Co robi i ile zarabia prawnik?

Co robi i ile zarabia prawnik? Prawnik to profesja, która cieszy się dużą renomą wśród zdecydowanej większości Polaków. Aby móc zostać prawnikiem, trzeba poświęcić mnóstwo czasu i pieniędzy. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, kim jest i ile zarabia prawnik. Oto kompletne kompendium wiedzy odnośnie zawodów prawniczych.

Prawnik – najważniejsze informacje 

Przygotowanie do zawodu prawniczego wymaga ogromnego nakładu pracy. W żadnym wypadku do zostania prawnikiem nie każdy się nadaje. Zawodów związanych z prawem jest tak dużo, że nie wszyscy mają świadomość tego, czym dokładnie zajmują się osoby wykonujące poszczególne zawody prawnicze.

Kim jest prawnik? Jakimi cechami musi się wyróżnić? Ile obecnie zarabiają prawnicy w naszym kraju? Jak przebiega aplikacja prawnicza? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w dalszej części niniejszego artykułu. 

Prawnik to osoba, której z sukcesem udało się ukończyć studia prawnicze oraz posiada tytuł magistra prawa. Osoba ta musi cechować się doskonałą znajomością przepisów, gdyż na co dzień będzie miała styczność z tysiącami paragrafów i stosów dokumentów. Umiejętność wykorzystywania cały czas zmieniających się przepisów prawnych to jeden z najważniejszych atutów, który musi posiadać prawnik. 

Warto wiedzieć, że prawnik jest najniższy stopniem zawodowym w hierarchii zawodów prawniczych. Liczba profesji prawniczych jest bardzo duża – należą do nich sędziowie, adwokaci, prokuratorzy, komornicy, radcy prawni i wielu, wielu innych. Oznacza to, że prawnicy mają tak naprawdę najmniejsze uprawnienia – o wiele mniejsze niż adwokat czy sędzia. Aby zostać adwokatem bądź prokuratorem, trzeba przejść znacznie dłuższą drogę. 

Co robi prawnik? 

Czym mogą zajmować się prawnicy, kandydaci na adwokatów? Osoby posiadające podstawowe wykształcenie prawnicze bardzo często otwierają własne kancelarie prawne. W takim przypadku zajmują się po prostu doradztwem prawnym.

Niektóre osoby, które zajmują się zawodowo prawem, są bardzo negatywnie nastawione do takich osób zakładających swoje kancelarie. Uważają, że nie do końca nadają się do wykonywania takiej pracy, ponieważ mają zbyt małe doświadczenie w obcowaniu z przepisami prawnymi.

Warto jednak wiedzieć o tym, że wszystko zależy od tego, jakim człowiekiem jest konkretny prawnik i jak dużo wiedzy udało mu się zdobyć w trakcie podstawowych studiów prawniczych. Jeśli będzie postępował w sposób etyczny oraz legalny, z pewnością nie trzeba obawiać się skorzystać z usług takiej kancelarii prawniczej. 

Co trzeba zrobić, aby zostać prawnikiem?

Aby zostać adwokatem, sędzią lub prokuratorem, trzeba przejść naprawdę bardzo długą drogę. Przygotowania do rozpoczęcia kariery w kierunku prawniczym najlepiej byłoby rozpocząć już w szkole średniej. Na studia o profilu prawniczym na uczelniach publicznych jest niezwykle ciężko się dostać. Z tego względu osoby, które chciałyby bez opłat studiować prawo, muszą bardzo dobrze zdać maturę. W innym wypadku pozostaje im tylko udanie się na uczelnie prywatną, co wiąże się z dość dużymi wydatkami.

Osoby planujące swoją karierę prawniczą muszą w szkole średniej jak najwięcej uczyć się, aby zdać egzamin dojrzałości jak najlepiej i zdobyć odpowiednią liczbę punktów uprawniającą do startowania o miejsce na uczelni publicznej. 

Egzaminy na studiach prawniczych są niezwykle trudne. Aby się do nich przygotowywać, trzeba poświęcać naprawdę mnóstwo czasu. Trzeba być przygotowanym na ogromne ilości nauki na w zasadzie każdym etapie edukacji.

Z powyższych względów prawnikiem mogą zostać tylko te osoby, które dokładnie wiedzą, jaki mają cel i są w stanie do niego dążyć bez względu na niesprzyjające okoliczności. Gdy przyszłemu prawnikowi uda się zdać studia i obronić pracę magisterską, przychodzi czas na odbycie aplikacji prawniczej. 

Aplikacja prawnicza – co to takiego? 

Ukończenie studiów prawniczych to tylko jeden z kroków na drodze do zostania adwokatem lub sędzią z prawdziwego zdarzenia. Następny krok to odbycie aplikacji prawniczej. Nabór na aplikację prawniczą odbywa się tylko raz w roku, we wrześniu. Jest to jedyny czas, w którym możliwe jest ubieganie się o rozpoczęcie aplikacji prawniczej. Jeśli kandydatowi nie uda się we wrześniu, musi czekać 12 miesięcy.


Aby móc ubiegać się o miejsce na aplikację prawniczą, trzeba znacznie wcześniej dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty. Oprócz tego, trzeba również zapłacić opłatę aplikacyjną. Wśród wspomnianych dokumentów wymienia się życiorys, trzy zdjęcia, wniosek o dopuszczenie do egzaminu wstępnego, kwestionariusz osobowy, odpis bądź oryginał dyplomu ukończenia studiów prawniczych oraz dowód opłacenia opłaty egzaminacyjnej. 

A jak wygląda egzamin wstępny? Egzamin wstępny jest niezwykle trudny, trwa cztery godziny. Egzaminy są organizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W trakcie egzaminu kandydat musi odpowiadać na pytania jednokrotnego wyboru. Wśród pytań znajdują się pytania z zakresu prawa cywilnego , karnego, konstytucyjnego i wielu, wielu innych.

Zakres materiału na ten egzamin jest naprawdę ogromny, dlatego jego zdanie z sukcesem wiąże się z wieloma przygotowaniami oraz stresem.

Pomoc | przy | kredycie
ul. Kaszubska 53/5
70-226 Szczecin
664 954 550
www.pomocprzykredycie.pl

Karolina Seidel kancelaria prawa medycznego
ul. Saska 7E
03-968 Warszawa
511 098 052
www.adwokat-seidel.pl
Klimkowski kancelaria prawna
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
42 208 88 42
www.klimkowski-kancelaria.pl
Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa
ul. Kaszubska 53/3
70-226 Szczecin
532 395 444
www.odfrankuj.org

 

angielski francuski niemiecki hiszpański