Rodzaje gładzi szpachlowej i jej zastosowanie

Rodzaje gładzi szpachlowej i jej zastosowanie

Rodzaje gładzi szpachlowej i jej zastosowanie. Jednym z niezbędnych materiałów budowlanych przy pracach remontowo-wykończeniowych jest gładź szpachlowa. Dzięki jej zastosowaniu możemy cieszyć się idealnie gładką powierzchnią ścian. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gładzi, dlatego bez problemu dostosować ją można do określonych warunków. Wybierać można zarówno z tych, które sprawdzą się przy wygładzaniu ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jakie są rodzaje gładzi i jakie jest ich zastosowanie oraz jak samodzielnie nakładać gładź?

Gładź szpachlowa w pracach wykończeniowych

Ten rodzaj materiału z powodzeniem wyparł stosowany niegdyś tynk cementowo-wapienny, który spotkać możemy w starym budownictwie. Charakterystyczną cechą tynku jest chropowata faktura powierzchni oraz powstające z czasem uszkodzenia w postaci pęknięć. Inaczej jest w przypadku gładzi szpachlowej. Dzięki zastosowaniu tego nowoczesnego materiału wykończeniowego możliwe jest uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni. Co za tym idzie, ściany są łatwiejsze w utrzymaniu, gdyż na gładkiej powierzchni nie zbiera się kurz. Rozwiązanie to charakteryzuje się wysoką estetyką i dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne.

Gładź szpachlowa składa się zazwyczaj z bazy w postaci gipsu, który jest elementem wypełniającym i wiążącym oraz domieszek innych minerałów. Oprócz tego w składzie gładzi znajdziemy składniki mające za zadanie uplastycznić ją oraz opóźnić wiązanie gipsu. Dzięki temu zyskujemy materiał, który jest łatwy w nakładaniu i nie zasycha zbyt szybko. Gładź szpachlową możemy dostać zarówno w formie suchej mieszanki, jak i plastycznej masy, która jest od razu gotowa do nakładania.

Rodzaje gładzi szpachlowej

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów gładzi szpachlowej, które cechują się odmiennymi właściwościami. Co za tym idzie, są one przeznaczone do różnych zastosowań. Typy gładzi różnią się od siebie w zależności od składu mieszanki. Wyróżniamy cztery rodzaje gładzi szpachlowej. Pierwszym i najpopularniejszym z nich jest gładź szpachlowa gipsowa. Tego typu gładź może być wykonana z gipsu naturalnego bądź syntetycznego. Obie gładzie mają podobne właściwości, warto jednak pamiętać, że mieszanka z gipsem naturalnym odznacza się dłuższym czasem wiązania i mniejszą wytrzymałością.

Gładź gipsowa, ze względu na swoje właściwości przyspieszające korozję, nie nadaje się do nakładania na metalowe elementy. Kolejnym rodzajem tego typu materiału wykończeniowego, jest gładź wapienna. Jej cechą charakterystyczną jest biały kolor oraz dobra przepuszczalność powietrza, dzięki czemu ściany mogą „oddychać”. Ze względu na fakt, że nie należy przekraczać określonej grubości warstwy (do 5 mm), możliwości jej wygładzania po aplikacji są ograniczone. Trzecim rodzajem, jest gładź cementowa, w którym materiałem pełniącym rolę spoiwa, jest cement. Mieszanka tego typu jest bardzo wytrzymała i opiera się działaniu czynników zewnętrznych. Dzięki czemu możliwe jest jej stosowanie nie tylko wewnątrz, ale także i na ścianach zewnętrznych.

Gładzie tego typu wzbogacane są najczęściej elementami hydrofobowymi, które zabezpieczają ścianę przed przenikaniem wilgoci. Ostatnim z rodzajów, jest gładź polimerowa. Jest to zdecydowanie najbardziej nowoczesny rodzaj tego typu materiałów. Cechuje się dużą odpornością na ciepło i wilgoć. Jest też elastyczny, co sprawia, że nie pęka podczas działania ruchów konstrukcyjnych.

Zastosowanie gładzi szpachlowej

Sposób wykorzystania poszczególnych rodzajów gładzi zależy od powierzchni, na którą ma być nakładana oraz przeznaczenia danego pomieszczenia. Do wykończenia przestrzeni przeznaczonych na pokoje dzienne i sypialnie najczęściej stosuje się gładź gipsową. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i estetyczne. Ten rodzaj nie sprawdzi się jednak w kuchni lub łazience, gdzie występuje znacznie większa wilgotność. W tym wypadku najlepiej jest skorzystać z gładzi wapiennej lub polimerowej. Pierwsza z nich polecana jest, gdy ściana ma zostać pokryta farbą akrylową lub lateksową. Gdy na ścianach mają być płytki, idealnie sprawdzi się gładź szpachlowa polimerowa, która dzięki swej elastyczności utrzyma ciężar płytek. W przypadku ścian zewnętrznych najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpornych na czynniki atmosferyczne gładzi wapiennych bądź cementowych.

Aplikowanie gładzi szpachlowej

Podstawą prac wykończeniowych jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, na której będziemy pracować. W pierwszej kolejności należy uzupełnić wszelkie ubytki w strukturze. Możemy do tego celu wykorzystać masę szpachlową. Na tak przygotowany grunt możemy kłaść gładź szpachlową. Warto pamiętać, że przy nakładaniu gładzi ważne jest, by rozpocząć prace od sufitu. Podczas nakładania korzystać możemy z pacy lub specjalnego wałka przeznaczonego do aplikowania gładzi.

Podczas pracy, musimy również pamiętać, by nałożyć odpowiednią ilość materiału. W przypadku niektórych rodzajów gładzi, warstwy nie mogą być zbyt grube – do 5 mm w przypadku gładzi wapiennej i do 3 mm przy gładzi cementowej. Przyjmuje się, że najlepiej jest kłaść dwie lub trzy warstwy, co pozwala na dokładne szlifowanie i uzyskanie efektu perfekcyjnie gładkiej powierzchni.

angielski