
Szkolenia rehabilitacyjne z zakresu terapii pediatrycznej
Szkolenia rehabilitacyjne z zakresu terapii pediatrycznej. Jednym ze szkoleń z zakresu terapii pediatrycznej, jakie odbędą się w 2019 roku, jest Rehabilitacja w zaburzeniach rozwojowych niemowląt w wieku do 12 miesięcy. To bardzo przydatny kurs, jako że przy zaburzeniach rozwojowych niezwykle istotne jest rozpoczęcie korygowania ich już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Szkolenie, o którym mowa, odbywa się w aż pięciu miastach w całej Polsce, będąc przy tym najłatwiej dostępnym szkoleniem z rehabilitacji pediatrycznej w tym roku.
Szkolenia rehabilitacja można przejść w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku lub Poznaniu. Trwa ono pięć dni, po siedem godzin dziennie – z wyjątkiem ostatniego dnia, kiedy to zajęcia są krótsze i skupiają się głównie na powtórzeniu wcześniej opanowanej wiedzy. Żeby przystąpić do kursu, nie trzeba już teraz pracować jako dziecięcy rehabilitant; szkolenie jest przeznaczone nie tylko dla fizjoterapeutów obecnie prowadzących terapię dziecięcą, ale i dla tych, którzy dopiero planują zająć się tym w przyszłości – zwłaszcza że szkolenie zaczyna się od samego wprowadzenia do analizy rozwoju motorycznego dziecka.
Podczas szkolenia rehabilitanci nie tylko dowiadują się, po czym poznać, czy dziecko rozwija się prawidłowo (z podziałem na dzieci do 6-tego miesiąca życia i powyżej pół roku), ale również poznają najczęstsze zaburzenia rozwoju motorycznego niemowlaków: asymetrie, zespół Downa, itd. Poza tym fizjoterapeuci uczą się strategii terapii dzieci wiotkich i spastycznych czy zdobywają wiedzę na temat pielęgnacji niemowlęcia: w tym tego, jakie pomoce codziennego użytku są najbardziej przydatne.
Na kursie trzeba być wyposażonym w lalkę szmacianą lub gumową, na której każdy kursant będzie przeprowadzał ćwiczenia. Koszt kursu to 2000 złotych; jest on akredytowany przez Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.
W tym roku w Krakowie odbywa się szkolenie pod nazwą Terapia ustno-twarzowa u dzieci i dorosłych. To bardzo przydatny kurs, jako że uczy o jednostkach chorobowych traktu ustno-twarzowego, omówieniu jego anatomii i fizjologii, ale poza tym skupia się także na wielu praktycznych umiejętnościach – podczas kursu można nawet doświadczyć terapii na samym sobie, dzięki czemu rehabilitant lepiej rozumie sam temat. Jedynym minusem może być fakt, że szkolenie jest prowadzone w języku niemieckim, dlatego żeby z powodzeniem przez niego przejść, należy znać ten język w stopniu komunikacyjnym z uwzględnieniem terminologii medycznej i specjalistycznej. Koszt kursu to 2214 złotych. Po jego ukończeniu rehabilitant otrzymuje dyplom z zakresu ergoterapii, logopedii i fizjoterapii.
Jeżeli zajmujesz się rehabilitacją niemowląt i małych dzieci, na pewno bardzo skorzystasz dzięki szkoleniu Przygotowanie do pionizacji i chodu niemowląt do 24 miesiąca życia. To czterodniowy kurs, który skupia się temacie przygotowywania do pionizacji i chodu dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Tak jak w przypadku kursu zgłębiającego zaburzenia rozwojowe dzieci, tak i w tym wypadku na dzień przypada około 7 godzin szkolenia. Zajęcia odbywają się w sposób konsekwentny, czyli najpierw fizjoterapeuci uczą się o chodzie niemowląt do szóstego miesiąca życia, następnie od sześciu do dwunastu miesięcy, na końcu zaś – od pierwszego do drugiego roku życia.
Rehabilitacja kursy obejmuje takie tematy jak: przygotowanie struktur kończyn górnych, dolnych i tułowia, stymulacja czucia, analiza sekwencji ruchowych potrzebnych do chodu, badanie różnicowe stawów czy sposoby motywowania dzieci do treningu. W efekcie podczas szkolenia rehabilitanci uczą się nie tylko wiedzy czysto praktycznej, ale również skupiają się na praktyce czy sposobach skutecznej komunikacji – zarówno z samym dzieckiem, jak i jego rodzicami. Szkolenie odbywa się w Warszawie oraz Wrocławiu, a jego koszt wynosi 1660 złotych.
Terapia manualna u dzieci to szkolenie z zakresu terapii pediatrycznej, które odbywa się w Krakowie i Wrocławiu . Jest ono przeznaczone dla fizjoterapeutów, którzy zajmują się rehabilitacją dzieci – a przede wszystkim niemowląt. Podczas kursu przekazywana jest i teoretyczna, i praktyczna wiedza z zakresu podstaw terapii manualnej, rozwoju motorycznego czy technik leczenia kręgosłupa. Poza tym rehabilitanci mają szansę dokładnie poznać anatomię układu ruchu dziecka, odcinka lędźwiowego kręgosłupa, stawu krzyżowo-biodrowego czy odcinka piersiowego kręgosłupa – łącznie z jednostkami chorobowymi, które najczęściej ich dotykają. Koszt kursu to 2100 złotych.