Dyski SSD: sprawdzone modele na rok 2020
Dyski SSD: sprawdzone modele na rok 2020. Szybkość odczytu i zapisu danych z komputera jest niezbędna do zachowania płynnego oraz bezproblemowego działania. Nowoczesne dyski SSD to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przyspieszenie starszego, tracącego na wydajności sprzętu.
Zastąpienie tradycyjnego rozwiązania w postaci mechanicznego HDD na półprzewodnikowy odpowiednik pozwala niewielkim kosztem odmienić doświadczenie z użytkowania. Dowiedz się jakie korzyści z tego płyną, jaki rodzaj wybrać oraz jakie modele sprzedają się najlepiej.
Dlaczego dysk SSD to w dzisiejszych czasach konieczność?
Dyski SSD po zainstalowaniu w komputerze wprowadzają zmiany, jakich nie moglibyśmy spodziewać się po nowym procesorze czy karcie graficznej. To wybór, który za cenę nawet niecałych 300 zł odnowi kilkuletniego laptopa bądź zakurzone urządzenie stacjonarne.
Dzięki zastosowaniu pamięci flash, dają niespotykany w przypadku dysków twardych komfort. Nie posiadają one części mechanicznych odpowiedzialnych za charakterystyczny szum wydobywający się z obudowy. Wszystkie dane przechowywane są na elektronicznym chipie, bez ruszających się i hałaśliwych części.
To wszystko sprawia, że dysk typu solid-state drive jest mniej podatny na uszkodzenia w trakcie transportu, oferuje znacznie lepszą przepustowość, czasy odpowiedzi i liczbę przetwarzanych operacji na sekundę. W praktyce pliki otwierają się natychmiast, ekrany ładowania znikają po kilku sekundach, a system od momentu wciśnięcia przycisku zasilającego uruchamia się w 6 sekund.
Nie powinniśmy mieć zatem wątpliwości, co do słuszności w kwestii zakupu dysku SSD.
Jaki rodzaj dysku SSD wybrać?
Kupując dyski SSD powinniśmy zachować świadomość swojego wyboru. Nie wszystkie modele działają w ten sam sposób. W zależności od rodzaju mogą mieć inny kształt, odmienny rozmiar i typ złącza. Niektóre są dodatkowo zamknięte w obudowie. Cena w największym stopniu jest zależna od pojemności oraz oferowanej przez dysk przepustowości.
Producenci standardowych dysków półprzewodnikowych produkują je w trzech różnych typach:
- M.2 SSD – najmniejszy dysk o wielkości kości RAM, najczęściej wykorzystywany w ultrabookach nowych generacji; warunkiem umożliwiającym montaż jest obecność slotu M.2 na płycie głównej,
- SSD PCI-e – dyski SSD, które dzięki zastosowaniu złącza PCI Express mają obecnie potencjał do osiągania najwyższych prędkości; działają na podobnej zasadzie co karty graficzne oraz kontrolery RAID; ze względu na sporą wielkość nie jest możliwy montaż w laptopach,
- SATA SSD – najczęściej wybierane rozwiązanie o wydajności porównywalnej z dyskami SSD PCI-e; są zamknięte w dedykowanych obudowach; montowane w zatoce 2,5″ (lub 3,5″), łączą się z komputerem przez osobny kabel SATA.
Polecane dyski SSD na rok 2020
Większość dysków SSD cieszy się dobrą opinią, długim okresem gwarancyjnym i niską awaryjnością. Przy ich zakupie warto pamiętać o tym, że jest to część rynku technologicznego, który ma tendencję do dynamicznych zmian. W obecnych czasach nie opłaca się już wybierać rozwiązań o najmniejszej możliwej pojemności 128 GB. Dyski SSD 256 GB są droższe jedynie o kilkadziesiąt złotych droższe, przy czym mają znacznie więcej slotów pamięci.
Dysk ADATA SSD M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro to propozycja dla osób posiadających komputer stacjonarny, które chciałyby osiągnąć niepowtarzalne czasy ładowania. ADATA XPG SX8200 korzysta z interfejsu 3 generacji (x4) M.2 PCIe dając prędkości odczytu i zapisu osiągające odpowiednio do 3500/2300 MB/s.
Szybkie wielosekwencyjne i losowe przetwarzanie danych to jeszcze nie wszystko. Dysk działa na bazie pamięci flash 3D NAND, co zwiększa współczynnik TBW i ogólne bezpieczeństwo przechowywania danych. Żywotność dysku SX8200 Pro zapewniają technologie korekcji błędów kodu – LDPC, RAID oraz End-to-End.
Producent do produktu dołącza radiator, który pozwala na estetyczną prezentację wewnątrz obudowy. Dostępne są warianty o pojemności 256, 512, 1024, 2048 GB.
Zainteresowanie posiadaczy notebooków zdobędzie dysk z interfejsem SATA III, bo taki rodzaj jest stosowany w większości nowoczesnych urządzeń mobilnych. Samsung SSD 860 EVO to rozwiązanie zapewniające prędkość zapisu sekwencyjnego na poziomie 520 MB/s oraz odczytu sekwencyjnego do 550 MB/s.
Wykorzystanie autorskiej technologii Intelligent TurboWrite przyczynia się do poprawy wydajności w sytuacji przesyłania dużej liczby plików jednocześnie. Producent dołożył wszelkich starań, aby Samsung 860 EVO sprawdzał się pod każdym kątem.
Dlatego kompatybilność z systemem Linux jest wspierana przez algorytm kodowania korekcyjnego. Dla lepszej ochrony danych, dysk wspiera 256-bitowe szyfrowanie sprzętowe AES.
Nie możesz otworzyć obudowy, a dane cały czas przesyłasz z jednego urządzenia na drugie? W takiej sytuacji warto rozważyć zakup zewnętrznego dysku SSD. Jednym z najchętniej wybieranych modeli jest Samsung Portable SSD X5 łączący się przez port oraz interfejs Thunderbolt 3.
Użytkownicy ten dysk chwalą sobie za kompatybilność z systemami Mac OS X Sierra, Windows 10 i High Sierra. Prędkości oferowane przez dysk częstokrotnie przewyższają te charakterystyczne dla dysków wewnętrznych, wynoszą 2800/2300 MB/s – odpowiednio dla odczytu i zapisu.