Za co odpowiada witamina D?

Za co odpowiada witamina D?

Za co odpowiada witamina D? Witaminy to związki konieczne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niedobór witamin oraz ich nadmiar może skutkować objawami nieporządnymi. Jedną z kluczowych witamin jest kalcytriol, czyli witamina D3. Ojcem nauki o witaminach jest Polak Kazimierz Funk. To właśnie on jako pierwszy wyodrębnił taki związek. Była to witamina B1 i wydarzenie to miało miejsce w 1911 roku. Sam termin “witamina” został wprowadzony właśnie przez polskiego biochemika. Prowadził on również badania nad chorobą beri-beri.

Skąd się bierze witamina D3?

Witaminy to chemiczne związki organiczne spełniające kluczowe role dla prawidłowego funkcjonowania komórek ciała i całego organizmu. Witamina D może być wytwarzana przez nasz organizm. Pierwszy etap tego procesu ma miejsce w tkance skórnej, kiedy to pod wpływem promieni UV, z 7-dehydrocholesterolu powstaje cholekalcyferol. Ten z kolei dalej jest przekształcany w wątrobie i nerkach do postaci czynnej metabolicznie. To właśnie dlatego witamina D bywa nazywana witaminą słońca. Niektóre witaminy mogą też być wytwarzane przez bakterie jelitowe zasiedlające jelito grube naszego ciała (np. witamina K i kwas foliowy). W obu przypadkach jednak synteza tych witamin jest zbyt niska i niedobory należy uzupełniać wraz z pokarmem. Polacy znajdują się w grupie ryzyka hipowitaminozy (niedoboru). Dzieje się tak ponieważ w naszym kraju jest stosunkowo mało dni słonecznych. Dlatego też ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta i ewentualnie suplementowanie wit D3.

Jak już wspominaliśmy, źródłem witaminy D jest jej synteza w skórze. W przypadku gdy nasza ekspozycja na słońce jest zbyt mała, należy zadbać o odpowiednią dietę. Dobrym źródłem witaminy D jest nabiał, a więc mleko, sery, jogurty, ale także jaja. Nie każdy natomiast wie, że najbogatszym źródłem tej witaminy są ryby. Możemy tu wyróżnić śledzie, łososie, sardynki oraz makrele. Niektóre kraje praktykują wzbogacanie niektórych produktów o witaminę D. Dodaje się ją m.in. do płatków śniadaniowych i soku pomarańczowego. W Polsce taki dodatek można spotkać tylko w margarynie.

Rola witaminy D w organizmie człowieka

Witamina D odpowiada w naszym organizmie głównie za regulację gospodarki wapniowej. Dzięki niej wasze kości są twarde, wytrzymałe i odporne na złamania. Witamina D nie tylko hamuje uwalnianie wapnia z kości, ale także pobudza komórki nabłonka jelit do wzmożonego wchłaniania tego pierwiastka. W przypadku niedoboru witaminy D3 może dochodzić u dzieci do krzywicy, a u dorosłych do osteoporozy. Osteoporoza to poważne schorzenie związane z demineralizacją kości. Takie kości stają się kruche i bardzo łatwo ulegają złamaniom. Na osteoporozę często chorują kobiety po menopauzie. Wynika to z faktu znaczącego spadku estrogenów w ich organizmie. Krzywica u dzieci objawia się zaś zniekształconą budową klatki piersiowej, kręgosłupa, a także zahamowanie wzrostu.

Witamina D3 – suplementacja

W przypadku, gdy wiemy, że nasza dieta jest uboga w witaminy, można wziąć pod uwagę suplementację. Powinna się ona odbywać w sposób kontrolowany i rozważny. Dawkowanie vit d3 jest uzależnione od wieku, płci, a także masy ciała. W przypadku kobiet istotny jest również fakt ciąży i laktacji. Przed rozpoczęciem przyjmowania witaminy D, warto zasięgnąć porady lekarza. W przypadku nastolatków (11-18 lat) powinno się podawać 800-2000 j.m/dobę. Dawka dla dorosłych jest podobna. Najbardziej popularną i powszechną formą suplementacji jest przyjmowanie witaminy w tabletkach. W aptekach dostępna jest jednak również witamina d3 w płynie.

Za co odpowiada witamina D?Przyjmowanie suplementów diety powinno odbywać się w sposób przemyślany i roztropny. Należy pamiętać, że dawka czyni trucizną. Oznacza to, że przedawkowanie nawet korzystnych dla nas substancji może nieść za sobą przykre konsekwencje. Hiperwitaminoza witaminy D objawia się nudnościami, arytmią, zaburzeniem pracy nerek oraz kamicą pęcherzyka żółciowego i nerek.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów witaminowych. Niejednokrotnie zawierają one więcej niż jeden związek korzystnie wpływający na nasz organizm. Powszechnie dostępny jest kompleks witaminy D3 i K2. Jest to dobre połączenie ponieważ obie te witaminy warunkują prawidłowe stężenie wapnia we krwi. Dodatkowo witamina K bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, a jej niedobór może objawiać się utrudnionym gojeniem ran.

Najlepsza witamina D to taka, która zostanie wytworzona przez nasz organizm lub dostarczona z pokarmem. Nie jest jednak tajemnicą, że dieta jaką stosuje większość Polaków odbiega od ideału. Zapomina się również, że witaminy są ważne nie tylko do wzrostu i prawidłowego rozwoju dzieci, ale również dla dobrego funkcjonowania organizmu ich rodziców. Dlatego warto rozważyć przyjmowanie witaminy D3 w kroplach dla dorosłych. Cena witaminy D3 nie jest wysoka i zależy od preparatu.

W pędzie życia codziennego związanego z pracą i obowiązkami warto raz na jakiś czas przystanąć i zrobić rachunek własnego zdrowia. Aktywność fizyczna jest kluczowym elementem w zapobieganiu wielu ciężkim chorobom. Podobnie odpowiednia dieta zawierająca wszystkie niezbędne mikro i makroelementy, a także witaminy. Świadomość o słuszności zdrowego odżywiania warto też przekazywać najmłodszym.