Jakie są realne koszty przeprowadzki?

Jakie są realne koszty przeprowadzki?

Jakie są realne koszty przeprowadzki? W życiu każdego człowieka nadchodzi taki moment, w którym należy spakować swoje graty i przenieść się do innego miejsca zamieszkania. Niezależnie od tego, czy planujesz wyprowadzkę ze względu na zmianę pracy, czy nareszcie, po wielu latach oczekiwania wkraczasz w dorosłość i wyprowadzasz się od rodziców, czy po prostu pragniesz zmienić otoczenie – jest to wielka i przede wszystkim stresująca chwila.

W głowie pojawiają się pytania, na które tak naprawdę nigdy wcześniej nie trzeba było szukać odpowiedzi, bo wydawało się to oczywiste. Jednak teraz, gdy już nadeszła odpowiednia chwila – trzeba na nie odpowiedzieć. Jaka zatem jest realna cena wyprowadzki? Czy lepiej jest zorganizować ją na własną rękę czy może skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy? A co w przypadku wyprowadzki za granicę kraju?

Przeprowadzka na własną rękę

przeprowadzki z miasta do miasta
przeprowadzki z miasta do miasta

Wielu ludzi myśli, że gdy przychodzi czas na kartony do przeprowadzki, najlepiej będzie, jeśli wszystko sami zorganizują. Od początku pakowania do momentu rozpakowania przecież nie jest tak wiele rzeczy do zrobienia. Wystarczy bowiem przewieźć swoje graty z punktu A do punktu B i tyle, prawda? Oczywiście, że jest to prawda, tylko jest jedno “ale” – ile to będzie kosztować? Mało kto zadaje sobie to pytanie, ponieważ z góry zakłada, że wynajęcie zewnętrznej firmy do przeprowadzki wymaga wiele zachodu i przede wszystkim jest kosztowne. Postanawia więc zająć się wszystkim na własną rękę. Koszty takiej decyzji mogą okazać się jednak różne od tych, jakie były w planach. Jeśli bowiem miejsce docelowe będzie daleko, a do dyspozycji będzie jedynie mały samochód osobowy – przynajmniej kilkukrotnie, jeśli nie kilkunastokrotnie przemierzysz tą odległość i z pewnością odczujesz tego skutki, gdy paliwa w baku samochodu będzie szybko ubywać. Paliwo tanie jest, a przez zmęczenie ciągłą jazdą i stresem związanym z całym przedsięwzięciem można zapomnieć o najważniejszym rzeczach.

Ponadto, nawet jeśli odległość nie będzie aż tak raziła w oczy, to w przypadku, gdy zabierasz cały swój dobytek – przewóz mebli może okazać się nie lada wyzwaniem. Nie myśląc już nawet o transporcie mebli z wniesieniem.

Przeprowadzka z pomocą firmy

Gdańsk
Gdańsk

Jeśli jednak samodzielna organizacja przeprowadzki firmy okaże się być zbyt kosztowna po przeliczeniu kosztów, lub zbyt skomplikowana i angażująca wielu znajomych do pomocy, słusznym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na pomoc zewnętrznej firmy. Taka firma nieczęsto nie zajmuje się tylko przewozem i wnoszeniem rzeczy, ale także może pomóc zorganizować całą wyprawę od początku do końca. Dzięki temu z Twojej głowy zostanie odebrany cały stres związany z tym, że możesz czegoś zapomnieć. Ponieważ stres i zmęczenie niekorzystnie wpływa na pamięć – a w tym przypadku obydwa te elementy są na niższym poziomie lub nie ma ich wcale, istnieje mniejsze ryzyko zapomnienia o czymś lub pomyłki.

Powierzenie organizacji własnej przeprowadzki firmie będzie kosztowne, ale z pewnością o wiele wygodniejsze, aniżeli działanie we własnym zakresie. Firmy transportowe mają w swoich ofertach różne możliwości dopasowania usług do potrzeb klienta. Przykładowo – za wynajęcie jednego samochodu dostawczego wraz z kierowcą, który pomoże nam przy znoszeniu, wnoszeniu i załadunku auta będzie kosztować w granicach od 60 do 80 zł za godzinę. Przy wynajęciu dwóch pracowników koszt wzrośnie do około 120-130 zł za godzinę pomocy. Trzech pomocników to mniej więcej 150 zł, a jeżeli potrzebne będą dwa samochodu, cena może sięgać nawet 200 zł. Do tego należy doliczyć koszt powrotu wypożyczonego samochodu do siedziby firmy transportowej, który będzie zależny oczywiście od odległości, jaką będzie musiał pokonać.

Zatem należy samodzielnie przeliczyć wszystkie koszty, by określić cenę przeprowadzki. Dzięki temu łatwiej będzie stwierdzić, jaka forma będzie bardziej opłacalna, jeśli interesuje Cię cena, a nie komfort.

Przeprowadzki międzynarodowe

Wrocław
Wrocław

W tym przypadku nie ma chyba najmniejszych wątpliwości, która forma organizacji przeprowadzki międzynarodowej jest najwygodniejsza. Firma transportowa zapewnia bezpieczeństwo przewożonych rzeczy przez wiele kilometrów. Jednak z uwagi na fakt, że takie firmy oddelegowują do wykonania swoich pracowników, koszty ich zatrudnienia będą nierzadko adekwatne do zakwaterowania jakie zostanie im przydzielone poza obrębem kraju, ponieważ niejednokrotnie czas obsługi jednego klienta wynosi więcej niż kilka dni. Ponadto w cenę usługi wchodzi ilość przebytych kilometrów oraz często powrót pracowników do siedziby firmy. Do tego czasem mogą dojść koszty wyżywienia oddelegowanych pracowników oraz ich specyficzne diety. Nie zdarza się to często, jednak istnieje prawdopodobieństwo natrafienia na taką firmę, która dolicza tego typu opłaty w koszty świadczonych usług. Dlatego warto jest zorientować się wcześniej na rynku, by wybrać najlepszą z możliwych firm transportowych.

Cena takiego transportu jest jednak liczona podstawowo od przejechanych kilometrów i waha się w granicach 2 do 3 złotych za kilometr do przejechania firmowym pojazdem.