Jak ciekawie i praktycznie udekorować stół na imprezę?

Jak ciekawie i praktycznie udekorować stół na imprezę?

Jak ciekawie i praktycznie udekorować stół na imprezę? Zorganizowanie imprezy we własnym mieszkaniu stanowi nie lada wyzwanie. Musimy pamiętać o bardzo wielu rzecz, w tym o cateringu czy odpowiednich dekoracjach. Problematyczne może okazać się dekorowanie stołu. Jak ozdobić stół w ciekawy i praktyczny sposób? Odpowiadamy.

Co za dużo, to niezdrowo

Już od jakiegoś czasu w modzie jest minimalizm. Dotyczy to również dekorowania stołu na imprezę. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z ilością ozdób, jakie na nim umieścimy. Choć każda z osobna wygląda pięknie, wspólnie mogą tworzyć mało estetyczną całość. Do ozdabiania stołu musimy podejść zadaniowo. Priorytetem jest bowiem umieszczenie na nich wszystkich, niezbędnych podczas przyjęcia naczyń i zastawy stołowej.

Zacznijmy więc od rozłożenia talerzy oraz sztućców. Następnie umieśćmy na stole wszystkie naczynia, które w trakcie imprezy mają się na nim znaleźć. Nie zapomnijmy więc o dzbankach z napojami oraz wszelkich talerzach czy miskach, w których umieścimy jedzenie. Najgorsze, co możemy zrobić, to upychać w trakcie imprezy półmiski i szklanki na stole.

Jeśli wcześniej wszystko sobie roboczo rozstawimy, to zobaczymy, ile tak naprawdę zostanie nam miejsca na ozdoby. Dobierajmy je mądrze, tak aby naszego stołu nie przesycić dekoracjami.

Co postawić na stole?

Jak ciekawie i praktycznie udekorować stół na imprezę?Dekoracja stołu powinna być ściśle związana z okazją, z której przyczyny odbywa się impreza. Jeśli więc organizujemy urodziny, to możemy na stole postawić kwiaty. Równie dobrze sprawdza się dekoracja ze słodyczy – półmisek babeczek, cukierków czy cake popsów. W żadnym wypadku nie możemy zapomnieć o serwetkach – to na nich powinny leżeć sztućce. Serwetki wybieramy oczywiście pod daną okazję.

Jeśli organizujemy Komunię, to powinny być one w kolorze białym. Jeżeli zaś robimy imprezę urodzinową, możemy postawić na kolorowe serwetki. Serwetki same w sobie mogą stanowić bardzo ciekawą dekorację. Wystarczy je tylko złożyć w odpowiedni sposób. Taki trik bardzo często stosują restauracje, czy też domy weselne. Zwijają serwetki, tworząc z nich oryginalną ozdobę. Jest ona przede wszystkim tania i łatwa w przygotowaniu.

Dekorując stół, nie możemy zapomnieć o obrusie. Niektórzy celowo z niego rezygnują – ostatecznie obrusy nie są teraz w modzie. Niemniej jednak dobrze jest położyć go na stole ze względów praktycznych. Przede wszystkim bez obrusu nie może obejść się żadne eleganckie przyjęcie. Musimy o nim pamiętać podczas organizowania świąt, wesela czy Komunii. Co więcej, jest to bardzo praktyczny dodatek. Wszelkie zabrudzenia z obrusu jest stosunkowo łatwo usunąć.

Z czyszczeniem stołu może być już nieco trudniej. Dodatkowo obrus może sam w sobie stanowić ozdobę. Wybierzmy do stosownie do okazji. Zawsze sprawdzi się obrus biały, kremowy czy w ciemnych kolorach, jeśli mamy jasną zastawę stołową. Na imprezę dziecięcą możemy wybrać obrus z ulubionymi bohaterami z bajek.

Kwiaty – tak czy nie?

Duże kontrowersje budzi stawianie na stole kwiatów. W przypadku imprez, które odbywają się w pomieszczeniach, zwykle nie mamy problemu. Możemy spokojnie postawić na stole kwiaty w wazonie. Niemniej jednak zadbajmy o to, aby wazony były wysokie. W przeciwnym razie bukiety sprawią, że goście nie będą widzieli, kto siedzi naprzeciwko nich. Problem może stanowić organizacja przyjęcia w plenerze, na przykład na ogródku.

Szczególnie chętnie organizujemy imprezy pod chmurką wiosną i latem. Mamy wtedy do czynienia z prawdziwym wysypem kwiatów, dlatego aż kusi, aby postawić je na stole. Nie zawsze będzie to jednak dobry pomysł. Pamiętajmy, że kwiaty przyciągają różnego rodzaju owady, w tym pszczoły i osy. Spożywanie posiłku w ich towarzystwie nie jest niczym przyjemnym. Dlatego też jeśli koniecznie chcemy postawić na stole kwiaty, postawmy na sztuczne bukiety.

Obecnie możemy kupić bardzo dobrej jakości kwiaty sztuczne, które wyglądają jak prawdziwe. Nie imitują jednak zapachu kwiatowego, dlatego nie będą przyciągały one owadów. Tymczasem prawdziwe kwiaty możemy postawić na stoliku obok – tam nie będą one nikomu przeszkadzać.

Ozdoby DIY

Liczne sklepy kuszą nas artykułami, którymi możemy ozdobić nasz stół na imprezę. Niemniej jednak ich cena często zwala z nóg. Okazuje się, że możemy zrobić dekoracje na stół we własnym zakresie. W internecie znajdziemy mnóstwo inspiracji na udekorowanie stołu niskim kosztem. Przykładowo ze świeczki i płatków kwiatów możemy zrobić piękne świeczniki. Doskonałe dekoracje wykonamy również z owoców czy liści, w szczególności jesienią.

Wbrew pozorom zrobienie własnych ozdób nie zajmuje zbyt wiele czasu. Nie wymaga również posiadania dużych zdolności artystycznych. Pozwala za to wiele zaoszczędzić i zawsze przywitać gości oryginalnie udekorowanym stołem. Pamiętajmy, aby ozdoby były spójne z tym, co znajduje się na stole oraz z tematyką imprezy. Jeśli stawiamy na minimalizm, to tak naprawdę wystarczą jedna czy dwie małe ozdoby, aby stół wyglądał pięknie.

Jeśli nie mamy pomysłu na dekorację stołu, to inspiracji zawsze możemy poszukać w internecie, na przykład na blogach lifestylowych.

angielski francuski niemiecki hiszpański