Chcesz zarabiać krocie? Inwestuj w nieruchomości

Chcesz zarabiać krocie? Inwestuj w nieruchomości

Chcesz zarabiać krocie? Inwestuj w nieruchomości. Masz dość pracy przy biurku i stałej pensji? Marzy ci się podjęcie ryzyka i osiągnięcie ogromnego sukcesu finansowego? Możliwe, że jesteś stworzony do inwestowania w nieruchomości. Wbrew pozorom rozpoczęcie przygody z tym biznesem nie musi się wiązać z posiadaniem dużej gotówki. Jak zacząć i na co uważać?

 

Od czego zacząć przygodę z rynkiem nieruchomości

Inwestowanie w mieszkania czy lokale usługowe uważa się za bezpieczne i nieobarczone większym ryzykiem, co nie jest do końca prawdą. Ryzyko istnieje, jednak osoby związane z branżą wiedzą, jak go unikać lub jak wykorzystywać potencjał mniej bezpiecznych lokalizacji. W wielu polskich miastach istnieją dzielnice, które mają potencjał rozwojowy – mądry inwestor wykorzysta niską cenę mieszkań w takich miejscach i poczeka na rozwój dzielnicy . Niemądre jest inwestowanie w ogromny obiekt, jeśli jesteśmy początkujący (roczna stopa zwrotu przy tego typu obiektach jest zazwyczaj niższa, a przy problemach z najmem możemy mieć spore problemy finansowe).

Mimo, że ryzyko jest nieuniknione w każdym biznesie, to na przestrzeni ostatnich 60. lat na rynku nieruchomości nie obserwuje się dużych spadków cen. Eksperci odnotowują raczej zauważalny wzrost cen nieruchomości, w szczególności gruntowych. Co więcej, zysk ze sprzedaży lokalu mieszkaniowego lub gruntu jest zawsze większy niż inwestycja w lokaty długoterminowe (nawet najkorzystniejsza lokata nie gwarantuje zwrotu równowartości wpłaconych pieniędzy).

Utrata zainwestowanych środków jest niemal niemożliwa: w przypadku fizycznych obiektów, takich jak nieruchomości komercyjne czy grunty ryzyko spadku wartości jest bardzo małe.

 

Na co uważać przy inwestowaniu w nieruchomości

Tak jak w przypadku każdego biznesu, również inwestowanie w nieruchomości w celu ich późniejszego sprzedawania może się wiązać z niedogodnościami. Przykładem jest długi okres zwrotu z inwestycji – zdarza się to np. w przypadku wynajmowania powierzchni biurowych lub wynajmie mieszkań. Konieczna jest też wiedza na temat lokalnego rynku nieruchomości i ciągłe jej aktualizowanie. Tylko taka postawa pozwoli na profesjonalne podejście i zminimalizowanie ryzyka związanego z inwestycją.

Osoby, które nabywają nieruchomość w celu jej późniejszej sprzedaży muszą mieć świadomość, że upłynnienie tego typu dóbr może się wiązać z długim okresem oczekiwania na klienta. Nie jest to dobry sposób na zarobek dla osób, które mają niepewną sytuację finansową.

Zainspiruj się

Chcąc rozpocząć przygodę z rynkiem nieruchomości zapoznaj się najpierw z mechanizmami, które nim kierują. Najlepszą metodą (oprócz czytania pism branżowych i ciągłego aktualizowania wiedzy na ten temat) będzie wyszukanie agenta nieruchomości, który przeprowadzi nas po inwestycjach krok po kroku. Wiedza osoby doświadczonej pozwoli uniknąć błędów, które mogą nas sporo kosztować. 

angielski