Tapety do przedpokoju

Tapety do przedpokoju

Funkcje do wyboru tapety do przedpokoju  – przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, do którego przychodzą goście lub sami właściciele. Styl wnętrza może być dowolny, a także ilość mebli. Jednak przed odnowieniem ścian pojawia się kwestia rozsądnego wyboru tapety do przedpokoju, czasami zdjęcia z samymi wnętrzami nie wystarczą. Musisz wiedzieć, jak wybrać odpowiedni materiał, który będzie nie tylko atrakcyjny z wyglądu, ale także praktyczny, odpowiedni do cech pomieszczenia.

Funkcje do wyboru tapety do przedpokoju

W przedpokojach, w których jest mało naturalnego światła, lepiej wybrać tapetę kombinowaną. Ciemniejsze wykończenie przebiega wzdłuż dolnej części ściany, a jasna tonacja jest stosowana w górnej części. Aby nie widzieć brzydkiej fugi między tapetą, można ją schować pod obramowaniem, pasując do jednego z fragmentów ściany lub w kontrastowym odcieniu. Plamy nie są tak widoczne na ciemnej części ścian, ale jasny optycznie powiększy przestrzeń, czyniąc ją jaśniejszą.

Tapety do przedpokojuPokrycie zimnego spektrum (niebieski, jasnoniebieski, miętowy, perłowy szary) optycznie powiększa przestrzeń, takie tapety do przedpokoju szczególnie nadają się do wykończenia wąskiego pomieszczenia w mieszkaniu. Jeśli przedpokój jest bardzo duży, ciepłe i ciemniejsze odcienie wizualnie go zmniejszą, czyniąc go bardziej przytulnym. Możesz wizualnie zmniejszyć pomieszczenie za pomocą dużych ozdób na ścianach.

Rada! Zbyt długi przedpokój można wizualnie podzielić na dwie mniejsze części, używając tapet w różnych kolorach. Fugę można ukryć za pomocą imitacji kolumn lub łukowego przejścia, dzięki czemu efekt będzie bardziej zauważalny. Jeśli wytapetujesz nie tylko ściany przedpokoju, ale także sufit, uzyskasz ciekawy efekt wydłużonej przestrzeni. Zamiast tapety do wykończenia sufitu możesz użyć farby tego samego koloru.

Rodzaje tapet do przedpokoju

Materiały wykończeniowe użyte do dekoracji wnętrza przedpokoju powinny być bardzo trwałe, praktyczne i łatwe w utrzymaniu. Jeśli więc chcesz spróbować czegoś wykwintnego, musisz być przygotowany na długą i żmudną pielęgnację.

Winylowe tapety do przedpokoju

Różnią się od papieru większą gęstością i grubością. Dzięki tym właściwościom doskonale niwelują drobne niedoskonałości powierzchni. Tapety winylowe są bardzo odporne na zużycie, nie rozrywają się, nie boją się wilgoci, a do tego są łatwe w utrzymaniu czystości. Podczas odnawiania ścian należy wziąć pod uwagę jedną z ich cech, po nałożeniu kleju na pasek nieco pęcznieje, a po wyschnięciu przyjmuje swój poprzedni kształt. Z tego powodu na ścianach mogą pojawić się niewielkie szczeliny między fugami.

Tekstylne tapety do przedpokoju

Tapeta składa się z dwóch warstw. Pierwsza warstwa składa się z celulozy, a druga z włókien tekstylnych. Takich ścian nie można myć, szybko zbierają kurz i brud, dlatego tapeta z tkaniny nie jest najpraktyczniejszym pomysłem na mały przedpokój. Tapety tekstylne mają jedną zaletę tzn. dobrą izolację termiczną pomieszczenia.

Papierowa tapeta do przedpokoju

Przed pojawieniem się odpowiedników winylowych i flizelinowych najpopularniejszym materiałem do dekoracji ścian były tapety papierowe. Są łatwe w położeniu i niedrogie. Papierowe tapety dwuwarstwowe są trwalsze niż zwykłe, jednak w warunkach przedpokoju lepiej wybrać je w połączeniu z trwalszym materiałem, który posłuży do ozdobienia dolnych partii ścian. Tapety papierowe są lekkie i można je przykleić do dowolnej powierzchni: sklejki, płyt kartonowo-gipsowych, a także na starą tapetę.

Flizelinowa tapeta do przedpokoju

Materiał ten staje się coraz bardziej popularny do dekoracji ścian w każdym pomieszczeniu. Tapety flizelinowe są trwałe i odporne na zużycie, świetnie nadają się do pomieszczenia takiego jak przedpokój. Wyróżniają się estetycznym wyglądem, który korzystnie wpływa na wnętrze. Istnieje wiele faktur, kolorów i wzorów, dzięki czemu z łatwością dobierzesz materiał pasujący do ogólnego stylu przedpokoju.

Płynna tapeta do przedpokoju

Stosunkowo nowy materiał wykończeniowy, który niedawno pojawił się na rynku. Płynna tapeta może być na bazie papieru lub tkaniny, często jest sprzedawana w stanie rozcieńczonym, ale jeśli chcesz, możesz samodzielnie kupić mieszankę bazową, dodając niezbędne barwniki. Zgodnie z techniką nakładania płynnej tapety na ściany, jest ona podobna do tynku, ale nakładana jest jaśniejszą warstwą. Niestety powłoka bez dodatkowej ochronnej warstwy lakieru szybko niszczeje od wody. Z drugiej strony jest w tym plus, uszkodzony obszar można łatwo wymienić na nowy. Za pomocą płynnej tapety można tworzyć wzory na ścianach, wystarczy po aplikacji użyć tarki. Materiał dobrze ukrywa również nierówności powierzchni.

Zobacz inne wzory tapet:

Spektrum kolorów tapet do przedpokoju

Zastanawiając się nad projektem przedpokoju, trudno pominąć dobór kolorów dekoracji i mebli. Często od wyboru odcienia lub zestawienia kolorów zależy percepcja całego wnętrza. Źle dobrana tonacja może zepsuć cały projekt, zwłaszcza jeśli chodzi o małe pomieszczenie. Tradycyjnie projektanci zalecają użycie jasnej tapety na przedpokoju.

Oprócz własnych preferencji warto kierować się przydatnymi wskazówkami, które pomogą w prawidłowym doborze kolorów:

   • Ciepłe odcienie (beż, złoty brąz, brzoskwinia) sprawiają, że przedpokój jest przytulny i wygodny.
   • Wyraźne linie we wnętrzu można podkreślić jasnymi kolorami, podkreślając część pomieszczenia lub drzwi.
   • Białe i jasne odcienie oczywiście powiększają przestrzeń, czyniąc ją bardziej przewiewną, ale w przypadku przedpokoju nie jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie, należy to wziąć pod uwagę, aby na ścianach nie było widocznych plam, białe tło może w połączeniu z ornamentem w ciemniejszych kolorach, ukryć drobne wady ścian.
   • Ściany całkowicie pomalowane na ciemne kolory zamienią korytarz w ponure miejsce, jeszcze bardziej zmniejszając jego wielkość. Decydując się na te kolory, warto zadbać o dobre oświetlenie.

Oprócz koloru ważne jest, aby wziąć pod uwagę ilość światła, w sztucznym oświetleniu niektóre odcienie mogą wydawać się bledsze lub łączyć się ze sobą. Aby tego uniknąć, nie oszczędzaj na lampach. Żyrandol z kinkietami poprawi sytuację, czyniąc wnętrze przytulnym, nawet jeśli jest zaprojektowane w ciemnych barwach.