Chcesz zarabiać krocie? Inwestuj w nieruchomości

Chcesz zarabiać krocie? Inwestuj w nieruchomości

Chcesz zarabiać krocie? Inwestuj w nieruchomości. Masz dość pracy przy biurku i stałej pensji? Marzy ci się podjęcie ryzyka i osiągnięcie ogromnego sukcesu finansowego? Możliwe, że jesteś stworzony do inwestowania w nieruchomości. Wbrew pozorom rozpoczęcie przygody z tym biznesem nie musi się wiązać z posiadaniem dużej gotówki. Jak zacząć i na co uważać?

Od czego zacząć przygodę z rynkiem nieruchomości

Inwestowanie w mieszkania czy lokale usługowe uważa się za bezpieczne i nieobarczone większym ryzykiem, co nie jest do końca prawdą. Ryzyko istnieje, jednak osoby związane z branżą wiedzą, jak go unikać lub jak wykorzystywać potencjał mniej bezpiecznych lokalizacji. W wielu polskich miastach istnieją dzielnice, które mają potencjał rozwojowy – mądry inwestor wykorzysta niską cenę mieszkań w takich miejscach i poczeka na rozwój dzielnicy .

Niemądre jest inwestowanie w ogromny obiekt, jeśli jesteśmy początkujący (roczna stopa zwrotu przy tego typu obiektach jest zazwyczaj niższa, a przy problemach z najmem możemy mieć spore problemy finansowe).

Mimo, że ryzyko jest nieuniknione w każdym biznesie, to na przestrzeni ostatnich 60. lat na rynku nieruchomości nie obserwuje się dużych spadków cen. Eksperci odnotowują raczej zauważalny wzrost cen nieruchomości, w szczególności gruntowych. Co więcej, zysk ze sprzedaży lokalu mieszkaniowego lub gruntu jest zawsze większy niż inwestycja w lokaty długoterminowe (nawet najkorzystniejsza lokata nie gwarantuje zwrotu równowartości wpłaconych pieniędzy).

Utrata zainwestowanych środków jest niemal niemożliwa: w przypadku fizycznych obiektów, takich jak nieruchomości komercyjne czy grunty ryzyko spadku wartości jest bardzo małe.

Na co uważać przy inwestowaniu w nieruchomości

Tak jak w przypadku każdego biznesu, również inwestowanie w nieruchomości w celu ich późniejszego sprzedawania może się wiązać z niedogodnościami. Przykładem jest długi okres zwrotu z inwestycji – zdarza się to np. w przypadku wynajmowania powierzchni biurowych lub wynajmie mieszkań.

Konieczna jest też wiedza na temat lokalnego rynku nieruchomości i ciągłe jej aktualizowanie. Tylko taka postawa pozwoli na profesjonalne podejście i zminimalizowanie ryzyka związanego z inwestycją.

Osoby, które nabywają nieruchomość w celu jej późniejszej sprzedaży muszą mieć świadomość, że upłynnienie tego typu dóbr może się wiązać z długim okresem oczekiwania na klienta. Nie jest to dobry sposób na zarobek dla osób, które mają niepewną sytuację finansową.

Zainspiruj się

Chcąc rozpocząć przygodę z rynkiem nieruchomości zapoznaj się najpierw z mechanizmami, które nim kierują. Najlepszą metodą (oprócz czytania pism branżowych i ciągłego aktualizowania wiedzy na ten temat) będzie wyszukanie agenta nieruchomości, który przeprowadzi nas po inwestycjach krok po kroku. Wiedza osoby doświadczonej pozwoli uniknąć błędów, które mogą nas sporo kosztować. 

angielski francuski niemiecki hiszpański