Jak zrobić drzewo kute

Jak zrobić drzewo kute

Jak zrobić drzewo kute – chcesz nieco urozmaicić wygląd swojego ogrodu bądź tarasu? Masz w planach kilka zmian, ale nie masz pojęcia od czego warto je zacząć? Cóż, jeśli Twoim celem nie jest całkowity remont lub też przekonywanie działki, być może znamy sposób, który może Ci się spodobać. Mowa oczywiście o meblach oraz ozdobach kutych, które są doskonałym dodatkiem pasującym do niemal każdego stylu. Jeszcze kilka lat temu wiele osób posiadało w swoim ogrodzie bądź domu posiadało ozdoby kute.

Dzisiaj ten trend jest znacznie mniej popularny, jednak mimo to warto jest zwrócić uwagę na niektóre piękne prace. Ozdoby kute  są bowiem wprost idealnym przykładem na to jak moda może ewoluować. Jeśli pamiętasz ławki oraz charakterystyczne rzeźby, które mogłeś zauważyć na działce u swoich rodziców lub dziadków, z pewnością zdziwisz się, gdy dowiesz się, że obecnie prace kute przybierają rozmaite formy, które pasują nawet do zupełnie modernistycznego stylu. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do dalszej lektury, ponieważ specjalnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się czym są dekoracje kute oraz przede wszystkim jak samodzielnie wykonać drzewo kute. 

Co to są dekoracje kute? 

Jak zrobić drzewo kute

Otóż dekoracje kute to nic innego jak przedmioty wykonane z metalu, które mają na celu stanowić ozdobę domu, ogrodu lub tarasu, a niekiedy pełnią również funkcję praktyczną. Doskonałym przykładem na to, że dekoracje kute mogą stanowić również funkcje praktyczną może być ozdobny kwietnik, stojak na książki lub gazety lub tradycyjna ławka z ozdobną poręczą. Co ciekawe znaczna większość tego typu przedmiotów wymaga ręcznego wykonania. To właśnie dlatego dekoracje oraz meble kute charakteryzują się tak dużą indywidualnością. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wykonanie jednego przedmiotu na zamówienie może zająć profesjonaliście nawet kilka tygodni. Czas oczekiwania wynika przede wszystkim z konieczności odpowiedniego przygotowania się.


Na przygotowanie, o którym wspomnieliśmy składa się między innymi:
– zamówienia odpowiedniego materiału,
– przygotowanie projektu,
– rozplanowanie zasad pracy (niektóre prace podczas tworzenia zamówienia nie mogą zostać wykonywane jednocześnie, np. malowanie konstrukcji wymaga kilku godzin schnięcia),
– zapewnienie odpowiednich narzędzi, które mogą okazać się niezbędne podczas pracy.

Jak kute ozdoby zmieniły się na przestrzeni lat 

Jak widzisz odpowiednie przygotowanie się do pracy to podstawa, nie myśl jednak, że gdy to zrobisz wszystko masz już z głowy. Jest wręcz przeciwnie, prawdziwa praca dopiero przed Tobą. Na wstępie tego tekstu mówiliśmy o tym, że ozdoby kute bardzo ewoluowały. Jest to fakt, z którym trudno się nie zgodzić. Obecnie ozdoby kute, które można kupić lub zamówić charakteryzują się niezwykłą odmiennością. Z łatwością można je dopasować do wybranego stylu.

Jeśli jesteś fanem ozdób kutych, ale obawiasz się, że tego typu rzeczy nie będą pasować do Twojego nowoczesnego mieszkania, mamy dla Ciebie kolejną doskonałą wiadomość. Otóż, niekiedy z pozoru nie pasujące do siebie przedmioty, mogą okazać  się wprost doskonałym połączeniem. Meble oraz rzeźby kute to wprost idealny dodatek do pomieszczeń urządzonych w stylu loftowym oraz modernistycznym. Charakterystyczne metalowe wstawki będą doskonale przełamywać nowoczesne elementy. 

Gdzie można dostać kute ozdoby? 

Teraz, gdy poznałeś już zalety mebli oraz ozdób kutych, z pewnością zastanawiasz się gdzie możesz znaleźć takie elementy. Otóż tego typu przedmiotów warto jest szukać w sklepach budowlanych, sklepach z artykułami ogrodniczymi oraz przede wszystkim w prywatnych pracowniach. Najlepszym wyjściem będzie oczywiście wspieranie lokalnych przedsiębiorstw, czyli postawienie na zakup lub zlecenie wyrobu danego przedmiotu wykwalifikowanej osobie, która zajmuje się tego typu sprawami, czyli kowalowi. Możesz też pokusić się o samodzielne stworzenie dekoracji lub kutych mebli ogrodowych 

Jak samodzielnie wykonać drzewo kute? 

Jeśli zdecydowałeś się na samodzielną próbę zbudowania ozdób kutych, mamy dla Ciebie kilka rad, dzięki którym Twoja praca przebiegnie szybko oraz stosunkowo sprawnie. Jesteś gotowy? Przede wszystkim upewnij się, że dasz rade zbudować drzewo kute. Zacznij od ustalenia wielkości drzewa, które chcesz stworzyć. Jeśli obawiasz się, że praca w pojedynkę nie jest dla Ciebie, zadbaj o pomocnika (pamiętaj, że to może być Twój przyjaciel lub nawet członek rodziny).

Drugi element to wykonanie szczegółowego projektu. Bez projektu lub przynajmniej zarysu tego co chcesz stworzyć, Twoja praca może się nie udać. Gdy projekt jest gotowy, czas zamówić materiał oraz narzędzia, które są niezbędne. Pamiętaj również, by zadbać o lakier oraz ewentualną farbę do metalu. Gdy wszystko masz już gotowe, czas zająć się pracą. Metalowe drzewo to nie lada wyzwanie (zwłaszcza jeśli chodzi o jego koronę). Tworząc gałęzie, upewnij się, że każdy element jest dokładnie przyspawany. Przy spawaniu zwróć uwagę na względy bezpieczeństwa takie jak noszenie rękawiczek oraz ochronnych okularów. 

angielski