Dlaczego warto kupić dysk SSD zamiast HDD?
Dlaczego warto kupić dysk SSD zamiast HDD? Każdy przywykł do standardowych dysków twardych, tzw. dysków HDD, które dotychczas pojawiały się w każdym komputerze. Technologia ta była stale ulepszana – powiększano ich pojemność, aż w końcu standardem stało się co najmniej 1 TB danych.
Na rynku jednak zaczęły się pojawiać nośniki pamięci w oparciu o pamięć flash, czyli dyski SSD. Użytkownicy komputerów z przymrużeniem oka patrzyli na ich rozwój, lecz ostatnio zaczęły wypierać dyski twarde, dominująca rynek i zmieniając kierunek rozwoju nośników pamięci.
Jak działa napęd SSD?
Dyski twarde posiadają talerze z warstwą magnetyczną, nośniki magnetyczne oraz głowice elektromagnetyczne, które zapisują i odczytują dane. Ich konstrukcja wymaga do działania poruszania się elementów. Dyski SSD natomiast charakteryzują się tym, że jego elementy są nieruchome, używają pamięci półprzewodnikowej.
Zapisują dane w komórkach pamięci flash, pracą steruje kontroler. Są wyposażone w interfejs SATA (aby zachować zgodność z zestawami, które wcześniej używały dysków HDD), PCI Express lub M.2. Najszybsze są te z interfejsem M.2, a ich mały rozmiar świetnie sprawdza się w przenośnych urządzeniach.
Dyski SSD to przede wszystkim szybkość
Jedna z największych zalet tego typu nośnika pamięci to szybkość. Dyski SSD są kilkukrotnie szybsze od dysków HDD, zwiększając komfort korzystania z urządzeń. Początkowo używano je do instalowania systemu, by zwiększyć prędkość komputera i mieć szybszy dostęp do zapisanych plików.
Obecnie dysk ten używa się do instalowania aplikacji i przechowywania wszystkich plików, ze względu na ogromną prędkość, która natychmiast załaduje programy. Wraz z ich rozwojem i dominującymi zaletami, stały się nowym standardem – sklepy głównie oferują komputery i laptopy z dyskami nowej technologii, a nowa generacja konsol do gier również użyje tylko dysków SSD.
Ich wadą była niska pojemność i wysoka cena, ale to przechodzi do historii
Faktem jest, że dyski SSD są droższe od dysków twardych, lecz ta cena drastycznie spada, dzięki ogromnej popularności i przeważającym zaletom, które zachęcają coraz nowszych konsumentów. Jeszcze niedawno dyski HDD mogły się pochwalić przeważającą ilością dostępnej ilości danych do użycia przez użytkownika, co sprawiało, że dysk SSD był tylko dodatkiem do komputera, usprawniającym szybkość działania.
Zmieniło się to wraz z wypuszczeniem przez producentów na rynek nośników pamięci typu flash z pojemnością nawet 8 TB, co sprawiło, że zastępują one swojego poprzednika, który nie ma czym więcej się pochwalić. Obecnie dysk SSD o pojemności 500 GB kosztuje około 300 złotych, w tej samej cenie kupimy dysk HDD o dwa razy większej pojemności. Ceny te w przyszłości będą coraz korzystniejsze.
Nie mają wad dysków twardych
Dysk SSD nie wydaje żadnych dźwięków, w przeciwieństwie do dysku HDD, którego charakterystyczny dźwięk podczas intensywnej pracy kojarzy każdy. Oprócz cichej pracy, zmniejszone jest ryzyko porysowania dysku, jak to miało miejsce w przypadku dysków twardych, które przez poruszające się intensywnie głowice potrafiły skończyć z rysami. Oprócz rys należało uważać na wstrząsy i upadki – takie dyski bardzo łatwo było uszkodzić, czego nie można powiedzieć o dyskach SSD.
W dodatku, dane przechowywane na dysku z nośnikiem magnetycznym po czasie ulegają fragmentacji, która pogarsza jakość korzystania z urządzenia, zwiększając czas oczekiwania na odczytanie danych. Aby naprawić problem, należy co jakiś czas zastosować defragmentację, która porządkuje pliki na dysku. Nośnik pamięci z pamięcią flash tego problemu nie posiada – zawsze odczytuje dane tak samo, niezależnie od czasu i sposobu używania.
Wraz z brakiem ruchomych elementów, dyski SSD nie potrzebują tak wiele energii, by odczytać dane, co zwiększa czas pracy na baterii w urządzeniach.
Nic nie jest bez wad
Przy wyborze dysku należy porównać zalety i wady każdego. Dysk SSD również nie jest bez problemów, dlatego wybór nie zawsze jest jednoznaczny. Główna wada to ograniczona ilość operacji w komórkach pamięci flash. Oznacza to, że po jakimś czasie żywotność dysku się kończy i nie można go więcej używać. Nie jest to nic przeważającego, dyski twarde również mają określoną żywotność, natomiast proces odzyskiwania jest o wiele bardziej skomplikowany z powodu szyfrowania danych.
Ilość dostępnych operacji jest zależna od używanych kości NAND. Dostępne są kości: SLC, MLC, TLC. Najdroższa, lecz posiadająca największą żywotność jest kość SLC, natomiast TLC jest najtańsza. Obecnie wprowadzane są technologie, które poprawiają pracę dysków SSD i wydłużają czas pracy, a wraz z ich rozwojem możemy spodziewać się, że ilość operacji, które można przeprowadzić znacznie się zwiększy.
Ostatecznie wybór dysku to sprawa indywidualna, lecz nie da się zaprzeczyć, że dyski twarde będą w przyszłości tracić na popularności, a dyski SSD to przyszłościowy wybór. Wysoka wydajność jest główną cechą, która zdobywa sobie coraz więcej fanów i dzięki niej producenci decydują się zrezygnować z dysków HDD na rzecz poprawy jakości korzystania z urządzeń.