go z chipem M1 tworzy bardzo wydajną i mocną kompozycje. Pracowanie w kilku programach jednocześnie nie jest żadnym problemem. Dzięki specjalnie zaprojektowanych aplikacjach, otrzymujemy wielozadaniowe urządzenie o ogromnym zasobie mocy.

Warto również wspomnieć o współpracy komputera z innymi urządzeniami od Apple. Jeżeli posiadamy już iPhone’a lub iPad’a warto zastanowić się nad kupnem tego komputera ze względu na pracę w środowisku pozwalającym na pracę na różnych urządzeniach.

angielski francuski niemiecki hiszpański