Programy antywirusowe – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Istnieje wiele aplikacji, które powinniśmy zainstalować na dysku naszego komputera już po pierwszym jego uruchomieniu. Choć większość osób w pierwszej kolejności wskaże odpowiednią przeglądarkę internetową, program do słuchania muzyki, odtwarzacz filmów czy program graficzny, tak naprawdę jest coś o wiele ważniejszego. Mowa o czymś dbającym o bezpieczeństwo nas samych i naszego komputera. Programy antywirusowe, bo to właśnie je mamy na myśli, potrafią uchronić nas przed wszystkimi niebezpieczeństwami, jakie mogą czyhać na nas w sferze informatycznej. Dlaczego ich wybór jest tak ważny? Czy postawić na program darmowy, czy też płatny? Jak działa dobry antywirus? Odpowiedzi na te wszystkie pytania postaramy się udzielić w naszym artykule.

Czym są i jak działają dobre programy antywirusowe?

Antywirus jest programem, który ma jedno zadanie – chronić nasz komputer przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami, a zatem przed popularnymi „wirusami”. Jego misją jest wykrywanie zagrożeń i eliminowanie ich już w zarodku, zanim te zdążą wyrządzić nam jakąkolwiek krzywdę.

Schemat działania programów antywirusowych jest dwojaki https://vobis.pl/oprogramowanie/programy-antywirusowe. Po pierwsze, monitorują one wszelkiego rodzaju działania w obrębie naszego dysku twardego (jest to opcja dostępna w wybranych programach) i reagują za każdym razem, gdy będziemy chcieli otworzyć czy zapisać plik potencjalnie niebezpieczny czy zawirusowany. Po drugie, mogą nie tylko zapobiegać, ale i „leczyć” – jednym kliknięciem myszy za ich pośrednictwem możemy prześwietlić cały nasz komputer w poszukiwaniu wszelkiego rodzaju zagrożeń, w całym tym procesie po prostu je neutralizują.

Oczywiście w sieci (i nie tylko) stale pojawiają się nowe, jeszcze sprytniejsze wirusy, które walczą o dostęp do naszych danych czy możliwość wyrządzenia nam szkody – w ten czy inny sposób. Dlatego też programy antywirusowe stale aktualizują swoją bazę wirusów. Te nowocześniejsze korzystają z chmury, zawsze mając dostęp do aktualnej ich bazy (bez potrzeby tradycyjnej aktualizacji).

Darmowe kontra płatne programy antywirusowe

Programy antywirusowe udostępniane są na rynku w dwóch wersjach – płatnej i darmowej. Nie ma co owijać w bawełnę – większości użytkowników w pełni wystarczy darmowa ich wersja. Zwłaszcza w przypadku, gdy na dysku twardym komputera nie przechowują ważnych danych, ale też często robią ich kopie zapasowe. Darmowe antywirusy są wyposażone w funkcję monitorowania, ale też w – często okrojony – skaner. Zwykle jednak aktualizują się rzadziej, pozostawiając nas wrażliwymi na najnowsze odmiany wirusów.

Płatny antywirus jest opcją idealną dla firm, które zazwyczaj przechowują na komputerze bardzo wrażliwe i cenne dane, których utrata byłaby bardzo niepożądana. Opcja płatna cechuje się znacznie większą skutecznością, przede wszystkim ze względu na zawsze priorytetową aktualizację bazy danych o wirusach (szacuje się, że nowy wirus pojawia się w sieci co kilku minut). Korzysta przy tym z nowoczesnych rozwiązań, nie zmuszając nas do podejmowania się jakichkolwiek akcji (na przykład klikania przycisku aktualizacji). Zapewnia też dostęp do dedykowanego wsparcia technicznego w przypadku poważniejszych problemów.

Podstawowe funkcje programów antywirusowych

  • Skanowanie dysku – podstawą programu tego typu jest możliwość prześwietlenia wszystkiego, co znajduje się naszym dysku pod kątem wirusów. Pozwoli to wykryć i zneutralizować wszystkie pliki, które są albo mogą być w przyszłości niebezpieczne dla nas i dla naszego komputera.
  • Ochrona w czasie rzeczywistym – dobre programy antywirusowe potrafią na bieżąco monitorować wszystko to, co pojawia się na dysku naszego komputera (a zatem chociażby zdjęcia, filmy, muzykę, archiwa danych i wszystko inne) i wykrywać potencjalne zagrożenia. Dzięki nim poczujemy się swobodnie i bezpiecznie.
  • Firewall – firewall pozwala monitorować ruch sieciowy i blokować dostęp do stron, które mogą wyrządzić nam szkodę. Idealna opcja dla wszystkich tych, którzy nie patrzą na to, w co klikają.
  • Ochrona skrzynki pocztowej – któż nas w dzisiejszych czasach nie korzysta z e-maila? Tak naprawdę może on stanowić olbrzymie zagrożenie, którego nie zawsze się spodziewamy. Obecność funkcji sprawdzania maili pod kątem obecności wirusów w ich załącznikach może okazać się czymś bardzo cennym.

Podsumowanie

Programy antywirusowe stanowią jedną z najbardziej podstawowych, choć opcjonalnych aplikacji, które powinniśmy posiadać na naszym komputerze. Są w stanie zabezpieczyć nas przed wieloma zagrożeniami, pozwolą „odkazić” nasz komputer z wirusów i zadbać o bezpieczeństwo danych, jakie przechowujemy na dysku twardym. Z uwagi na ich istotną rolę, nie powinniśmy bagatelizować wyboru programu tego typu dla siebie https://vobis.pl/oprogramowanie/programy-microsoft. Zawsze zwracajmy uwagę na jego funkcjonalności, przedkładając je nad cenę. Warto też postawić na antywirus, który po prostu nie spowolni pracy naszego komputera – jest to bardzo ważny czynnik, który nie przez każdego jest brany pod uwagę. Pamiętajmy, że aby antywirus był skuteczny, musi działać w tle – dobrze byłoby, gdyby wraz z tym nie ograniczał znacząco mocy obliczeniowej naszego komputera.

 

angielski