Jak zacząć nurkowanie?

Jak zacząć nurkowanie?

Jak zacząć nurkowanie? Nurkowanie to ostatnio bardzo popularny sport, dostarczający wielu pozytywnych wrażeń.

Kto może nurkować?

Nurkowanie ma wiele zalet, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób interesuje się tym sportem. Zanim jednak przejdziemy do tego jak zacząć swoją przygodę z nurkowaniem, należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy to w ogóle jest zajęcie dla nas. A więc kto może nurkować, a kto nie może? Przede wszystkim warto zastanowić się nad wiekiem uczestników nurkowania. Choć teoretycznie nie ma tu żadnych ograniczeń, zazwyczaj nie zaleca się, by nurkowały dzieci które nie ukończyły jeszcze 8 roku życia. Dla młodszych dzieci dobrym wyborem będzie nie samodzielne nurkowanie, ale profesjonalna szkoła nurkowa, w której osoby przeszkolone w tym celu zadbają o absolutne bezpieczeństwo malucha. Od nurkowania powstrzymać się także powinny osoby, które są w ciąży lub istnieje podejrzenie, że mogą w niej być. Nie chodzi tylko o wygodę i to, że ciąża może wiązać się z ograniczoną mobilnością. 

Jak zacząć nurkowanie?

Nie dysponujemy jeszcze szczegółowymi badaniami na temat tego jak nurkowanie wpływa na rozwijający się płód. Faktem jest jednak, że wiąże się ono ze sporymi zmianami ciśnienia wokół pływającej osoby, stąd to działanie może być szkodliwe. Dodatkowo może przyczyniać się do pojawienia się dolegliwości bólowych u osoby, która jest w ciąży. Nie ma natomiast zazwyczaj przeciwwskazań jeśli chodzi o osoby z niepełnosprawnością. Jeśli jednak taką osobą jesteśmy, warto skorzystać z usług jakie oferuje w tym zakresie szkoła nurkowa, lub poprosić o asystę profesjonalistę.

Wielu trenerów nurkowania specjalizuje się w pomaganiu w wykonywaniu tego sportu właśnie przez osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Warto pamiętać, że nie chodzi tu tylko o niepełnosprawności ruchowe. Jeśli jesteśmy osobą o nietypowej tożsamości neurologicznej, czyli na przykład ze spektrum autyzmu albo mamy ADHD, należy bezwzględnie poinformować o tym osobę prowadzącą kurs nurkowania dla początkujących. Nasi instruktorzy muszą zdawać sobie sprawę, że możemy mieć trudności z utrzymaniem koncentracji lub potrzebować nieco więcej czasu na przetworzenie pytań lub wykonywanie poleceń.

Czego potrzebujemy do nurkowania?

Oczywistym jest, że nurkowanie, tak jak wiele innych sportów, wymaga zaopatrzenia się w pewien specjalistyczny sprzęt. O jaki sprzęt dokładnie chodzi?

Najczęściej korzystamy z następujących elementów składających się na sprzęt do nurkowania:

  • Butla z tlenem,
  • Skafander,
  • Płetwy,
  • Maska.

Jeśli zdecydujemy się na kurs nurkowania dla początkujących to przynajmniej częścią tego sprzętu dysponować powinna nasza szkoła nurkowa. Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu rozpoczęcie przygody z nurkowaniem nie wymaga od nas nadmiernych nakładów finansowych. Często jednak wolimy mieć swój własny sprzęt, wówczas warto zorientować się jaki najlepiej kupić.

Jak wybrać butlę do nurkowania?

Z oczywistych względów pod wodą nie da się oddychać tak jak na powierzchni, a oddychać jakoś trzeba. Dlatego nurkowanie nieodzownie łączy się z koniecznością korzystania z aparatów umożliwiających nam swobodne oddychanie. Bez tego sport ten po prostu nie byłby możliwy. Problemów jednak może nastręczać wybór odpowiedniej butli. Warto zwrócić uwagę, by pojemność butli była dostosowana do czasu, jaki chcemy spędzić pod wodą. Nie możemy pozwolić sobie na sytuację, w której zabraknie nam tlenu. Kolejną ważną rzeczą jest to, by butla była lekka. Zbyt ciężka będzie nadmiernie nas obciążać, spowalniać i obniży nasze bezpieczeństwo pod wodą. Materiał z jakiego wykonana jest butla różni się również w zależności od tego czy nurkujemy w wodzie słodkiej czy słonej, a także od średnich oraz granicznych temperatur wody. Chodzi o to, by butla się nie niszczyła, a więc żeby służyła nam długo bez ryzyka uszkodzeń.

Jak wybrać skafander do nurkowania?

Skafander odpowiada nie tylko za wygodę i estetykę, ale przede wszystkim za nasze bezpieczeństwo pod wodą. Głównym czynnikiem zagrażającym naszemu zdrowiu pod wodą jest temperatura. Jeśli woda ma temperaturę niższą niż nasze ciało, to niestety bez skafandra będziemy bardzo szybko tracić ciepło. W takich warunkach nurkowanie jest bardzo niebezpieczne, a czasem i wręcz niemożliwe. Dodatkowo skafandry chronią nasze ciało przed skaleczeniami. Pod wodą znajduje się mnóstwo skał, wraków oraz zwierząt, które mogłyby przyczynić się do powstawania na naszym ciele otarć i skaleczeń. Skafander zapobiega tego typu niebezpieczeństwom.

Jakie płetwy kupić?

Wystarczy spojrzeć na przeciętnego człowieka, by uświadomić sobie, że natura nie stworzyła nas do poruszania się pod wodą. W porównaniu z morskimi stworzeniami w toni poruszamy się bardzo powoli i dosyć niezgrabnie. Aby usprawnić nasze nurkowanie musimy więc sobie trochę pomóc. I z taką pomocą przychodzą właśnie płetwy do nurkowania. Zwiększają one powierzchnię naszych stóp, dzięki czemu możemy poruszać się pod wodą szybciej i nieco zgrabniej. Dzięki płetwom zużywamy też mniej energii, a więc możemy cieszyć się nurkowaniem dłużej i niższym kosztem.

holenderski angielski