Złomowanie samochodu – jak się pozbyć samochodu krok po kroku?

Złomowanie samochodu – jak się pozbyć samochodu krok po kroku?

Złomowanie samochodu – jak się pozbyć samochodu krok po kroku? Masz samochód, którego naprawy zdecydowanie przewyższają wartość pojazdu, a sprzedaż jego nie jest już w żadnym wypadku możliwa? Prawo polskie daje nam kilka możliwości na pozbycie się kłopotu. Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie złomowanie samochodu.

Kiedy wyrejestrować można samochód?

Oczywiście nie można odstawić tak po prostu samochodu na złomowisko. Musimy się trzymać konkretnych procedur. W innym przypadku ściągnąć można na siebie poważne kłopoty. Posiadacz samochodu tak po prostu nie może go odstawić na parking i przestać opłacać ubezpieczenia. Auto w pierwszej kolejności należy wyrejestrować, a do tego solidne muszą być podstawy. W ustawie Prawo o Ruchu Drogowym możemy przeczytać między innymi, że pojazd przez właściwy organ podlega ze względu na miejsce rejestracji ostatniej pojazdy na wniosek właściciela gdy:

– samochód został skradziony,

– samochód przekazany został do przedsiębiorcy, który prowadzi stację demontażu,

– wywieźliśmy pojazd z kraju,

– samochód uległ kasacji za granica naszego kraju,

– posiadamy udokumentowaną trwałą oraz zupełną utratę posiadania pojazdy bez zmiany w zakresie samej własności prawa.

Sposobem najczęstszym na pozbycie się kłopotu tego typu jest samo złomowanie auta. Jednak warto to zrobić właściwie, aby później nie musieć już rozwiązywać problemów ewentualnych.

Na czym dokładnie polega złomowanie pojazdów?

Samochód, który już się do jazdy nie nadaje albo też jego naprawa oraz utrzymanie dalsze przestaje być opłacalne, oddać można do stacji demontażu czy też do punktu zbierania pojazdów. Wcześniej upewnić się należy, że punkt ten działa zupełnie legalnie oraz posiada zezwolenie odpowiednie marszałka danego województwa.

Udając się bezpośrednio do stacji demontażu, należy przy sobie mieć swój dowód osobisty czy też inny dokument, który stwierdza naszą tożsamość oraz oczywiście dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdy, jeśli została wydana jak i także inny dokument, który potwierdza dane, które są bezpośrednio zawarte w rejestracyjnym dowodzie. Aby samochód móc zezłomować, musi mieć numer VAN czy też numer podwozia, nadwozia czy też ramy.

O czym powinniśmy pamiętać przy złomowaniu?

Złomowanie samochodu – jak się pozbyć samochodu krok po kroku?

Stacja demontażu unieważnia rejestracyjny dowód, kartę pojazdy oraz także rejestracyjne tablice pojazdu. Następnie stacja demontażu wydaje oświadczenia o unieważnieniu ich oraz wszelkie potwierdzające zaświadczenia o złomowaniu pojazdu. To ostatnie jest wydawane dokładnie w trzech egzemplarzach. Pierwszy jest dla właściciela samochodu, drugi dla właściciela stacji, która dokonała złomowania, a trzeci dla wydziału komunikacji.

Następnie już były właściciel pojazdu samodzielnie musi się udać do wydziału komunikacji oraz złożyć wniosek o wyrejestrowanie samochodu. Na to mamy aż trzydzieści dni, czyli jest to stosunkowo dużo czasu. Nie wolno jednak odwlekać obowiązku tego na ostatnią chwilę. Warto także zgłosić wyrejestrowanie samochodu do swojej ubezpieczalni, aby nie została nam naliczona składka OC na rok kolejny. Przy okazji też można dostać zwrot części niewykorzystanej składki za okres licząc od dnia złomowania pojazdu, aż do końca okresu ubezpieczenia.

Kto komu dokładnie płaci za złomowanie?

Co do zasady to każdy właściciel samochodu za swój wrak dostaje pieniądze. Wysokość kwoty jest zależna od konkretnej wagi naszego samochodu. Zazwyczaj jest to cena mniej więcej w okolicach między trzysta, a pięćset złotych. Musimy jednak zwrócić uwagę na bardzo znaczącą kwestię. Jeśli nasz samochód nie będzie już kompletny, czyli jego masa mniejsza będzie, aniżeli dziewięćdziesiąt procent masy pojazdu nowego, to stacja demontażu pobrać może od właściciela opłatę. Opłata z kolei nie może być wyższa, aniżeli dziesięć złotych za każdy z brakujących kilogramów.

Jak widać na załączonym obrazku złomowanie pojazdu może nam przynieść naprawdę sporo korzyści. Nie dość, że jak najbardziej pozbędziemy się naszego samochodu, którym już się na da najczęściej jeździć bezpiecznie, to dodatkowo jeszcze nam się uda odzyskać chociaż troszkę pieniędzy. Musimy jednak pamiętać, aby przestrzegać koniecznie wszelkich procedur oraz zgłosić do odpowiedniego wydziału komunikacji zezłomowanie.

Zdążyliśmy się już przekonać, że złomowanie jako proces nie jest wcale długim i trudnym procesem wymagającym od nas jakiegoś szczególnego zachowania. Wystarczy zgłosić się do pierwszego lepszego punktu wykonującego złomowania. Oczywiście musimy przedstawić wszelkie stosowne dokumenty. Bez dokumentów nic nie zdziałamy. Powinniśmy także mieć na uwadze, aby przed zdecydowaniem się na konkretny punkt poczytać o nich opinie. Opinie są bardzo sporym wyznacznikiem. Im więcej pozytywnych opinii tym lepiej. Oczywiście punkty z opiniami negatywnymi powinny nas odstraszać. Raczej na współpracę ze stacją demontażu, która posiada masę negatywnych opinii się nie zdecydujemy. Co jak co, ale raczej decydujemy się na te z polecenia oraz z opiniami w dużej przewadze pozytywnymi, które nas zdecydowanie przyciągają.

angielski