Programy antywirusowe - dlaczego warto się nimi zainteresować?

Programy antywirusowe – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Programy antywirusowe – dlaczego warto się nimi zainteresować? Istnieje wiele aplikacji, które powinniśmy zainstalować na dysku naszego komputera już po pierwszym jego uruchomieniu. Choć większość osób w pierwszej kolejności wskaże odpowiednią przeglądarkę internetową, program do słuchania muzyki, odtwarzacz filmów czy program graficzny, tak naprawdę jest coś o wiele ważniejszego.

Mowa o czymś dbającym o bezpieczeństwo nas samych i naszego komputera. Programy antywirusowe, bo to właśnie je mamy na myśli, potrafią uchronić nas przed wszystkimi niebezpieczeństwami, jakie mogą czyhać na nas w sferze informatycznej. Dlaczego ich wybór jest tak ważny? Czy postawić na program darmowy, czy też płatny? Jak działa dobry antywirus? Odpowiedzi na te wszystkie pytania postaramy się udzielić w naszym artykule.

Czym są i jak działają dobre programy antywirusowe?

Antywirus jest programem, który ma jedno zadanie – chronić nasz komputer przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami, a zatem przed popularnymi “wirusami”. Jego misją jest wykrywanie zagrożeń i eliminowanie ich już w zarodku, zanim te zdążą wyrządzić nam jakąkolwiek krzywdę.

Schemat działania programów antywirusowych jest dwojaki. Po pierwsze, monitorują one wszelkiego rodzaju działania w obrębie naszego dysku twardego (jest to opcja dostępna w wybranych programach) i reagują za każdym razem, gdy będziemy chcieli otworzyć czy zapisać plik potencjalnie niebezpieczny czy zawirusowany. Po drugie, mogą nie tylko zapobiegać, ale i “leczyć” – jednym kliknięciem myszy za ich pośrednictwem możemy prześwietlić cały nasz komputer w poszukiwaniu wszelkiego rodzaju zagrożeń, w całym tym procesie po prostu je neutralizują.

Oczywiście w sieci (i nie tylko) stale pojawiają się nowe, jeszcze sprytniejsze wirusy, które walczą o dostęp do naszych danych czy możliwość wyrządzenia nam szkody – w ten czy inny sposób. Dlatego też programy antywirusowe stale aktualizują swoją bazę wirusów. Te nowocześniejsze korzystają z chmury, zawsze mając dostęp do aktualnej ich bazy (bez potrzeby tradycyjnej aktualizacji).

Darmowe kontra płatne programy antywirusowe

Programy antywirusowe - dlaczego warto się nimi zainteresować?Programy antywirusowe udostępniane są na rynku w dwóch wersjach – płatnej i darmowej. Nie ma co owijać w bawełnę – większości użytkowników w pełni wystarczy darmowa ich wersja. Zwłaszcza w przypadku, gdy na dysku twardym komputera nie przechowują ważnych danych, ale też często robią ich kopie zapasowe. Darmowe antywirusy są wyposażone w funkcję monitorowania, ale też w – często okrojony – skaner. Zwykle jednak aktualizują się rzadziej, pozostawiając nas wrażliwymi na najnowsze odmiany wirusów.

Płatny antywirus jest opcją idealną dla firm, które zazwyczaj przechowują na komputerze bardzo wrażliwe i cenne dane, których utrata byłaby bardzo niepożądana. Opcja płatna cechuje się znacznie większą skutecznością, przede wszystkim ze względu na zawsze priorytetową aktualizację bazy danych o wirusach (szacuje się, że nowy wirus pojawia się w sieci co kilku minut). Korzysta przy tym z nowoczesnych rozwiązań, nie zmuszając nas do podejmowania się jakichkolwiek akcji (na przykład klikania przycisku aktualizacji). Zapewnia też dostęp do dedykowanego wsparcia technicznego w przypadku poważniejszych problemów.

Podstawowe funkcje programów antywirusowych

  • Skanowanie dysku – podstawą programu tego typu jest możliwość prześwietlenia wszystkiego, co znajduje się naszym dysku pod kątem wirusów. Pozwoli to wykryć i zneutralizować wszystkie pliki, które są albo mogą być w przyszłości niebezpieczne dla nas i dla naszego komputera.
  • Ochrona w czasie rzeczywistym – dobre programy antywirusowe potrafią na bieżąco monitorować wszystko to, co pojawia się na dysku naszego komputera (a zatem chociażby zdjęcia, filmy, muzykę, archiwa danych i wszystko inne) i wykrywać potencjalne zagrożenia. Dzięki nim poczujemy się swobodnie i bezpiecznie.
  • Firewall – firewall pozwala monitorować ruch sieciowy i blokować dostęp do stron, które mogą wyrządzić nam szkodę. Idealna opcja dla wszystkich tych, którzy nie patrzą na to, w co klikają.
  • Ochrona skrzynki pocztowej – któż nas w dzisiejszych czasach nie korzysta z e-maila? Tak naprawdę może on stanowić olbrzymie zagrożenie, którego nie zawsze się spodziewamy. Obecność funkcji sprawdzania maili pod kątem obecności wirusów w ich załącznikach może okazać się czymś bardzo cennym.

Podsumowanie

Programy antywirusowe stanowią jedną z najbardziej podstawowych, choć opcjonalnych aplikacji, które powinniśmy posiadać na naszym komputerze. Są w stanie zabezpieczyć nas przed wieloma zagrożeniami, pozwolą “odkazić” nasz komputer z wirusów i zadbać o bezpieczeństwo danych, jakie przechowujemy na dysku twardym. Z uwagi na ich istotną rolę, nie powinniśmy bagatelizować wyboru programu tego typu dla siebie. Zawsze zwracajmy uwagę na jego funkcjonalności, przedkładając je nad cenę. Warto też postawić na antywirus, który po prostu nie spowolni pracy naszego komputera – jest to bardzo ważny czynnik, który nie przez każdego jest brany pod uwagę. Pamiętajmy, że aby antywirus był skuteczny, musi działać w tle – dobrze byłoby, gdyby wraz z tym nie ograniczał znacząco mocy obliczeniowej naszego komputera.

angielski