Jak otworzyć mały warsztat samochodowy

Jak otworzyć mały warsztat samochodowy

Jak otworzyć mały warsztat samochodowy – w Polsce wielu ludzi ma wykształcenie mechanika samochodowego. Większość tych osób pracuje dla dużych sieci warsztatów samochodowych bądź dla przedsiębiorców indywidualnych. Wiele z tych osób chciałoby założyć swój własny dobrze prosperujący oraz dobry warsztat samochodowy, ale niestety nie każdy wie, jak to zrobić oraz co jest najważniejsze wtedy, kiedy zakładamy tego typu biznes. Przyjrzyjmy się temu tematowi.

Jak wygląda prowadzenie własnego biznesu?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, że jeżeli chcemy założyć własny biznes, to musimy być przekonani o tym, że faktycznie jest to coś dla nas. Panuje bowiem takie powszechne przekonanie, że jeżeli będziemy mieli swój własny biznes, to będziemy zarabiać bardzo duże pieniądze, a jednocześnie będziemy mogli mniej pracować.

Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Owszem pieniądze, jakie zarobimy, mogą być zdecydowanie lepsze niż to, co zapłaci nam szef w warsztacie samochodowym, jeśli udałoby nam się otworzyć małą sieć warsztatów samochodowych, byłyby nawet bardzo duże, ale będziemy mieć w związku z tym też dużo więcej pracy.

Musimy pamiętać o tym, że prowadzenie własnego biznesu to nie tylko naprawianie samochodów. Kiedy jesteśmy przedsiębiorcami, musimy również ogarniać księgowość i rozliczać pracowników i w ogóle myśleć o interesie w kontekście jego rozwoju. Dlatego, jeżeli chcemy założyć własny biznes, to oprócz tego, że powinniśmy umieć naprawiać samochody i mieć dużą wiedzę, to powinniśmy również chcieć być przedsiębiorcami, ponieważ wiąże się to oczywiście z wieloma wyrzeczeniami oraz z ciężką pracą.

Zdobycie środków na rozkręcenie biznesu

Jeżeli faktycznie jesteśmy przekonani o tym, że chcemy prowadzić własny warsztat samochodowy, to powinniśmy oczywiście najpierw zdobyć środki na to, aby móc go założyć. W tych rozważaniach będziemy opisywać zakładanie małego warsztatu samochodowego i warto pamiętać, że nawet mały warsztat do dużą odpowiedzialność. Wiele osób ma oszczędności przeznaczone na ten cel, ale na pewno nie są to oszczędności, a na pewno nie zawsze w takiej wysokości, które mogą nam pozwolić na całkowite wyposażenie warsztatu oraz na wynajęcie przestrzeni warsztatowej.

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy mamy możliwość na uzyskanie różnego rodzaju bezzwrotnych dotacji na przykład z Unii Europejskiej albo z Ministerstwa rozwoju. Bardzo często zdarza się tak, że jeżeli spełnimy odpowiednie warunki, to faktycznie tego typu dotacje możemy dostać. Jest to naprawdę bardzo korzystna sprawa.

Jeżeli na takie dotacje się nie łapiemy lub nie są one wystarczające, pozostaje nam przede wszystkim wizyta w banku i wzięcie kredytu inwestycyjnego. Z kredytem takim wiąże się jednak jeszcze jedna sprawa.

Kiedy będziemy chcieli wziąć kredyt inwestycyjny, to zapewne bank będzie chciał od nas otrzymać biznesplan naszej działalności gospodarczej. W zasadzie tylko możemy sobie pomarzyć o jakimkolwiek kredycie, jeśli nie będziemy mieli biznesplanu lub jeśli będzie on marny.

Najlepiej jest, jeśli taki biznesplan napiszemy z osobą, która zna się na tym zagadnieniu, ponieważ dzięki temu będzie on przede wszystkim fachowo napisany, czym zrobimy dobre pierwsze wrażenie. Pokaże on, że podchodzimy poważnie oraz fachowo do tematu, więc jesteśmy zdecydowanie osobą wiarygodną, jeżeli chodzi o udzielenie pożyczki.

Zobacz również:

Co będziemy naprawiać?

Oczywiście, kiedy jeszcze nie mamy założonego interesu, tylko w momencie, kiedy piszemy biznesplan, musimy zdecydować jakiego rodzaju tak naprawdę działalność będziemy prowadzić na początku. Warsztaty mechaniczne są różne, jedne wymieniają olej i wymieniają amortyzatory, a niektóre zajmują się kompleksowymi usługami.

Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy i tak naprawdę dobrze byłoby się zdecydować już na samym początku, w którą stronę chcielibyśmy pójść na początku, ponieważ jeżeli nasz biznes wypali i zaczniemy się rozwijać, możemy oczywiście systematycznie poszerzać wachlarz naszej oferty, po to, aby zdobywać jak najwięcej klientów.

Lokalizacja warsztatu samochodowego

Lokalizacja warsztatu samochodowego, również może mieć dość duże znaczenie, szczególnie jeżeli w okolicy mamy sporą konkurencję. Oczywiście warto wspomnieć o tym, że jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej byłoby założyć warsztat w miejscu, w którym konkurencja jest mała lub jej nie ma w ogóle. Nawet jeżeli musielibyśmy z naszego domu dojechać kawałek do naszego warsztatu.

Czyli dobrze byłoby zrobić rozeznanie tego typu. Jeżeli znajdziemy taką lokalizację, że w niej tylko jeden lub nie ma w ogóle warsztatu samochodowego, to jeżeli w takiej okolicy założymy warsztat samochodowy, to na 90% będziemy mieć naprawdę bardzo dużo klientów, a z czasem, jeżeli będziemy dobrze naprawiać auta, to ilość tych klientów będzie się tylko powiększała.

Dzięki temu na pewno będziemy w stanie ich utrzymać. Co więcej, jeżeli nie będziemy mieć konkurencji, to będziemy mogli liczyć sobie nieco więcej za naprawę. Różnica 10% nie jest na tyle zaporowa, aby klienci zdecydowali się jechać z autem kilkanaście kilometrów dalej.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl

angielski francuski niemiecki hiszpański