Pompa ciepła Katowice

Pompa ciepła Katowice

Pompa ciepła Katowice – chociaż pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne, użytkownicy i potencjalni zainteresowani nabywcy mają ograniczoną wiedzę w tej dziedzinie. Dlatego wybór tego typu sprzętu może okazać się bardzo problematyczny. Do czego służy pompa ciepła? Które źródło pompy dolnej warto wybrać? Jaka moc pompy będzie optymalna? Jakie potrzeby kaloryczne są potrzebne? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury poniższych artykułów, do lektury których zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Do czego służy pompa ciepła?

Zanim zaczniemy szukać katowickiej pompy ciepła, najpierw powinniśmy dokładnie przemyśleć faktyczne użytkowanie urządzenia. Dopóki cały system jest odpowiednio zaprojektowany i starannie zainstalowany, możesz zaoszczędzić pieniądze. Na początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką funkcję faktycznie pełni tytułowe urządzenie. Dla jednych jest to forma ogrzewania, inni są zainteresowani tylko przygotowaniem ciepłej wody użytkowej, a jeszcze inni liczą na skuteczne chłodzenie w miesiącach letnich. W tym miejscu należy podkreślić, że katowickie pompy ciepła służące do podgrzewania wody zwykle przygotowują również ciepłą wodę użytkową. Należy również zastanowić się, czy pompa będzie wspomagać pracę kotła, ale może pracować samodzielnie. Zastanówmy się nad własnymi możliwościami i ograniczeniami. Przykładem jest specyfika działki, sytuacja finansowa. Pompy nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem dla każdej posesji – zwłaszcza dla nieco starszych budynków.

Które źródło pompy dolnej warto wybrać?

Jeśli nasze pompy odpowiadają nie tylko za podgrzanie wody użytkowej, ale także za właściwości, wybór źródła gruntowego może mieć decydujące znaczenie – będzie nim energia. Najczęstsze rozwiązania w tym zakresie to grunt, powietrze lub woda. Powietrze uważane jest za najtańsze, ponieważ nie wymaga dodatkowego odbiornika ciepła. Wiele osób decyduje się na nie, gdy ich finanse są poważnie napięte, a pomieszczenie nie ma dużego zapotrzebowania na wodę i ciepło. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać gruntową pompę ciepła na rozległej działce. Kolektor może być poziomy lub pionowy – w zależności od osobistych preferencji. Wodne pompy ciepła Katowice są zdecydowanie najmniej powszechną opcją – bardzo niewiele działek ma stały dostęp do źródeł wód powierzchniowych lub podziemnych.

Jaka moc pompy będzie optymalna?

Pompa ciepła Katowice
Pompa ciepła Katowice

Jednym z kluczowych parametrów, na którym zawsze powinniśmy się koncentrować, jest moc pompy ciepła. Właściwy dobór mocy grzewczej pompy, przy jednoczesnym starannym połączeniu urządzeń z pozostałymi elementami instalacji, niemal gwarantuje spełnienie naszych oczekiwań. Eksperci zalecają dobór mocy pompy tak, aby była zbliżona do zapotrzebowania na ciepło danego budynku. Można to obliczyć zgodnie z normą temperatury minimalnej PN-EN 12831, która obowiązuje w wybranych obszarach, w których pracuje katowicka pompa ciepła. Jeśli spadnie poniżej zapotrzebowania mocy, wymagane jest dodatkowe źródło ciepła. Najczęstszym wyborem jest prosty grzejnik elektryczny, który zapewni pracę urządzenia w najchłodniejsze dni. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że obezwładnienie katowickiej pompy ciepła może niekorzystnie wpłynąć na jej żywotność, wymagając jednocześnie zastosowania większego źródła ciepła. Należy jednak pamiętać, że przy wyborze pompy musimy wziąć pod uwagę nie tylko moc, ale także mniej oczywiste aspekty, z których najczęstsze to COP, SCOP i SPF.

Jakie potrzeby kaloryczne są potrzebne?

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze pompy ciepła jest wielkość nieruchomości i jej charakterystyka energetyczna. Na podstawie tych informacji jesteśmy w stanie wywnioskować, ile energii trzeba dostarczyć do budynku, aby go ogrzać. Wartość 10 W/m² jest wystarczająca w przypadku budynków pasywnych, a od 25 do 40 W/m² w przypadku budynków energooszczędnych. Najbardziej niekorzystnie wygląda to w przypadku budynków starych i nieocieplonych. Wymagania wynoszą odpowiednio 60-80 W/m² i 100 W/m². Znając sygnaturę energetyczną i powierzchnię nieruchomości, możemy bardzo dokładnie określić, ile energii musimy dostarczyć, aby bez większych problemów ogrzać powierzchnię. Prawidłowa praca pompy jest możliwa, jeśli weźmiemy pod uwagę COP, klasę energetyczną i powierzchnię. Warto też spojrzeć na budynki w szerszej skali. Dlatego warto rozważyć pomoc eksperta.